Endodonti, diş kökünü, sinirlerini ve damarlarını ilgilendiren her türlü sağlık sorunundan sorumlu bir bölümdür.

Diş sızlaması, diş pulpasındaki sinirlerin dış etkenlerden dolayı uyarılması sonucu dişlerde meydana gelen histir. Tedavisi altta yatan hastalığa göre yapılmaktadır.

Pulpitis, diş özü olarak da bilinen pulpanın iltihaplanmasıdır. Tedavide pulpitisin reversible (geri dönüşümlü) ve irreversible (geri dönüşümsüz) olmasına bağlı olarak değişmektedir.

Endodonti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Restoratif diş tedavisi, hem diş sağlığının korunması hem de dişlerin estetik bir görünüm kazanması için uygulanır. Bakterilere ya da diğer etmenlere bağlı olarak gelişen ve dişin sert katmanlarını ilgilendiren sağlık sorunları için restoratif tedaviler tercih edilir. Aynı zamanda kişinin yüz hatları ile uyumlu, doğal ve sağlıklı bir gülümseme kazanılmasına da yardımcı olur. Bunun için diş etlerinin şekillendirilmesi, diş temizliğinin yapılması, diş taşlarının çıkarılması ve diş diziliminin düzenlenmesi gibi işlemler yapılmaktadır. Estetik operasyonlardan önce dişlerde tahribat ya da işlev kaybı gibi sorunların giderilmesi her zaman öncelik taşır.

Diş sızlamasını geçirmek için öncelikle oluşmasını önlemek gereklidir. Bunun için en önemli faktör ağız hijyenidir. Günde en az 2 kere dişleri fırçalamak gereklidir. Florür içeriği fazla olan hassasiyet giderici macunlar kullanabilir. Diş sızlaması varsa hastada bunun neden kaynaklı olduğu önemlidir. Diş çürüğü, pulpal hastalık veya mevcut dolgunuzdan kaynaklı bir durum ise bunun için hekiminize başvurmanız lazımdır. Gerekli tedaviyi doktorunuz yapması lazımdır. Ön dişlerinizde nefes almaya ve sıcak soğuk gıda ve sıvı tüketimine bağlı bir hassasiyet varsa bunu önlemek için dişlerinizi fırçalamaya ek olarak hekiminiz dişlerinize flor vernik veya topikal flor uygulayarak kısa sürede dişlerinizdeki hassasiyetten kurtulabilirsiniz.

Sıcak ve soğuk gıdalar tüketiminizde dişleriniz sızlıyorsa diş hassasiyetiniz var demektir. Bu durumlarda ilk olarak dişlerinizi günde en az 2 kere florürlü diş macunları ile fırçalamanız gerekmektedir. Aynı zamanda diş hekiminize de gitmeniz lazımdır. Diş hekimi hassasiyete neden olan etkeni tespit edip tedavi etmelidir. Tedavi sonrasında 1 ila 7 günde hassasiyetiniz geçmiyorsa hekiminiz tarafından flor vernik veya topikal flor uygulaması yapabilir.

İlaç kullanmak diş hassasiyeti üzerindeki etkisi kısıtlıdır. Hekiminiz ilaç önermediği sürece kesinlikle ilaç kullanmayınız. Vücudunuza yan etkileri olabilir. Bazı durumlarda hasta çok hassasiyeti var ise parasetamol ve dexketoprofen içerikli ağrı kesiciler hekimler tarafından önerilebilmektedir ama etkisi kısıtlıdır. Diş sızlamasının geçmesi için en doğru şey florürlü diş macunları ile günde en az 2 kez dişlerinizi fırçalamanız ve hekiminize başvurmanızdır.

Diş macunu içerisindeki flor içeriği, dentin ve kök üzerindeki kanalları tıkayarak hem hassasiyeti giderir hem de diş çürüğüne karşı dişi güçlendirir. Günde 2 kere düzenli diş fırçalamak, diş hassasiyetini 1 ila 7 günde diş hassasiyetini giderir. Diş çürüğünden dolayı oluşan hassasiyetleri geçirmesi kısıtlıdır. Diş macun içerisindeki flor, çürük bölgesindeki bakterileri durdurması kısıtlı olacağından bu durumlarda yapılması gereken en doğru şey diş hekiminize gitmektir.