evim.com

Periodontoloji, dişleri çevreleyen ve desteleyen dokularda yaşanan her sorundan sorumlu olan bölümdür.

Gingivit olarak da bilinen diş eti iltihabının tedavisi için ağız hijyenini iyi sağlamak gerekir. İlerleyen durumlarda ise faz 1 tedavisi uygulanabilir.

Diş eti iltihabı diğer adıyla gingivitis; diş etinde ağrı, şişlik ve kızarıklık belirtileri ile seyreden bir hastalıktır.

Diş eti kanaması için yapılan tedavi, belirtileri ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Diş eti kanaması bir hastalık değil belirtidir. Diş fırçalamak ve sert besinler yemek gibi mekanik travmalar esnasında diş etlerinde kanama meydana gelebilir.

Periodontoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Diş eti kanamalarının önlenmesi için öncelikli olarak hasta ağız hijyenini tam olarak sağlamalıdır. Ağız hijyeni iyi olan hastalarda diş eti hastalıklarının dolayısıyla diş eti kanamasının görülme sıklığı azalacaktır. Ayrıca hasta diş etine zarar verecek olacak sık kürdan kullanımı, sert yiyeceklerin yenilmesi, çok sıcak veya çok soğuk olan yiyecek içeceklerin tüketilmesinden kaçınmalıdır.

Diş eti kanaması farklı nedenlerle ortaya çıkabilecek bir belirtidir. Öncelikle hastalık nedeninin ne olduğu bilinmelidir. Hastalık nedeni tespit edildikten sonra neden olan hastalığın tedavi edilmesiyle diş eti kanaması görülmeyecektir. Ayrıca hasta hekimin tedavisine yardımcı olmalı ve hekimin önerilerini dinlemelidir. Hasta ağız hijyenini sağlayabilirse tedavi süreci daha rahat geçecektir.

Diş eti kanaması bazı sistemik nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu nedenler arasında vitamin eksikliği de bulunabilir. C vitamini eksikliği diş eti kanamasına neden olabilir. C vitamini takviyesi sonrasında son bulacaktır. Ancak diş eti kanamasına neden olan faktörün C vitamini eksikliği olup olmadığı doktor tarafından tespit edilmelidir.

Diş eti iltihabı bölgede bulunan plağın elimine edilmesiyle ve oral hijyenin sağlanmasıyla 7-14 gün içinde ortadan kaybolabilir. Oral hijyenin sağlanabilmesi için diş macunları, ağız gargaraları, tuzlu su gargaraları ve diş ipleri kullanılabilir.

Eğer şişme herhangi bir sistemik hastalığa bağlı değilse, ağız içi hijyenin yetersizliğinden kaynaklanıyorsa tuzlu su ile gargara yapıp, günde 3 defa yumuşak fırça ile yavaşça fırçalamak etkili bir çözüm olacaktır. Bu yapılanlara rağmen hala inmeyen bir şişlik mevcutsa uzman bir periodontoloğa görünmek gerekir.