evim.com

Nöroloji, sinir sistemi ve beyin ile ilgili tüm sağlık sorunları ile ilgilenen bölümdür.

Kişinin etrafındakileri dönüyormuş gibi hissetmesine sebebiyet veren bir yanılsama durumu olan vertigo, halk arasında baş dönmesi olarak adlandırılır.

Vertiogunun kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, hekim tarafından hastaya hastalığı ve geçmişiyle ilgili sorular sorularak ilaç tedavisi, fiziksel tedavi ya da cerrahi tedavi uygulanabilir.

Halk arasında sara hastalığı olarak bilinen epilepsi, bulaşıcı olmayan bir nörolojik hastalıktır.

Sara hastalığı olarak da bilinen epilepsinin tedavisinde anti-epileptik ilaçlar kullanılır. Bunun yanında daha ağır vakalarda uygulanabilecek 3 farklı epilepsi ameliyatı vardır.

Nöroloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Mide bulantısı gebeliğin erken semptomlarından birisidir. Genellikle 4-8. haftalarda başlaması beklenir. Bazı gebelerde hiç görülmeyebilir veya daha geç dönemde ortaya çıkabilir.

Baş ağrısı tedavisinde önemli olan baş ağrısının sebebidir. Eğer sebep migren gibi şiddetli ağrı yapan nedenler ise veya baş ağrısı sekonder yani başka bir hastalığa bağlı oluşuyorsa doktor kişiye özel tedavi yöntemleri uygular. Bunun haricinde kişilerin en sık olarak yaşadığı gerilim tipi baş ağrısı için şu yöntemler uygulanabilir:

  • Işıksız ve sessiz bir ortamda dinlenmek
  • Sık ama az öğünler tüketmek
  • Başa soğuk uygulamak
  • Ilık bir duş almak
  • Masaj yaptırmak
  • Bol bol su içmek
  • Stresten uzak durmak
  • Vitamin takviyeleri almak

Beyin tümörlerinin çok sayıda alt grubu vardır. Tümörün iyi huylu veya kötü huylu olması, boyutu, yayılmış olup olmaması, bazı mutasyonlara sahip olup olmaması gibi özelliklere göre tümörler evrelere ayrılır. Ortalama yaşam beklentisi ve gidişat hakkında bu şekilde fikir edinilmiş olur. Bu evrelerin belirlenmesi en uygun tedavinin tercih edilmesini de sağlar.

Beyin tümörleri hücresel özelliklerine göre sınıflandırılır. Her tümör kanser demek değildir. Beyin tümörlerinde ortalama yaşam beklentisi tümörün hücresel özelliği ve evresine göre değişiklik gösterir.

Yetişkinlerde en sık görülen kafa tümörü meningiomlardır. İyi huylu tümörlerdir ancak nadir de olsa kötü huylu hale dönüşüm gösterebilirler. Yavaş büyüdükleri için iyi huylu meningiomlar yaşam boyu tedavi gerektirmeyebilir yani yaşam beklentisi oldukça iyidir. Kötü huylu meningiomlar tüm meningiomların %1’ini oluşturur. Bu tümörlerde yaşam beklentisi iki yılın altındadır.

Yetişkinlerde en sık görülen kötü huylu beyin tümörü gliomlardır. Gliomlarda ortalama sağ kalım süresi 6-12 ay olarak bulunmuştur. Bir yıllık sağ kalım oranı %35, iki yıllık sağ kalım oranı %4 olarak kaydedilmiştir.

Tansiyon düşüklüğü baş ağrısı yapabilir. Ancak baş ağrısı tansiyon yüksekliğinde daha çok beklenir. Kan basıncının 90/60 mmHg'dan daha düşük olması genel olarak hipotansiyon olarak adlandırılır ancak bu kişiden kişiye değişebilir. Hipotansiyon sırasında oluşan baş ağrısına sıklıkla baş dönmesi, bulanık görme, bulantı, kusma, yorgunluk, nefes darlığı gibi diğer hipotansiyon bulguları da eşlik eder. Tansiyon düşüklüğü tedavi edildiğinde baş ağrısı da buna bağlı olarak düzelir.