evim.com

Çocuk hematolojisi, çocuklarda görülen, kan ve kemik hastalıkları ile ilgilenen branştır.

B12 vitamin eksikliği, vücutta 4 miligram depo halde bulunan B12 vitamininin azalması ya da tükenmesi sonucu oluşan durumdur. Kısaca B12 eksikliği şeklinde de telffuz edilir.

B12 vitamin eksikliği tedavisi için öncelikle eksikliğin nedeni belirlenir. Eksik olan B12 vitaminini vücuda çeşitli yollar ile kazandırarak tedavi sağlanır.

Hemofili, pıhtılaşma faktörlerinde eksiklikler olması sonucu oluşan genetik bir pıhtılaşma bozukluğudur.

Hemofili hastalığının kalıcı bir tedavisi yoktur. Hastalık ömür boyu, yerine koyma tedavisi ile kontrol altında tutulur.

Çocuk Hematolojisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

B12 vitaminden zengin besinlerin tüketimi ile giderilebilir. Bu tüketim yeterli olmaz ise ilaç tedavisi ile eksiklik giderilebilmektedir. İlaç tedavisi ağızdan alınan tabletler ile ve ya iğneler ile yapılabilmektedir. Eğer eksikliğin kaynağı faktör eksiklikleri, mide ve ya bağırsak problemlerinden kaynaklı olursa tablet tedavisi fayda vermemektedir. Bu durumda önce altta yatan neden düzeltilmeye çalışılmalı daha sonra iğne tedavisi uygulanmalıdır.

Folik asit eksikliği olan ve belirti göstermeyen çocuklar folat açısından zengin bir diyetle yönetilebilir veya folik asitli bir multivitamin ile desteklenebilir. Klinik folik asit eksikliği olan ve yüksek riskli çocuklar takviye folik asit ile tedavi edilmelidir. Folik asit eksikliği genellikle folik asit seviyeleri yenilenene kadar günde bir kez verilen 1.000 mikrogram ek folik asit ile tedavi edilir. Anemi genellikle 2 ay içinde düzeltilir.

İlerleyici yorgunluk halleri ve unutkanlık halleri oluşabilmektedir. Uzun dönemlerinde kilo kayıpları saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Anemi(kansızlık) gibi olumsuzluklar oluşabilmektedir. Bulgular aşırı sinirlilik, depresyon ve bunamaya kadar ilerleyebilmektedir. Eksiklik önemli sonuç doğurabileceğinden eksiklik anlaşılır anlaşılmaz tedavi uygulanmalıdır.

Lösemide trombosit sayısında azalma veya trombosit fonksiyonlarında bozulmaya bağlı olarak kan, damar dışına çıkarak cilt altına yerleşir. Bu da vücutta morluklara neden olur. Ancak bu morluklar acılı veya ağrılı morluklar değildir.

Hemofili hastalığının tipleri vardır (hafif – orta – ağır). Bunlar faktör aktiviteleri, kanama bölgeleri gibi nedenlerden dolayı birbirinden ayrılmaktadır. Bu hafif, orta, ağır hemofili tipleri farklı klinikler göstermektedir. Tedavileri ise kliniklerine göre ve tiplerine göre verilmektedir. 

Aynı zamanda hemofili hastası faktör konsantrelerini alarak hayatına devam edebilmektedir. Bu şekilde günlük hayat kalitesini sağlamaya çalışmaktadır. Bu hemofili hastalarında kanamalar meydana gelmektedir. Eklem içi kanamalar, kas içi kanamalar, travmalardan sonraki kanamalar, sünnet sonrası kanamalar gibi. Bu tür kanamaların önüne geçmek önemlidir ve tedavi programını buna göre yapmak gerekir. Beslenme alışkanlıklarını, fiziksel aktivitelerini buna göre düzenlemeleri gerekmektedir.

Aralarında kanama bakımından en sıkıntılı olan durumlar, orofarinks ve beyin kanamalarıdır. Eğer bu kanamalar olursa geri döndürülemez ve ölüme kadar gidebilir.