Çocuk hematolojisi, çocuklarda görülen, kan ve kemik hastalıkları ile ilgilenen branştır.

Vücuda giren zararlı maddeleri korumak amacıyla yükselen beyaz kan hücrelerine WBC yüksekliği denmekte olup; tedavisi daha çok nedene yönelik yapılmaktadır.

B12 vitamin eksikliği, B12 vitamininin azalması ya da tükenmesi sonucu oluşan durumdur. Tedavisi için eksikliğin nedeni belirlenir ve vücuda çeşitli yollar ile kazandırarak tedavi sağlanır.

Pıhtılaşma faktörlerinde eksiklikler olması sonucu oluşan genetik bir pıhtılaşma bozukluğu olan hemofili hastalığı ömür boyu yerine koyma tedavisiyle kontrol altında tutulur.

Folik asit, suda çözünen B vitaminidir, folik asidin kanda az olmasından kaynaklanan folik asit eksikliği hastalığı bu eksikliğin neden olduğu rahatsızlıkların giderilmesiyle  tedavi edilir.

Çocuk Hematolojisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

B12 vitaminden zengin besinlerin tüketimi ile giderilebilir. Bu tüketim yeterli olmaz ise ilaç tedavisi ile eksiklik giderilebilmektedir. İlaç tedavisi ağızdan alınan tabletler ile ve ya iğneler ile yapılabilmektedir. Eğer eksikliğin kaynağı faktör eksiklikleri, mide ve ya bağırsak problemlerinden kaynaklı olursa tablet tedavisi fayda vermemektedir. Bu durumda önce altta yatan neden düzeltilmeye çalışılmalı daha sonra iğne tedavisi uygulanmalıdır.

White Blood Cell yani Beyaz Kan Hücresi teriminin kısaltılmış harfleridir. Bu beyaz kan hücresi terimi tıp dilinde, Lökosit olarak adlandırılır ve hastanelerde, laboratuvar testlerinde bu şekilde bahsedilir. Lökosit halk arasında beyaz bir hücre olduğu için akyuvar olarak bilinir. Bazen de beyaz küre adıyla kullanılır. Normal değerleri 4.000-10.000 arası olan ve bazı hastane parametlerine göre değeri farklılık gösterebilen beyaz kan hücrelerinin yükselmesi bazı durumlara ve hastalıklara bağlıdır.  

Enfeksiyon, lösemi, alerji durumları, böbrekte taş, böbrek hastalıkları, idrar yollarında enfeksiyon, boğaz enfeksiyonu, kullanılan ilaçların yan etkisi, Enfeksiyon olmadan inflamasyon (iltihap) olması,  kemik iliğinin aşırı kan hücresi üretmesi olarak adlandırılan myeloproliferatif hastalıklar, sigara içmek gibi durumlar da bu yüksekliğin sebebi olabilir. Hormonlar ve streste bu yüksekliğin olmasına neden olan diğer faktörlerdir.

Folik asit eksikliği olan ve belirti göstermeyen çocuklar folat açısından zengin bir diyetle yönetilebilir veya folik asitli bir multivitamin ile desteklenebilir. Klinik folik asit eksikliği olan ve yüksek riskli çocuklar takviye folik asit ile tedavi edilmelidir. Folik asit eksikliği genellikle folik asit seviyeleri yenilenene kadar günde bir kez verilen 1.000 mikrogram ek folik asit ile tedavi edilir. Anemi genellikle 2 ay içinde düzeltilir.

İlerleyici yorgunluk halleri ve unutkanlık halleri oluşabilmektedir. Uzun dönemlerinde kilo kayıpları saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Anemi(kansızlık) gibi olumsuzluklar oluşabilmektedir. Bulgular aşırı sinirlilik, depresyon ve bunamaya kadar ilerleyebilmektedir. Eksiklik önemli sonuç doğurabileceğinden eksiklik anlaşılır anlaşılmaz tedavi uygulanmalıdır.

Hemofili hastalığının tipleri vardır (hafif – orta – ağır). Bunlar faktör aktiviteleri, kanama bölgeleri gibi nedenlerden dolayı birbirinden ayrılmaktadır. Bu hafif, orta, ağır hemofili tipleri farklı klinikler göstermektedir. Tedavileri ise kliniklerine göre ve tiplerine göre verilmektedir. 

Aynı zamanda hemofili hastası faktör konsantrelerini alarak hayatına devam edebilmektedir. Bu şekilde günlük hayat kalitesini sağlamaya çalışmaktadır. Bu hemofili hastalarında kanamalar meydana gelmektedir. Eklem içi kanamalar, kas içi kanamalar, travmalardan sonraki kanamalar, sünnet sonrası kanamalar gibi. Bu tür kanamaların önüne geçmek önemlidir ve tedavi programını buna göre yapmak gerekir. Beslenme alışkanlıklarını, fiziksel aktivitelerini buna göre düzenlemeleri gerekmektedir.

Aralarında kanama bakımından en sıkıntılı olan durumlar, orofarinks ve beyin kanamalarıdır. Eğer bu kanamalar olursa geri döndürülemez ve ölüme kadar gidebilir.