evim.com

Sigarayı bıraktıktan sonra balgam nasıl atılır?

Sigara içerisindeki zararlı maddeler nedeniyle vücuda ve solunum sistemine zarar verir. Bu nedenle vücut boğazda ve solunum yollarında kalan atıklarını dışarı atmak için ve bu yapılara zarar verdiği için balgam oluşturur. Sigara içenlerde balgam çok sık görülen bir durumdur. Sigara bırakıldığı zaman da bir süre balgam sorunu devam edebilir. Bu balgamın atılması için balgam söktürücü bazı doğal yöntemler vardır. Evde bu yöntemler denenebilir. Ayrıca balgam söktüren ilaçlar bulunmaktadır. Bunlar astilsistein içerir ve balgamın kıvamını incelterek vücuttan kolay atılmasını sağlar. Bu ilaçlar da hekime danışarak kullanılabilir. Evde hazırlanabilecek doğal yöntemler ise:

  • Okaliptüs buharı: okaliptüs bitkisi balgamı sökme ve öksürüğü rahatlatma özelliği ile bilinir. 10 adet okaliptüs yaprağını yaklaşık 2 litre kadar su ile kaynatın. Ardından ateşten alın ve bu karışımı nefes ile içinize çekin. 
  • Bal ve soğan şurubu : Yaklaşık 300 gram soğanı doğrayın 150 gram balı alın ardından 2-3 kaşık sirke de ekleyip hepsini karıştırın. Karışım birkaç gün bekledikten sonra tüketilmesi gerekmektedir.
  • Tarçın: Tarçın da balgam sökücü özelliğiyle bilinen bir baharattır. Tarçını bir kaşık bal ile karıştırıp tükettiğinizde öksürüğe ve balgama iyi gelecektir.
  • Balgam Sökücü Bitkiler İçeren Çay: 3 bardak suyun içine zerdeçal, zencefil, karabiber ve kırmızı biberden oluşan karışımı ekleyin güzelce karıştırın, kaynatın ardından soğumaya bırakın ancak çok soğumadan ılık olarak gün içinde bitene kadar tüketin. 
Soru cevabını faydalı buldunuz mu?
0
0