Radyoloji, hastaların sağlık sorunlarını kesi işlemi uygulamadan teşhis edilmesini sağlayan tıp branşıdır.

Meme kanseri, göğüste yer alan hücrelerin aşırı ve kontrolsüz çoğalması ve yapısının bozulmasıyla oluşan bir kanser türüdür. Evresine uygun tedavi planı uygulanır ve asıl tedavi cerrahi tedavidir.

Varis, toplardamarda şekil bozukluğu olup tedavisi için skleroterapi, lazer ile tedavi ve cerrahi tedavi uygulanmakla beraber, varis başlangıcı evresinde genellikle varis çorabı kullanılır.

Pamukçuk özellikle ağız bölgesi ve dil yüzeyinde oluşan bir tür mantar enfeksiyonudur. Tedavide genellikle hastalığa iyi gelecek damlalar kullanılır.

Toplardamarların işlevini yerine getirememesi sonucu kanın kalbe dönememesi durumu olan Venöz Yetmezlik, egzersiz, ilaç kullanımı, fizyoterapi ve masajla tedavi edilmektedir.

Radyoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Radyografi Nedir?

Radyografi, vücut içi dokuların görüntülenebilmesi için gama ışınları, X ışınları ve radyasyondan yardım alınmasıdır. Bu şekilde elde edilen tüm videolar, resimler ve görüntülere raadyografi adı verilmektedir.

Radyoloji Teknikeri Nedir?

Radyolojik cihazlar yardımıyla görüntüleme işlemlerini yapan teknikerlere, radyoloji teknikeri adı verilir. Sağlık bilimleri fakültelerinde verilen Radyoloji eğitiminin başarılı şekilde tamamlanması ile devlete bağlı olan ya da özel sağlık kuruluşlarında göreve başlanabilir. Çekim sırasında hastanın doğru pozisyonda olması, çekimin yapılması ve sonuçların radyologlara iletilmesi gibi görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Radyoloji Raporu Nedir?

Radyoloji raporu, yapılan görüntüleme işlemlerinin sonuçlarını değerlendirerek hazırlanan sağlık raporudur. Sonuçlar değerlendirildikten sonrasında tanının konması ve ilgili branş hekimine sunulması gerekir. Bu işlem radyoloji raportörleri ya da radyoloji uzmanları tarafından uygulanabilir. 

Nöroradyoloji Nedir?

Nöroradyoloji, radyoloji ana bilim dalının alt dallarından biridir. Çevresel sinir sistemi, baş, boyun ve omurilikte görülen sağlık sorunlarından sorumludur. İnme, beyin damarlarının tıkanması, boyun ve baş damarlarında görülen deformasyonlar, kanamalar ya da alınan travmalar gibi sağlık sorunlarının teşhis edilmesinde ve gerekli durumlarda girişimsel tedavilerin uygulanmasında rol alırlar.