Hamilelikte Kalça Ağrısı

Rahim içerisinde büyüyen bebekle birlikte bu durum hamilelikte bacak ve kalça ağrısındaki problemlerin de artmasına neden olmaktadır. İlaç tedavisi, ağrı bantları ve kremler gibi tedavi seçenekleri vardır.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Nedir?

Hamilelikte bel ve kalça ağrısı en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Gebelikte görülen kalça ağrısı anne adaylarının %20’sini bel ağrılarından daha fazla etkilediği görülmektedir. Rahim içerisinde büyüyen bebekle birlikte vücutta pek çok değişimler meydana gelmektedir. Bundan dolayı da hamilelikte bacak ve kalça ağrısındaki problemlerin de artmasına neden olmaktadır. Ayrıca hamilelikte yaşanan kalça ağrıları her kadında farklı şekilde görülmektedir. Bazılarında ağrılar hafif hissedilirken bazılarında ise daha yoğun hissedilmektedir. Yoğun bir şekilde hissedilen ağrılar genellikle hamilelik döneminde şiddetli kalça ağrısına neden olmaktadır. Bu dönemde yaşanan kalça ağrıları bebekler için çok fazla sorun olmasa da annenin yaşam kalitesinin düşmemesi için mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin ilk aylarında kalça ağrısı yaşayan kadınların çoğu bu ağrının nerede ve neyin ağrıdığını anlamakta zorluk çekerler. Kalçada oluşan ağrı bazen vücudun tüm bölgesine yayılarak belde ve bacakta da hissedilmeye başlar. Ayrıca hamilelikte sağ ve sol kalça ağrısı, doğum yaklaştıkça daha fazla hissedilerek kadınların yaşamını daha çok etkilemeye başlamaktadır. Genel olarak bakıldığında kadınların hamilelik döneminde karşılaştığı belirtiler şu şekildedir:

 • Yoğun ve batan ağrı
 • Donuk ve keskin hissedilen ağrı
 • Ağrının kalça kemiğinden bele doğru yayılması
 • Yalnızca belirli hareketlerde hissedilen ağrı

Hamilelikte Kalça Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde kadınların vücutlarında pek çok ağrılar görülür. Kalça ağrısı da bu süreçte en sık hissedilen ağrıların başında gelmektedir. Hissedilen kalça ağrısının altında pek çok neden yatsa da genellikle bebeğin büyümesiyle oluşan baskının daha fazla hissedilmesidir. Ancak hamileliğin son aylarında kalça ağrısının hissedilmesi erken doğumun olabileceğine işaret olabilir. Hamilelikte görülen kalça ağrısının başlıca nedenleri şunlardır:

 • D vitavitaminiikliği
 • Hormon seviyesinde yaşanan dalgalanmalar
 • Hamilelik öncesinde alınan kilolar
 • Anne adayının ağır fiziksel hareketler bulunması
 • Geçici kemik erimesi
 • Hamilelik süresince hiç egzersiz yapmaması
 • Bebeğin bir tarafa daha fazla yerleşmesi
 • Uyku pozisyonu

Hamilelikte Kalça Ağrısı Teşhisi

Hamilelik döneminde hissedilen kalça ağrısı en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Gebeliğin ilk aylarından itibaren ağrıyı hissetmeye başlayan anne adayları, gebeliğin son ayında da kalça ağrısını hissetmeye devam ederler. Ağrının dayanılmaz olduğu durumlarda anne adayları mutlaka doktora gitmeleri gerekmektedir. Doktor tarafından yapılan fiziksel muayene dışında hastanın öyküsü de alınarak teşhisin konulması genellikle yeterli olabilmektedir. Hamile kadınlar için MR veya röntgen riskli bir durum olduğundan dolayı gerekmedikçe ihtiyaç duyulmamaktadır.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelik döneminde hissedilen kalça ağrısı anne adaylarının yaşamını etkileyerek çok fazla strese soktuğu için mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavi sürecinde genellikle doğal yollarla ağrıyı geçirmek amaçlanmaktadır. Uzman doktorlar hamilelikte kalça ağrısı için genellikle egzersizler vermektedir. Bunun dışında ağrınızın hafiflemesini sağlayacak birkaç yol daha vardır. Ağrının hafiflemesi için kullanılan yöntemler şunlardır:

İlaç TedavisiHamilelik döneminde genellikle oral yolla alınan antibiyotikler doktor tarafından çok fazla önerilmemektedir. Ancak ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda anne adayının yaşamını zorlaştırmasından dolayı kadın doğum doktorunun da onayıyla birlikte düşük dozlu ilaçlar kullanılabilmektedir.

Ağrı Bantları: Ağrılı bacağın üzerine bantlama yöntemiyle de ağrının şiddeti azalabilmektedir. Bu durum oral yolla alınan ilaçlardan daha az riskli bir durum olabileceğinden dolayı doktorlar tarafından daha fazla önerilmektedir. 

Kremler: Kas gevşetici ve ağrı kesici kremler de bu süreçte ağrının azalmasına yardımcı olabilecek bir diğer yöntemlerden biridir. Kana karışması oral yolla alınan ilaçlara göre daha yavaş olmasından dolayı hamilelikte yüzeysel ağrı kesici kremler tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Tedavi Edilmezse

Hamilelik döneminde hissedilen kalça ağrısı bebek için herhangi bir sorun oluşturmasa da sizin için ileriki zamanlarda pek çok problemlerle karşılamanıza neden olabilir. Kalça ağrısı tedavi edilmediği durumlarda kemik erimesine, dejenerasyona ve kalçada eklem kırıklarının oluşmasına neden olabilir. Bundan dolayı mutlaka tedavi için uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Hamilelikte Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik sürecinde kalça ağrılarının hafiflemesi için en iyi gelen şey sık sık yürüyüş yapmaktır. Ayrıca hamilelik döneminde düzenli ve kaliteli uyku kalça ağrısına gelen en iyi şeylerdendir. Bu yüzden mutlaka uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Günlük D vitamini takviyesi de ağrıların hafiflemesini sağlayan yöntemler arasında yer almaktadır. Bunun dışında bu dönemde kalça ağrısına iyi gelen diğer yöntemler şu şekildedir:

Hamilelik Yastığı: İyi bir uyku hamilelik dönemi için oldukça önemlidir. Uyku için en iyi destekse hamilelik yastığıdır. Kalça bölgesini rahatlatan bu yastık annelerin daha iyi uyumasını sağlayacaktır. Vücut şekline göre uyum sağlayan bu yastık bel ve göbeği de desteklemektedir.

Isı Çözümü: Hamilelik döneminde oluşan ağrılar için önerilen bir diğer çözümse kalça bölgesini sıcak tutmaktır. Sıcak bir duş alarak veya sıcak su torbasını kalçanıza koymak ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra masaj yapmakta rahatlatıcı olabilir.

Yoga ve Pilates: Yoga ve pilates de hamilelik döneminde ağrının hafiflemesini sağlamaktadır. Pilates hocaları ile beraber sizin için hazırlanan germe egzersizlerini yaparak bu ağrıdan kurtulmanızı sağlayabilir. 

Kemerler ve Kuşaklar: Hamilelik sürecinde kullanılan kemerler ve kuşaklar beli daha iyi desteklemenizi sağlayacaktır. Böylece bir fiziksel hareket yapmak istediğinizde kalçanızın dengesini sağlayarak pelvik bölgenizin daha iyi hareket edebilmesini sağlar.

Uyuma Pozisyonu: Hamilelik sürecinde uyku pozisyonuna dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu yüzden hamileliğin ileriki zamanlarınızda sadece sağ tarafınıza yatmaya özen gösterin. Ayrıca bacaklarınızı bükerek uyumak da kalça ağrısının hafiflemesini sağlayan en iyi yöntemlerden birisidir.

Kalsiyum Tüketmek: Bebeğin büyümesi ile birlikte vücudunuzun kalsiyuma ihtiyacı da artacaktır. Bundan dolayı günlük olarak yeterince kalsiyum tüketmediğiniz durumlarda bebeğiniz kalsiyumu kemiklerinizden alarak ağrılarınızın oluşmasına neden olacaktır. Bu yüzden bu süreçte mutlaka bol bol su tüketerek magnezyum veya folik asit içeren yiyecekler yemelisiniz.

Yüzmek: Hamilelik sırasında yapılacak olan en iyi egzersizlerden biri de yüzmedir. Kalçadaki baskıyı ve yükü azaltan yüzme egzersizi kan akışının hızlanmasını sağlamaktadır. Bu yüzden yüzmek, en iyi ağrı giderici egzersizlerden biridir.

Hamilelikte Kalça Ağrısına Ne İyi Gelmez?

Uzun süre ayakta kalmak kalça ağrısını daha da artmasını sağlayan en önemli unsurların başında gelmektedir. Bu yüzden uzun süre ayakta kalmaktan mutlaka kaçının. Sürekli tek yönde uyumak da kalça ağrısına kesinlikle iyi gelmez hatta ağrının daha da artmasına neden olabilir. Bundan dolayı uyku esnasında iki taraflı uyumayı tercih etmelisiniz.

Hamilelikte Kalça Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Hamilelikte yaşanan kalça ağrısı bebek için çok önemli bir soruna yol açmasa da annenin günlük yaşamını etkileyebilmektedir. Bazen, hamilelikte kalça ağrısı yürüyememeye gibi günlük yaşama müdahale ettiği durumlarda kadınların hayatını zorlaştırabilir. Böyle durumlarda anne adayları mutlaka uzman bir doktora randevu almalıdır. Başvurulması gereken bölüm ise ortopedi veya fizik tedavi bölümüdür.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Hamilelikte Kalça Ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gebelikte sol kalça ağrısı ne demektir?

Kalça ağrısı genellikle her iki tarafta da ortaya çıkmaktadır. Ancak hamilelik sürecinde ağrının yoğunluğu sol tarafta daha fazla hissedilebilir. Bunun nedeni yanlış duruş veya kaldırılan ağırlıkla alakalı olmasından kaynaklanmaktadır.

Stj. Dr. Havva Küçük

Kalça ağrısı hamilelik belirtisi olabilir mi?

Kalça ağrısı genellikle hamilelik sürecinde oluşan bir ağrıdır. Hamilelik belirtileri arasında kasık ağrısı yer alsa da kalça veya bel ağrısı gebelik belirtileri arasından yer almaz. Kalça ağrısını hamile kaldıktan üç hafta sonra hissetmeye başlarsınız. Bu yüzden erken gebelik belirtisi arasında kalça ağrısı yer almamaktadır.

Stj. Dr. Havva Küçük

Gebelikte kalça ağrısı ne zaman başlar?

Hamilelikte oluşan kalça ağrıları genellikle kişiden kişiye değişmektedir. Ancak genellikle ağrılar üçüncü haftadan itibaren başlar. Bazı ağrılar doğum yapana kadar geçmese de bazı ağrılar daha erken sonlanabilir.

Stj. Dr. Havva Küçük

Hamilelikte kalça ağrısı cinsiyet belirler mi?

Hamilelikte kalça ağrısının cinsiyet belirlediğine dair pek çok inanış bulunmaktadır. Kalça ağrısı yaşayan annelerin erkek çocuğu olacağı düşünülmektedir. Bu tür inanışlar sadece hurafeden ibaret olduğundan kalça ağrısının cinsiyetle hiçbir alakası yoktur.

Stj. Dr. Havva Küçük

Hamilelikte kalça ağrılarına ne iyi gelir?

Hamilelik döneminde kalça ağrısına en iyi gelen durum düzenli ve sağlıklı beslenmektir. Günlük D vitaminin yanı sıra doğal besin kaynakları içeren yiyecekleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra egzersiz yapmak da ağrıların hafiflemesini sağlayan en önemli yöntemler arasında yer almaktadır. Bu yüzden sık sık yürüyüş yaparak ağrılarınız için faydalı olacaktır.

Stj. Dr. Havva Küçük