evim.com

Çocuk göğüs hastalıkları, çocukların solunum sisteminde yaşanan hastalıklardan sorumlu branştır.

Alerjiye meyilli kişilerde görülen alerjik astım, hastanın solunum yollarında kasılma, tıkanma gibi olayların yaşanmasıdır.

Alerjik astımda ilk yapılası gereken, alerjiye hassasiyeti olan hastanın neye karşı alerjik olduğunu teşhis edip tedavi uygulanmasıdır.

Akciğerde nodül, enfeksiyon veya başka bir neden ile ortaya çıkan çoğunlukla 3 cm'lik olan lezyonlardır.

Akciğerde nodül, iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığı teşhis edildikten sonra medikal, cerrahi, kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Çocuk Göğüs Hastalıkları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Akciğerler nefes alıp vermenin ve oksijenlenmenin sağlandığı hayatı organlar arasında sayılabilen yapılardır. Akciğer ağrısı çok sigara içiminden, akciğer kanserine kadar birçok hastalığın habercisi olabilir. Akciğer Ağrısı göğüs kafesi bölgesine hissedilir. Erken zamanda dikkate alınıp tedavi edilmemesi sonucu ilerleyen akciğer hastalıklarında akciğer ağrısı sırta vurabilir.

Akciğer nodüllerinin oluşum sebebine göre gösterdiği belirtiler değişkenlik gösterir. İyi huylu nodüller genellikle şikayet oluşturmaz, altta yatan hastalık türüne göre belirtiler gösterir. Nodüller kötü huylu ise solunum güçlüğüne, nefes darlığına, hırıltılı solunum, kanlı balgam gibi akciğer belirtilerine neden olur. Kötü huylu nodüller akciğer kanserinin göstergesidir ve göğüs ağrısına neden olur. Yani göğüste ağrı şikayeti ciddiye alınması gereken bir durumdur, akciğerde tümöral bir yapının varlığına işaret eder.

Akciğer iltihapları, hastalarda solunum yolları ve akciğerler ile ilgili şikayetlere neden olmaktadır. Tedaviye uyum sağlanmazsa, tedaviye direnç gelişirse ya da hastalık tekrardan görülüp tedavide geç kalınırsa hastalarda ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu komplikasyonlar kalıcı öksürük, kalıcı nefes darlığı gibi şikayetler olabileceği gibi septik şok akut solunumsal sıkıntı sendromu gibi ciddi ve hayatı tehdit eden klinik tablolar da olabilir. Bu durumlara hızlı müdahale edilmediği taktirde hastalar hayatını kaybedebilir. 

Akciğer iltihapları erken dönemlerde hafif şikayetlere neden olabilse de hastalık ilerlerse ve gereken tedaviler başarısız olursa hastada septik şok ve akut solunumsal sıkıntı sendromu gibi hayatı tehdit eden ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu tıbbi durumlar acil müdahale gerektiren tablolardır. Tedavide geç kalınırsa hastanın ölümüyle sonuçlanabilir. 

Enfeksiyonlar akciğerde nodüllerinin altında yatan etkenlerdir. Tüberküloz ve pnömoni hastalığında ateş, terleme gibi enfeksiyon belirtilerine ek olarak öksürük de görülebilir. Bu belirtiler enfeksiyon varlığını düşündürür ve taramalarda nodüle rastlanır. Enfeksiyon kaynaklı nodüller iyi huyludur, zararsızdır. Kötü huylu nodüllerde görülen öksürük, şiddetli, sürekli artış gösteren, kanlı balgamın da eşlik ettiği ağır tablo gösteren öksürüktür. Bu durumlarda geç kalınmadan göğüs hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.