evim.com

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, vücuttaki iç salgı bezlerinin sağlığından sorumlu olan branştır.

İnsülin direnci, şeker ve insülin hormonunun kanda artması durumu olup tedavinin esas ve en önemli parçası yaşam tarzını değiştirmektir.

TSH (Tiroid Serbestleştirici Hormon), tiroid hormonunun dengesini sağlamakta olup, yüksekliğinin tedavisi sebeplerine göre değişkenlik göstermektedir.

Haşimato hastalığı, tiroid bezinin iltihaplanması olarak ifade edilmekte olup, tedavisi ömür boyu sürmektedir.

Turner sendromu, X cinsiyet kromozomunun yokluğunun neden olduğu, kadınlarda görülen bir sendrom olup, tedavisi yoktur.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Endokrinoloji bölümünde hasta muayenesinin ilk adımı anamnez yani hasta öyküsüdür. Hastanın sağlık bilgileri ve şikayetleri detaylı bir biçimde sorgulanır. Daha sonrasında fiziki muayene uygulanır. Bunlara ek olarak hastadan kan testi de rutin olarak istenmektedir.

Doğru tanı konulabilmesi için birçok tahlil yapılabilir. Çoğunlukla kan tahlili, idrar tahlili ve ultrasonografi yeterli olmaktadır. Kan tahlilinde hormon seviyeleri detaylı bir biçimde kontrol edilir.

Endokrinoloji bölümü ve dahiliye bölümü yakın olsalar da endokrinoloji sadece endokrin sistemi (hormonal sistem) inceler. Eğer gidilen hastanede endokrinoloji polikliniği yoksa dahiliye tercih edilebilir.

Endokrin sistem, vücudumuzda bulunan salgı bezlerini kontrol eden sistemdir. Bu salgı bezleri çeşitli hormonlar salgılamakla görevlidir. Bazen salgı bezleri görevini yeterince yapamaz. Endokrinoloji bölümü hastalığı bulup tedavisini sağlar.

İnsülin direncini kırmanın en iyi ve etkin yolu yaşam tarzında değişiklikler yapmaktır. İnsülin direnci çoğu zaman kötü beslenme alışkanlığı ve hareketsizliğin bir sonucudur.

İnsülin direncini kırmak için yapılacaklar şu şekildedir:

  • Düzenli beslenin, öğün atlamayın, aynı saatlerde yemek yemeye çalışın.
  • Kalorili, fazla yağlı, tuzlu, şekerli gıdaların tüketilmemesi gerekir. Çikolata, gofretler, şekerlemeler, cips, kızarmış çerezler, gazlı içecekler, kremalı-şuruplu kahveler ve içecekler, hamur işleri bunlara örnektir. Evde yapılmış olması gıdaların zararlı etkilerini bir miktar azaltır fakat insülin direncine yol açmalarını engellemez dolayısıyla evde yapılan börek, kek, çörek, dolma, kızartma gibi ürünlerden de uzak durmalısınız.
  • Egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin. Yürüme, yüzme, bisiklete binme, ağırlık çalışmaları, dans, dövüş sporları hepsiyle ilgilenebilirsiniz. Metabolizmanıza ve sportmenlik düzeyinize göre hafif düzeyde başlayın arttırarak gidin ve belli bir yerde düzene oturtun, kendinizi de aşırı zorlamanıza gerek yok.
  • Uyku düzenini ayarlamak da açlık ve tokluk sürelerinizi dengelemenize ve şekerli gıdalara saldırmanıza engel olur, uyku düzeni bilinenden çok daha etkili bir metabolik kavramdır.
  • Eğer ilaç tedavisi önerilirse ilacı önerilen dozda ve sürede kullanın. Daha çok etki etsin diye dozunu arttırmayın ve ya yan etkilerinden dolayı azaltmayın. Hayatınız ciddi düzeyde etkilendiyse hekiminize başvurun.