evim.com

Çocuk nörolojisi, çocukların beyin, sinir, omurilik ve kaslarının sağlıkları le ilgilenen tıp branşıdır.

Nöropati, medikal yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Beyincik dejenerasyonu, lipofuscin adlı maddenin yükselmesi sonucu sinir hücrelerinin hasarlanmasıyla olmaktadır.

Beyincik dejenerasyonu için özel bir tedavi bulunmamakla beraber hastanın şikayetlerini azaltmaya yönelik tedaviler uygulanmaktadır.

Çocuk Nörolojisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk nörolojisi bölümü devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde ya da özel hastanelerde bulunmaktadır. 

Tercih edilecek hastanenin yeterli donanıma sahip olması, hem teşhis hem de tedavi süreci açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle muayene öncesinde hastane ve hizmet görevler hakkında ön araştırma yapılması tavsiye edilmektedir. 

Kafa travması belirtileri oluşan travmanın etkisi ile hemen ortaya çıkabilir. Özellikle bebeklerde bu belirtiler erken görünse dahi aileler bunu geç anlayabilirler. Travmadan sonra bebeğiniz derinden soluyor, huzursuz, birden fazla kusuyor veya emme fonksiyonlarında isteksizlik var ise derhal bir sağlık kurumuna başvurunuz, Bazı durumlarda bu süre saatleri hatta günleri bulabilir. Makalemizde bulunan belirtilere sahipseniz bir doktor ya da hastane iletişime geçmelisiniz. Kafa travmaları çok ciddiye alınmalıdır.

Genelde kistler küçük boyuttadır ve herhangi bir sorun yaşatmazlar. Ancak eğer düzenli kontrol yapılmazsa veya sağlığına dikkat etmezse kist buyur. Büyük boyuttaki, 1-2cm’den fazla olan  kistler beyin dokusunu sıkıştıra bildiği  için nörolojik hasar açısından tehlikelilik açabilir.  

Beyinde ödem tablosu altta yatan sebebe göre geçme süresi değişir. Travma, enfeksiyon gibi durumlarda çok ciddi beyin hasarı oluşmamışsa kısa sürede geçebilir. Ancak inme gibi durumlarda uzun süre bile kalabilir. Kısaca özetlersek beyin ödemi alttaki nedene göre süresi değişir.

Soğuk havale vücut sıcaklığının yükselmesine bağlı değildir, vücut sıcaklığının 38.3 derecebin altında olduğu durumlarda görülür. Soğuk havale; kafa travmaları, enfeksiyonlar, ilaç hassasiyetleri ve epilepsi gibi sebeplere bağlı olarak görülmektedir.