evim.com

Burun İçinde Yara Nedir?

Burun mukozasında meydana gelen her türlü tahribat oluşumuna, burun içinde yara denilmektedir.

Burun içi yara oluşumları, burun mukozasında meydana gelen her türlü tahribat anlamına gelmektedir. Alınan travmalar, altta yatan sağlık sorunları, alerjik problemler ya da mikroorganizmalara bağlı olarak oluşur. Burun mukozası oldukça hassas ve duyarlı bir bölge olduğu için şiddetli acı duyumuna yol açabilir. 

Mukoza doku, mukus (sümüksü yapışkan salgı) üretmekten sorumlu olan üst deri katmanıdır. Mukus salgısı, havada bulunan zararlı mikroorganizmaların ve toksik maddelerin solunum sistemine geçiş yapması engeller. Aynı zamanda burun içinin nemli kalmasını sağlayarak kuruluğu ve tahrişleri önler. Mukus sıvısının kuruması burunda sertlik, tıkanıklık ve kabuklanma hissi yaratabilir. Bu durum tamamen normaldir ve burun içinde yara oluşumuna sebep olan bir durum değildir. Ancak kuruyan mukusu temizlemek için sert mendillerin kullanılması, çok şiddetli şekilde sümkürülmesi ya da kirli ellerle burun temizliğinin yapılması görülen yaraların en yaygın sebebidir. 

Burun içi yaraları kanser, çevredeki havanın kuruluğu, sinüzit hastalığı, uçuk virüsü, alerjik hastalıklar, yaralanmalar, geçirilen kazalar ve uzun süre kullanılan burun spreyleri nedeniyle meydana gelebilir. Aynı zamanda burun etlerinde büyüme ya da burun kemiğinde eğrilik olan kişilerde görülme riski daha yüksektir. Oluşan yaraların sebebi, endoskop ile yapılan muayenenin ardından net bir şekilde belirlenir ve en etkili tedavi planı hazırlanır. Tedavinin ihmal edilmesi ise yaraların kronik bir hale gelmesine yol açarak kanamalara, solunumun güçleşmesine, yara dokusunun genişlemesine ve ileri evrelerde kanserleşmesine yol açabilir. Bu nedenle burun içi yaralarının kesinlikle ihmal edilmemesi ve en kısa sürede tedavi edilmesi oldukça önem taşımaktadır. 

Burun İçinde Yara Belirtileri

Burun içi yaraları genellikle kendilerini acı duyumu ve burun mukozasında oluşan kabuklanma ile belli eder. Eşlik eden belirtiler, yara oluşumuna yol açan sebeplere bağlı olarak kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Burun içi yaralarının genel belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Burunda Kuruluk: Burun yaralarına en sık eşlik eden semptomların başında gelmektedir. Kuruluk sorunu, burun mukozasında kuru ve gergin bir his oluşmasına neden olur. Özellikle nazal spreylerin uzun süre kullanılması, nem oranı düşük ortamlarda bulunulması ve çeşitli ilaçların kullanılmasına bağlı olarak görülen burun yaralarında sık karşılaşılan bir belirtidir.
 • Burun Tıkanıklığı: Nezle, sinüzit ve alerjik rinit gibi mukus artışına ve yaralara sebep olan hastalıklarda burun tıkanıklığı da sıklıkla görülen belirtiler arasındadır. Tıkanıklığın giderilmesi için uzun süre ve fazla dozda burun spreyi kullanılması yaraların iyileşmesini engelleyeceği için kullanım şekline dikkat edilmelidir.
 • Burun Kanaması: Burun yaralarında en sık görülen belirtilerden biri de kanamalardır. Buruna alınan bir darbe ya da oluşan çatlak ve çizikler kanamaya yol açarlar. Bu kanamaların ciddiyeti yaranın boyutuna göre değişir. Durmayan kanamalar çok sık görülmezler. Genellikle az miktarda kanama olur. Bu sırada başı öne eğip burnun iki yanına işaret ve baş parmakla bastırmak gerekir. Başı geriye doğru yatırmak kanın göllenmesine sebep olabilir.
 • Acı ve Sızlama Hissi: Burun mukozası son derece hassas bir yapıdır. Orada oluşan kuruluk, travma ya da şişlikler ağrıya ve sızlamaya sebep olur. Yaralar iyileştiklerinde acı ve sızlama da ortadan kalkar. Bunun için yaraya sebep olan etken ortadan kaldırılmalı ve yara kabuğuna müdahale edilmemelidir.
 • Şişlik: Burunda meydana gelen şişliklerin tümörler, travmalar ve uçuk gibi pek çok sebebi olabilir. Bu şişliklerin bir hafta içinde iyileşmeleri beklenir. Şişliği sivilce gibi sıkmak ya da delmek son derece tehlikelidir. Eğer evde uygulanan tedavilere rağmen bir hafta içinde iyileşme görülmezse doktora başvurulmalıdır. 

Yara oluşumları burunda tıkanıklık ve doluluk hissi yarattığı için genel bir rahatsızlık vermesi tamamen normaldir. Ancak solunumu rahatlatmak ve tıkanıklık hissini gidermek için yaraların koparılması sonucunda burun kanaması, yaranın büyümesi, kronikleşmesi ve kanserleşmesi gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Burun yaralarının iyileşmesi ile birlikte, eşlik eden semptomlar da tamamen giderilmiş olacaktır. Bu nedenle tedavi sona erene kadar yara dokusunun koparılmaması ve hekim tarafından önerilen tedavinin düzenli şekilde sürdürülmesi hayli önem taşır. 

Burun İçinde Yara Nedenleri

Burun içi yaralarının en sık görülme sebebi, burun temizliği yaparken sert dokulu mendillerin kullanılması ya da doğrudan parmakların kullanımıyla sert bir temizleme işleminin yapılmasıdır. Özellikle kirli ellerin burun içine temas ettirilmesi, yüzeylerden bulaşan mikroorganizmaların burun mukozasına bulaşmasına ve enfeksiyon oluşumlarına yol açabilir. Bu durum sonucunda ise burnun iç yüzeyinde yaralar meydana gelir. Burun içi yaralarına neden olan diğer sebepler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Travmalar: Burun içi oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Burada meydana gelen travmalar cilde zarar vererek yaralara sebep olabilir. Buruna alınan sert darbe, temizlik sırasında tırnakların çizik oluşturması, burnu çok sık kaşımak ve silmek gibi davranışlar sonucunda kanama olabilir. Buna bağlı olarak oluşan kabuklar yaranın iyileşme döneminde olduğunu gösterir. Kabukları koparmak yaranın tekrar açılmasına sebep olacağı için yanlış bir davranıştır.
 • Sinüzit: Yüz ve kafa kemiklerinin arasında sinüs adı verilen boşluklar bulunur. Burada oluşan iltihaplanmaya sinüzit adı verilir. Enfeksiyona yol açan bakterilerin sinüslerdeki tıkanıklık nedeniyle hızla üremesi ve burun içerisine yayılması sonucunda yara oluşumu görülebilir. Sinüzitin tedavi edilmesi ile birlikte burun içi yaraları da iyileşme gösterecektir.
 • Nemsiz Ortamlar: Nem oranı düşük ortamlardda bulunmak ve sıcaklık gibi faktörler burun içinde kurumaya yol açar. Kuruluk sonucunda hassaslaşan ciltte çatlaklar ve kanamalar olabilir. Kanama sonucunda oluşan yara kabukları koparılmamalıdır.
 • Uçuklar: Herpes Simpleks Virüsü (HSV) uçuklara sebep olur. Uçuklar kısaca içi şeffaf renkteki sıvıyla dolu olan kabarcıklar olarak tanımlanabilir. Son derece ağrılı olabilirler. Eğer enfekte olurlarsa derin yaralara sebep olurlar. Enfekte olmadıkları halde yaklaşık olarak bir haftada iyileşirler.
 • Alerjik Rinit: Nezle ile benzer belirtilere sebep olan bu hastalık alerjiye sebep olan etkene göre mevsimsel ya da sürekli olabilir. Polen ve toz gibi maddeler burun içine girdiklerinde mukoza hassaslaşır ve şişer. Burun akıntısı ile beraber iltihaplanma da görülebilir. Bu süreçte burnu temizlemek için sürekli mendil kullanmak yara oluşumunu hızlandıracağı için alerji ilaçları kullanılmalı ve burun yıkanarak temizlenmelidir.
 • Burun Tümörü: Burnun içinde oluşan şişlikler her zaman ciddiye alınmalıdır. Eğer oluşan şişliklerin kaynağı bilinmiyorsa ve kendiliğinden iyileşmiyorsa bir uzmana danışılmalıdır. Bu tümörler iyi huylu ya da kötü huylu olabilirler. Şişliğe ek olarak ağrı, kanama ve burun akıntısı da görülür. 
 • Uzun Süre Burun Spreyi Kullanmak: Burun spreylerinin uzun zaman kullanılması, burun içinde kuruluğa yol açar. Kuruyan mukozada oluşan çatlaklar kanamalara sebep olur. Kanama sonrasında oluşan kabuklar iyileşme süresi tamamlanınca kendiliğinden düşerler. Erken dönemde kabuklara müdahale etmek yaranın ilerlemesine ve enfeksiyon gelişmesine sebep olur.

Burun içi yaraları altta yatan sağlık sorunları ya da çevresel sebeplere bağlı olarak gelişmektedir. Yara oluşumuna sebep olan sebepler belirlendikten sonrasında kalıcı ve en etkili tedavi seçeneğinin belirlenmesi mümkün olacaktır.

Burun İçinde Yara için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Burun içi yaraları, fizyolojik ya da çevresel olmak üzere birçok farklı sebebe bağlı olarak gelişebilir. Burun temizliği yaparken oluşan küçük yaralar genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşme gösterir. Ancak yaraya eşlik eden kanama, tıkanıklık, şişlik ve enfeksiyon belirtileri gibi şikayetler görülüyorsa vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım alınması önemlidir. 

Burun içi yaraları için devlet hastaneleri ya da özel sağlık kuruluşlarında bulunan Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Bölümüne başvurulması gerekir. KBB Uzmanı tarafından yapılan muayenenin ardından yaralara yol açan sebepler doğru şekilde saptanabilir. Burun yaraları alerjik sebepler nedeniyle görülüyorsa, hasta Alerji ve İmmünoloji Bölümüne sevk edilebilir. Burun kanseri teşhis edilmesi halinde ise Onkoloji Bölümüne sevk gerçekleştirilir. Kimi vakalarda ise burun yarasının türüne ve evresine bağlı olarak ilgili branş hekimlerinin işbirliği gerekebilir. KBB uzmanı tarafından yapılan ilk muayene sonrasında tedavi planı hastaya özel olarak belirlenecektir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Burun mukozasında meydana gelen her türlü tahribat oluşumuna, burun içinde yara denilmektedir.

makaleyi incele

Genellikle ayakta ilaçlarla tedavi edilebilen burun içinde yara, ancak kanser hücrelerine bağlı gelişmişse onkolojik tedavilerin ya da cerrahi operasyonların uygulanması gerekecektir.

makaleyi incele