evim.com

Balgamlı öksürük nasıl kesilir?

Balgamlı öksürük meydana gelmişse vücutta bazı hastalıklar var diyebiliriz. Bunlar      solunum sistemine meydana gelen akciğer hastalıkları, bronşit, pnömoni, tüberküloz, grip, soğuk algınlığı, enfeksiyöz mononükleoz, larenjit gibi hastalıklar olabilir. Öksürük ile bu balgam dışarı atılmaya çalışılır. Balgamı bazı yöntemlerle yumuşatıp atılmasını rahatlatabilirsiniz. Evde de  yapılacak bazı doğal yöntemler; 

  • Gargara: bir bardak ılık suyun içine bir iki çay kaşığı tuz ekleyip gün boyunca aklınıza geldikçe gargara yapabilirsiniz. Tuz balgamı inceltici özelliğinden dolayı azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Kekik :  Kekik antibakteriyel özelliği ile bilinen bir bitkidir. Bunu içine rezene ve meyan kökünden biraz koyup, kaynatıp su ılıyınca gün içinde iki kere tüketildiğinde balgamı önemli oranda azaltacaktır. 
  • Balgam Sökücü Çay: 3 bardak suyun içine zerdeçal, zencefil, karabiber ve kırmızı biberden oluşan karışımı ekleyin güzelce karıştırın, kaynatın ardından soğumaya bırakın ancak çok soğumadan ılık olarak günde bir iki defa olacak şekilde tüketin.
  • Limon: Limon antioksidan özelliği ile de balgam durumunda kullanılması faydalı olacaktır. Bir bardak suya bir kaşık limon suyu koyup için. Ilık tüketmeye dikkat edin.
  • Elma Çayı: Yarım elma soyulur pişirilir soğuyunca bir kaşık bal ve iki kaşık limon suyu eklenir. Gün içinde tazeyken tüketilir.

Bu karışımlar dışında asetilsistein adı verilen balgam söktürücü ilaçlar da kullanılabilir. Bu ilaçlar balgamın atılmasına yardımcı olur. Herhangi bir ilaç kullanmaya başlamadan önce bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Soru cevabını faydalı buldunuz mu?
0
0