evim.com

Epikondilit Bandı Nedir?

Epikondilit bandı tenisçi dirsekliği olarak adlandırılan hastalığın tedavisinde kullanılan, kaslarda oluşan şişlik ve ağrıyı hafifleten tıbbi bir üründür.

Tenisçi dirseği hastalığı olarak bilinen lateral epikondilit, kas ya da tendonların kemiğe yapışmasından kaynaklı ağrılı bir hastalıktır. Genellikle kollarını aşırı şekilde kullanan sporcu ya da çalışanların sıkça yaşadığı bir sorundur. Periferik sinir sisteminden oluşan sinir liflerinin geçtiği kol bölgesinde, bir noktada baskı oluşması sonucunda bu hastalık ortaya çıkar. Lateral epikondilit hastalığının yol açtığı, ağrı, sızı, şişlik, ödem ve hareket ettirememe gibi sorunların tedavisinde epikondilit bandı büyük fayda sağlamaktadır. Bu nedenle banda lateral epikondilit bandı adı da verilmektedir.

Epikondilit bandı tenisçi dirsekliği olarak adlandırılan hastalığın tedavisinde kullanılan, kaslarda oluşan şişlik ve ağrıyı hafifleten tıbbi bir üründür. Kol bölgesini inciten kişilerde şişkinlik ve hasar oluşumunu önlemektedir. Kol dirseği ile bilek arasındaki kas, tendon ve ligamentleri (kemikleri birbirine bağlayan bağ doku) koruyarak bu bölgede gerginlik olmasını engellemektedir. Ortez (işlevini kaybetmiş uzuvların hareket edebilmesini sağlayan) bir ürün olan epikondilit bandının doktor reçetesiyle alınması gerekmektedir. Bilinçsiz kullanımı dirsekte kalıcı sorunlara neden olabileceği için, doktor onayının olması önemlidir.

Epikondilit Bandı Ne İşe Yarar?

Ön kol bölgesinde oluşan problemlerin çözümünde oldukça fayda sağlayan epikondilit bandı sadece tenis ya da golf sporu ile ilgilenenlerin değil aynı zamanda kollarını yoğun bir şekilde kullanan kişilerin kullanabileceği bir bandaj türüdür. Düzenli kullanımı birçok avantaj sağlar. Bunlar;

 • Tendona bağlı yanal epikondilit semptomu teşhisi konulan kişilerin rahatlamasını sağlar. 
 • Dirsek ve bilekte oluşan sertlik, şişlik ve ağrıları dindirir. 
 • Kolun hareket etmesi halinde acının ve ağrının artmasını önler.
 • Hasarlı olan kol bölgesini en iyi şekilde izole edip sıkıştırarak ağrıyı hafifletir.
 • Hatalı ve ani hareketlerin dirsekteki kaslara zarar vermesini engeller. 
 • Kişinin daha kolay bir şekilde kollarını hareket ettirebilmesine yardımcı olur. 
 • Hasarlı bölgeyi onararak hızla iyileşmesini sağlar.
 • Tendon ve kaslarda kalıcı hasar oluşumunu önler.

Epikondilit Bandı Nasıl Kullanılır?

Cerrahi müdahale sonrası ya da ameliyat gerektirmeyen durumlarda hasarlı dokunun iyileşme süreci bant sayesinde kısaltılmaktadır. Daha ağır doku ve kas hasarı olan kişilerde bandaj kullanımının yanı sıra fizik tedavi uygulamasının yapılmasına da ihtiyaç duyulur. Doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekli olan epikondilit bandı, doğru şekilde kullanılmalıdır. Epikondilit bandı doğrudan hasarlı ve şiş olan bölgeye değil bu bölgenin en yakın yerine takılmalıdır. Böylece hasarlı noktaya kan akışının daha hızlı şekilde sağlanması amaçlanır.

En az 1 ya da 2 hafta boyunca kullanılması gereken epikondilit bandı yardımcı ortez ürünlerle birlikte kullanılabilir. Dirsek ve bilek ağrılarının geçmesi için uzman hekim tarafından önerilen ilaçların kullanılması ve aralıklarla bölgeye buz konulması ağrının geçmesine yardımcı olmaktadır. Epikondilit bandı kullanması önerilen kişilere, uzman hekim tarafından ayrıntılı kullanım bilgisi de verilmektedir. 

Epikondilit Bandı Özellikleri

Epikondilit tedavisinde sıkça kullanımına ihtiyaç duyulan epikondilit bandı piyasada farklı markalarda bulunmaktadır. Kaliteli bir ürünün kullanılması olası yan etkileri azaltırken ağrı şiddetinin azalmasında etkilidir. Kaliteli bir epikondilit bandının özellikleri şöyledir;

 • Kompresyon sağlamada devamlılığa sahip olması önemlidir. Bu nedenle bantta silikon içerisinde 3 adet başlık olmalıdır.
 • Neopren (izolasyonu sağlayan kauçuktan yapılmış) kumaş kullanılarak tasarlanan epikondilit bandı perfore edilerek terlemeyi önler.
 • Jarse kaplı olan bu ürün çift taraflı olarak kullanılabilir. Kolda rahat durabilecek şekilde tasarlanmıştır. 
 • Ağrıyı azaltma özelliği vardır. 
 • Ayarlanabilir cırt cırtlar sayesinde dirseğe kolayca takılıp çıkarılabilir. 
 • Tenisçi dirsekliği gibi diğer epikondilit tedavisinde kullanılan ürünlerle aynı anda kullanılabilir. 
Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Epikondilit Bandı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

SGK tarafından ücreti karşılanan epikondilit bandı fiyatı oldukça ekonomiktir. Medikal ürün satan firmalardan, eczanelerden ya da internet üzerinden sipariş vererek sahip olunabilir. Ancak hasarlı bölgenin daha da zarar görmemesi ve hangi süre ile kullanılması gerektiğini belirlemek için doktor tarafından önerilmesi gereklidir. Reçete ile alınabilen epikondilit bandının kaliteli olması ve doğru bölgede kullanılması, olası riskleri önleyerek tedavi sürecini kısaltır. Marka ve kalite gibi farklar fiyatlar üzerinde etkili olabileceğinden tercih ettiğiniz ürün hakkında medikal firmalardan bilgi alınması gerekmektedir.

Kişinin giyinme, boyama, kavrama ve tutma gibi tekrarlayıcı hareketlerini kısıtlayan lateral epikondilit ani beklenmedik harekete maruz kalma, zorlama ya da yoğun hareket ettirme gibi stres oluşturan durumlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Hastalığın tedavisinde sıklıkla epikondilit bandı kullanılmaktadır. Bandın kullanımı, yalnızca uzman hekimin kontrolünde olmalıdır.

Epikondilit bandaj kullanılmaya başladığı andan itibaren hastada büyük bir rahatlama hissi vermeye başlar. Düzenli olarak en fazla 2 hafta aralıksız kullanılabilir. Uzun süreli tedavilerde ise belli bir süre ara verip yeniden kullanmak gereklidir. Tam olarak kaç gün kullanılması gerektiğine hastanın durumu incelendikten sonra doktor tarafından karar verilmesi gereklidir.