Çocuk nörolojisi, çocukların beyin, sinir, omurilik ve kaslarının sağlıkları le ilgilenen tıp branşıdır.

Halüsinasyon, duyusal olayların zihin tarafından üretilmesi, kişinin bu görüntüyü sesi veya kokuyu gerçek sanmasıdır. Antipsikotik, uyarıcı veya antidepresan ilaçlar ile tedavi edilebilir

Nöropati, sinir sistemi işlev bozukluğu olup, medikal yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Beyincik dejenerasyonu, lipofuscin adlı maddenin yükselmesi sonucu sinir hücrelerinin hasarlanmasıyla olmaktadır. Özel bir tedavi bulunmamaktadır ve şikayetleri azaltmaya yönelik tedaviler uygulanmaktadır.

Sinestezi, birleşik duyu olarak tanımlanan, bir duyuyu başka bir duyu ile algılama durumu olup hastalık olmadığından tedavi gerektirmez fakat psikolojik destek gerek faydalı olur

Çocuk Nörolojisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk nörolojisi bölümü devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde ya da özel hastanelerde bulunmaktadır. 

Tercih edilecek hastanenin yeterli donanıma sahip olması, hem teşhis hem de tedavi süreci açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle muayene öncesinde hastane ve hizmet görevler hakkında ön araştırma yapılması tavsiye edilmektedir. 

Kafa travması belirtileri oluşan travmanın etkisi ile hemen ortaya çıkabilir. Özellikle bebeklerde bu belirtiler erken görünse dahi aileler bunu geç anlayabilirler. Travmadan sonra bebeğiniz derinden soluyor, huzursuz, birden fazla kusuyor veya emme fonksiyonlarında isteksizlik var ise derhal bir sağlık kurumuna başvurunuz, Bazı durumlarda bu süre saatleri hatta günleri bulabilir. Makalemizde bulunan belirtilere sahipseniz bir doktor ya da hastane iletişime geçmelisiniz. Kafa travmaları çok ciddiye alınmalıdır.

Alzheimer hastalarının belirtileri halüsinasyon görülmektedir. Yaygın görülen halüsinasyon çeşidi görsel halüsinasyondur. Alzheimer hastalarının halüsinasyon görmelerinin diğer nedenleri: şizofreni, dehidrasyon (sıvı kaybı), enfeksiyonlar ve yanlış kullanılan ilaçlardır.

Genelde kistler küçük boyuttadır ve herhangi bir sorun yaşatmazlar. Ancak eğer düzenli kontrol yapılmazsa veya sağlığına dikkat etmezse kist buyur. Büyük boyuttaki, 1-2cm’den fazla olan  kistler beyin dokusunu sıkıştıra bildiği  için nörolojik hasar açısından tehlikelilik açabilir.  

Beyinde ödem tablosu altta yatan sebebe göre geçme süresi değişir. Travma, enfeksiyon gibi durumlarda çok ciddi beyin hasarı oluşmamışsa kısa sürede geçebilir. Ancak inme gibi durumlarda uzun süre bile kalabilir. Kısaca özetlersek beyin ödemi alttaki nedene göre süresi değişir.