Çocuk göğüs hastalıkları, çocukların solunum sisteminde yaşanan hastalıklardan sorumlu branştır.

Solunum sisteminin temizlenmesi için refleks olarak görülen kuru öksürük, sık rastlanan bir durum olup öksürüğü tetikleyen etmenlerden uzaklaşılması yeterli olacaktır.

Alerjik astım, hastanın solunum yollarında kasılma, tıkanma gibi olayların yaşanması olup, ilk yapılması gereken, alerjiye hassasiyeti olan hastanın neye karşı alerjik olduğunu teşhis edip tedavi uygulanmasıdır.

Enfeksiyon gibi nedenlerle akciğerde ortaya çıkan; çoğunlukla 3 cm'den küçük nodüllerin tedavisi için medikal, cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemler uygulanmaktadır.

Lejyoner hastalığı, legionella isimli bakterinin vücutta zatürre ve grip tarzı belirtiler oluşturduğu bir hastalık olup tedavisi genellikle antibiyotik kullanarak yapılmaktadır.

Çocuk Göğüs Hastalıkları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Akciğer enfeksiyonu geçiren hastalar yeterli ve düzenli bir tedavi ile iyileşirler. Ancak hastalığı ağır atlatan veya tedavisi tamamlanmamış hastalarda kalıcı akciğer hasarı oluşabilir.  Bu noktada özellikle antibiyotik tedavisi alan hastanın ilaçlarına ve doktor kontrollerine hassasiyet göstermesi çok önemlidir.  

Kuru öksürüğün kesilmesi için zencefil, bal, zeytinyağı, limon suyu, bitki çayları, karabiber ve ılık içecekler tüketilmesi önerilir. Aynı zamanda iç mekanların nemlendirilmesi, havalandırılması, sigara alışkanlığının bırakılması ve yeterli sıvı tüketimi de iyi gelen öneriler arasında yer alır. Ancak tüm uygulamalara rağmen 15 gün ve daha uzun süre devam eden öksürük şikayetlerinde tıbbi yardım alınması gerekecektir.

Akciğerler nefes alıp vermenin ve oksijenlenmenin sağlandığı hayatı organlar arasında sayılabilen yapılardır. Akciğer ağrısı çok sigara içiminden, akciğer kanserine kadar birçok hastalığın habercisi olabilir. Akciğer Ağrısı göğüs kafesi bölgesine hissedilir. Erken zamanda dikkate alınıp tedavi edilmemesi sonucu ilerleyen akciğer hastalıklarında akciğer ağrısı sırta vurabilir.

Çocuklarda gece uykusunu bölen öksürük nöbetleri için zeytinyağı, bal, süt ve zencefille hazırlanan bitkisel kürler uygulanabilir. Ancak bu şikayet 1 haftadan uzun süre devam ederse, hekim tarafından reçete edilen boğaz spreyleri ya da öksürük şuruplarının kullanılması gerekecektir.

Akciğer iltihapları erken dönemlerde hafif şikayetlere neden olabilse de hastalık ilerlerse ve gereken tedaviler başarısız olursa hastada septik şok ve akut solunumsal sıkıntı sendromu gibi hayatı tehdit eden ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu tıbbi durumlar acil müdahale gerektiren tablolardır. Tedavide geç kalınırsa hastanın ölümüyle sonuçlanabilir.