evim.com

Radyoloji, hastaların sağlık sorunlarını kesi işlemi uygulamadan teşhis edilmesini sağlayan tıp branşıdır.

Meme kanseri, göğüste yer alan hücrelerin aşırı ve kontrolsüz çoğalması ve yapısının bozulması sonucu oluşan bir kanser türüdür.

Meme kanseri evresine uygun tedavi planı uygulanır. Asıl tedavi cerrahi tedavidir.

Varis, toplardamarda kanın çeşitli nedenlerle birikmesiyle oluşan damarın şekil bozukluğudur. Varis kısaca, toplardamar genişlemesi hastalığıdır.

Varis tedavisi için skleroterapi, lazer ile tedavi ve cerrahi tedavi uygulanmakla beraber, varis başlangıcı evresinde genellikle varis çorabı kullanılır.

Radyoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Radyografi, vücut içi dokuların görüntülenebilmesi için gama ışınları, X ışınları ve radyasyondan yardım alınmasıdır. Bu şekilde elde edilen tüm videolar, resimler ve görüntülere raadyografi adı verilmektedir.

Radyolojik cihazlar yardımıyla görüntüleme işlemlerini yapan teknikerlere, radyoloji teknikeri adı verilir. Sağlık bilimleri fakültelerinde verilen Radyoloji eğitiminin başarılı şekilde tamamlanması ile devlete bağlı olan ya da özel sağlık kuruluşlarında göreve başlanabilir. Çekim sırasında hastanın doğru pozisyonda olması, çekimin yapılması ve sonuçların radyologlara iletilmesi gibi görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Radyoloji raporu, yapılan görüntüleme işlemlerinin sonuçlarını değerlendirerek hazırlanan sağlık raporudur. Sonuçlar değerlendirildikten sonrasında tanının konması ve ilgili branş hekimine sunulması gerekir. Bu işlem radyoloji raportörleri ya da radyoloji uzmanları tarafından uygulanabilir. 

Nöroradyoloji, radyoloji ana bilim dalının alt dallarından biridir. Çevresel sinir sistemi, baş, boyun ve omurilikte görülen sağlık sorunlarından sorumludur. İnme, beyin damarlarının tıkanması, boyun ve baş damarlarında görülen deformasyonlar, kanamalar ya da alınan travmalar gibi sağlık sorunlarının teşhis edilmesinde ve gerekli durumlarda girişimsel tedavilerin uygulanmasında rol alırlar. 

Gebeliğin 7. haftasında yapılan ultrasonda bebeğin kalp atışları duyulmazsa boş gebelik kesinleşmiş olur. Boş gebeliğin ana sebebi kromozomal anomalidir anne babada herhangi bir sorun yok ise tekrarlaması çok düşüktür.