evim.com

Tıbbi genetik, genetik olarak geçen kalıtsal hastalıkların araştırılmasından sorumlu bir branşdır.

Tıp dilindeki adı tinnitus olan kulak çınlaması, herhangi bir uyaran olmadan kulakta ya da kafa içerisinde ses algılanması durumudur.

Tıbbi adı tinnitus olan kulak çınlaması için genelde ilaç tedavisi uygulanır. Bunun yanında nedene yönelik de uygulanan birçok tedavi yöntemi vardır.

Marfan sendromu, genetik geçişli olan bağ dokusunu etkileyen bir hastalıktır.

Marfan sendromunun kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Uygulanan medikal yöntemler hasta şikayetlerini azaltmaya yöneliktir.

Tıbbi Genetik ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kulak çınlaması birçok sebepten dolayı oluşabilir. Yaşa bağlı olarak presbiakuzi (yaşlılık sağırlığı) sebebiyle, gürültüye bağlı olarak, meniere hastalığı ve otoskleroz hastalığına bağlı olarak kulak çınlaması gelişebilir. Buşon (kulak kiri), enfeksiyon, tümör, Kronik ototis media (süreğen orta kulak yolu iltihabı), akustik nörinom hastalığı da kulak çınlamasına sebep olabilir. Hipertiroidizm (tiroid hormon artışı), hipotiroidizm (tiroid hormone azalması), hiperlipidemi (kandaki lipit düzeyi artışı), çinko eksikliği, vitamin eksikliği gibi metabolik durumlar da kulak çınlamasına neden olabilir. Kafa travması, multiple skleroz hastalığı gibi nörolojik durumlar da kulak çınlamasına sebep olabilir. Ayrıca bazı ilaçların kullanımında da kulak çınlaması görülebilir.

Kulak çınlamasının öncelikle altta yatan sebebi belirlenmelidir. Sebebi belirlendiğinde daha etkin bir tedavi uygulanabilir. Kulak çınlaması tedavisinde sebebe bağlı olarak birçok farklı tedavi yöntemi kullanılır. En sık kullanılan yöntem medikal tedavidir. Ayrıca maskeleme, habitasyon tekniği gibi yöntemlerde kullanılabilir.

Kulak çınlamasının sebebine bağlı olarak farklı karakterde çınlama belirtileri vardır. Altta yatan nedene bağlı olarak farklı şiddette, farklı sürelerde kulak çınlaması görülebilir. Bazı durumlarda kulak çınlaması herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden geçebilir. Olguların % 35 ‘i tedaviye ihtiyaç duymazken, % 53’ ü tedaviye gereksinim duyuyor. % 12 ’ si ise acil olarak tedavi ihtiyacı duyuyor.

Kulak çınlamasına neden olan birçok faktör vardır. Sinüzit (sinüslerin iltihabı) de kulak çınlamasına sebep olan bir diğer faktördür. Sinüzit hastalığının ilerlemiş olduğu durumlarda kulağı da etkileyerek kulak çınlamasına neden olabilir.

Kulak çınlamasına sebep olan birçok faktör vardır. Bunlar arasında metabolik faktörler de vardır. Hipertiroidizm (tiroid hormon artışı), hipotiroidizm (tiroid hormone azalması), hiperlipidemi (kandaki lipit düzeyi artışı), çinko eksikliği, vitamin eksikliği gibi metabolik durumlar da kulak çınlamasına neden olabilir. Hiperlipidemi yani kandaki yağ asitlerinin artışına bağlı olarak kulak çınlaması gelişir.