evim.com

Perinatoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünün yan dalı olan yüksek riskli gebelikler ile ilgilenen bir bölümdür.

Ablasyo Plasenta, doğum olmadan önce plasentanın rahimden, bebek rahim içinde iken ayrılması durumudur.

Ablasyo plasenta da annenin kanaması, bebeğin kalp atışları, bebeğin kaç haftalık olduğu gibi durumlara bakılarak uygun tedavi yöntemi uygulanır.

Perinatoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İkili test, Trizomi 18 ve Down Sendromu teşhisinde kullanılan erken yöntem tetkiklerinden biridir. Gebeliğin 11 ila 14. haftalarında tüm anne adaylarının bu testi yaptırması gerekir. 

Test için devlet hastaneleri ya da özel hastanelerde bulunan perinatoloji bölümünden randevu alınır. Yaşanılan bölgede perinatoloji bölümü olmaması halinde uzman bir jinekolog ile görüşülmesi, yönlendirmelerine uygun şekilde test yaptırılması gerekir.  

Acil müdahale ve kontrol altına alınmayan plasenta previa durumlarında bebek zarar görebilir. Hatta oldukça üzücüdür ama bebek ölebilir. Bu bebeğe olan kan ve besin akışının zedelenmesi sonucu bebeğin oksijensiz kalmasına bağlı olarak gerçekleşir. Bu sebeple gebelikte vajinal kanama belirtisi görülen kişilerin mutlaka doktora geç kalınmadan başvurması şiddetle tavsiye edilmektedir.

Ablasyo plasenta rahimin içerisine yapışmış olan plasentanın ayrılması durumudur. Bu durumun tedavisi yani rahim içerisine plasentayı geri yapıştırmak mümkün değildir. Ancak bebeğin ve annenin genel durumu eğer müsaitse hastalara istirahat önerilir. İstirahat sırasında gebeler çok sıkı takip edilir. Eğer anne veya gebenin durumunda bir bozulma olursa derhal acil durum planlanır. Genellikle akciğer gelişimini tamamlamış bebeklerde belirtiler iyi değilse doğum planlanır ve bebek yeni doğan yoğun bakımında yatırılır.