Endodonti, diş kökünü, sinirlerini ve damarlarını ilgilendiren her türlü sağlık sorunundan sorumlu bir bölümdür.

Diş sızlaması, diş pulpasındaki sinirlerin dış etkenlerden dolayı uyarılması sonucu dişlerde meydana gelen histir. Tedavisi altta yatan hastalığa göre yapılmaktadır.

Pulpitis, diş özü olarak da bilinen pulpanın iltihaplanmasıdır. Tedavide pulpitisin reversible (geri dönüşümlü) ve irreversible (geri dönüşümsüz) olmasına bağlı olarak değişmektedir.

Endodonti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Restoratif Diş Tedavisi Nedir? Ne Demek?


Restoratif diş tedavisi, hem diş sağlığının korunması hem de dişlerin estetik bir görünüm kazanması için uygulanır. Bakterilere ya da diğer etmenlere bağlı olarak gelişen ve dişin sert katmanlarını ilgilendiren sağlık sorunları için restoratif tedaviler tercih edilir. Aynı zamanda kişinin yüz hatları ile uyumlu, doğal ve sağlıklı bir gülümseme kazanılmasına da yardımcı olur. Bunun için diş etlerinin şekillendirilmesi, diş temizliğinin yapılması, diş taşlarının çıkarılması ve diş diziliminin düzenlenmesi gibi işlemler yapılmaktadır. Estetik operasyonlardan önce dişlerde tahribat ya da işlev kaybı gibi sorunların giderilmesi her zaman öncelik taşır.