evim.com

Soğuk Algınlığı Tedavisi

Tedavide sadece ilaçlara güvenmek doğru değildir, hastanın bu süreçte kendine iyi bakması şarttır.

Soğuk Algınlığı Teşhisi

Çoğunlukla belirtiler hafif şekilde ve kısa sürede atlatılır. Böyle zamanlarda doktora gitmeye gerek kalmaz. Doktora gidildiğinde ise ilk yapılan fiziksel muayenedir. Fiziksel muayenede ateşiniz ölçülür ve akciğerlerinizi dinlenir, nefes kontrolü yapılır. Bunun yanında doktorunuz, belirtilerin ne şiddette olduğu ve ne kadardır görüldüğü ile ilgili de sorular sorabilmektedir. 

Teşhis için yapılan testlerden biri de boğaz kültürü alınıp boğaz ağrısına herhangi bir bakteriyel enfeksiyonun neden olup olmadığını öğrenmektir. Bununla birlikte semptomların kesin nedenlerini öğrenmek için kan testi ve göğüs röntgeni gerekebilir. Rinövirüs veya insityal virüsü gibi yaygın virüslerin tespiti için bazı laboratuvar testleri mevcuttur ancak nadiren kullanılmaktadırlar.

Soğuk Algınlığı Tedavisi

Hem antibiyotikler hem de antiviral ilaçlar soğuk algınlığına neden olan virüsleri iyileştirmez. Bu nedenle soğuk algınlığı tedavisi evden bile yapılabilmektedir. Aşağıda bahsedilen tedavi yöntemleri vücudun rahatlaması ve daha çabuk iyileşmesi için yararlı olacaktır.

Bol miktarda sıvı tüketmek ve vücudun sıvı kaybına uğramasını engellemek önemlidir. Vücut susuz kalırsa belirtilerin şiddetli hale gelmesi ihtimali vardır.

Bağışıklık sisteminiz virüsle savaşırken sizin bol bol uyumanız ve dinlenmeniz faydalı olacaktır. 

Ağrıları hafifletmek veya ateşi düşürmek için bazı soğuk algınlığı hapları bulunmaktadır.   Doktorunuzun da tavsiyesiyle asetominofen veya ibuprofen kullanabilirsiniz. 

Tuzlu su ile gargara yapmak boğazınızı rahatlatır ve boğazdaki kaşıntıyı alır.

Yemek olarak çorba gibi yemekleri tercih etmek sizi yatıştırabilir ve tıkanıklığı giderebilir.

Odayı sıcak ve nemli tutmak önemlidir ancak aşırı ısıya neden olacak kadar sıcak olmamalıdır.

Burun tıkanıklığını hafifletmek ve rahat nefes almak için eczanelerden tuzlu burun damlası alabilirsiniz.

Soğuk Algınlığı Tedavi Edilmezse

Soğuk algınlığının kesin bir tedavisi olmasa da belirtiler uzun süre görülürse mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Soğuk algınlığının nedeni bakteriyel enfeksiyon ise ve herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmazsa aşağıdaki komplikasyonlar oluşabilir:

Akut bronşit: Akciğerlerdeki bronşların bakteriyel enfeksiyon sonucu iltihaplanması ile ortaya çıkmaktadır. Bakteriyel bir enfeksiyon neden olduysa antibiyotik ile tedavi edilebilmektedir. Balgamın bir örneği alınıp incelenebilir ve bakteri seviyelerinin ne olduğu belirlenir. Belirtileri: hırıltı, nefes darlığı, öksürük ve balgam oluşmasıdır.

Zatürre: Alveollerin (küçük hava keseleri) sıvı ile dolması nedeniyle akciğerlerin iltihaplanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Belirtileri: göğüs ağrısı, öksürük, ateş ve nefes alma zorluğudur.

Akut bakteriyel sinüzit: Ainüslerin bakteriyle enfekte olmasıyla meydana gelir. Tedaviye başlamak ve daha fazla enfeksiyonu önlemek için antibiyotik tedavisi gereklidir. Belirtileri: baş ağrısı, ağrıyan sinüsler ve burun akıntısıdır.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Soğuk algınlığının başlayıp iyileşmesi beş aşamada gerçekleşir ve her aşamada kişiye iyi gelecek ve belirtileri hafifletecek yöntemler vardır.

Aşama 1: virüsün vücuda girdiği ilk üç günde burun tıkanıklığı hafif yorgunluk ve boğaz ağrısı gibi belirtiler görülür. İlk aşamada yapılabilecek en iyi yöntem bol su içmek ve dinlenmektir.

Aşama 2: soğuk algınlığı öksürük ve tıkanmaların görülmesiyle vücuda yerleşmiş olur. Bu aşamada ise tavuk suyu çorbası, bitki çayı, bal, zencefil gibi sizi rahatlatacak veya yumurta, garbanzo fasulyesi, kabak çekirdeği ve kepekli tahıllar gibi çinko bakımından zengin gıdalar tüketilmesi faydalıdır. Ayrıca soğuk algınlığının süresini kısaltan, belirtileri hafifleten adeta soğuk algınlığı çayı denebilecek ekinezyanın tüketilmesi  en etkili yöntemlerden biridir. Nezle otu olarak bilinen bitki de soğuk algınlığının şiddetli belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Aşama 3: soğuk algınlığının zirve yaptığı bu aşamada vücut ağrıları ve düşük ateş görülmektedir. Bol sıvı tüketmek, tıkanıklığı ve sinüs basıncını düşürmek için buharlı duş almak kişiyi rahatlatacaktır. 

Aşama 4: iyileşmeden önceki son aşamada ağrılar azalır ve ateş düşer. Kişi kendini iyi hissediyorsa temas ettiği yüzeyleri, yatağı ve eşyalarını sterilize etmelidir ve mikropların yayılmasını engellemelidir.

Aşama 5: öksürük ve burun akıntısı gibi hafif kalıcı belirtilerin dışında vücut tamamıyla iyileşir. Bu aşamadan sonra dengeli beslenme, eşyalarınızı düzenli olarak dezenfekte etmek ve günde beş kez elleri 20 saniye yıkamak virüsleri sizden uzak tutacaktır.

Bunlar dışında soğuk algınlığından önce C vitamini tüketmek hastalık sürenizi kısaltmada yardımcı olur. Ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak vücudunuzun virüsleri yenmesini kolaylaştıracaktır.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelmez?

Soğuk algınlığının sebebi çoğunlukla virüslerdir. Bu nedenle hastalık boyunca antibiyotik içmek sizi iyileştirmeyecek aksine vücudunuzdaki yararlı bakterilerin ölmesine neden olacaktır. Bununla birlikte sürekli nezle olmak bağışıklık sisteminizin çok zayıf olduğunu veya temizliğe yeterince dikkat etmediğinizi gösterir. Virüsleri kapmamak için sık sık el yıkamanız çok önemlidir.

Sigara içmek burnunuzu, boğazınızı ve akciğerlerinizi tahriş eder. Soğuk algınlığı döneminde burun zaten tıkalı olduğu için nefes almak iyice zorlaşır.

Kafeinli içecekler sizi su kaybına maruz bırakabileceği için bu dönemde kaçınılması gereken içeceklerdir. Kahve, kola, çay veya enerji içeceği gibi bol kafein içeren içecekler hastalık süresince tüketilmemelidir.

Çok fazla alkol tüketmek de su kaybına neden olur. Bunun yanında bağışıklık sisteminin kötü etkilenmesine, zayıflamasına neden olur ve enfeksiyon kapma riskini artırır. 

Soğuk Algınlığı İlaçları

Soğuk algınlığını kesin olarak iyileştiren bir ilaç bulunmamaktadır. Fakat doktorunuzun tavsiye edeceği bazı ilaçlar belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur ve hastalık daha kolay atlatılabilir.

Antihistaminikler: gözlerin kaşınması ve sulanmasına ve boğazdaki kaşıntının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Dekonjestanlar: baş ağrısına ve burun tıkanıklığına iyi gelmektedir.

Guaifenesin: balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır. Mukusun gevşemesine yardımcı olur.

Öksürük baskılayıcılar: bu ilaçlar öksürükten uyuyamamanız gibi bir durum söz konusu olduğunda kullanılmalıdır. Öksürük şurubu gün boyunca alınmamalıdır çünkü öksürük tıkanıklığın yerleşmesini ve enfekte olmasını engeller.

Asetaminofen ve ibuprofen: ağrı kesici ve ateş düşürücü etkileri vardır. Bu belirtilerin dinmesi için asetil salisilik asit kullanılmamalıdır. 

Boğaz pastilleri ve nazal spreyler: boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığının hafifletilmesi için kullanılması önerilebilir.

Ayrıca soğuk algınlığı tedavisinde sık kullanılan ibuprofen+ psödoefedrin ve parasetamol + klorfeniramin gibi ilaçlar da soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmektedir.

Hamilelikte Soğuk Algınlığı

Hamilelikte bağışıklık sisteminin zayıf olması vücudun hastalık kapma riskini artırmaktadır. Hamilelik sırasında soğuk algınlığının belirtileri pek farklı olmamakla birlikte bir haftadan uzun süren öksürük ve vücut ısısının düşmesi görülebilmektedir. Belirtiler 10-14 gün arası sürebilir. Ancak daha uzun süre belirti görülür veya belirtiler gittikçe kötüleşir ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

Hastalık boyunca size iyi gelebilecek bazı yöntemler vardır. Hastalık süresini kısaltmasa da dinlenmek, vücut ağrısını hafifletir ve yorgunluğunuza iyi gelir. Bununla birlikte belirtiler hafif geçiyorsa ve ateş veya öksürüğünüz yoksa egzersiz yapmak vücudunuzu dinç tutacaktır.

Soğuk algınlığı nedeniyle iştah azalması yaşayabilirsiniz ancak sağlıklı beslenmek bağışıklık sisteminizin virüslerle savaşması için faydalı olacaktır. Ateş, hapşırma ve burun akıntısı sizin ve bebeğinizin sıvı kaybetmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle hem hamilelik boyunca hem de hasta olunan dönemde bol sıvı tüketilmelidir.

Uyurken başın altına birkaç yastık konularak daha rahat nefes alınabilir. Ayrıca soğuk algınlığı veya grip gibi hastalıkları önceden önlemek için grip aşısı yaralı olacaktır. Grip aşısı anneyi doğumdan sonraki altı aya kadar koruyabilmektedir.

Çocuklarda Soğuk Algınlığı   

Soğuk algınlığı çocuklarda daha sık görülmektedir. Birçok çocuk yılda 6-8 kez soğuk algınlığına maruz kalır. Çoğunlukla kreşe giden çocuklar hastalığı daha sık kapmaktadır. Çocuklar 6 yaşına geldikten sonra hastalığı kapma olasılıkları daha düşük olabilmektedir. 

Çocukların soğuk algınlığına daha fazla maruz kalmasının birkaç nedeni vardır. Bunlar: 

  • Vücut direncinin yetişkinlere göre daha düşük olması
  • Soğuk algınlığının kapalı ve kalabalık mekanlarda daha çabuk yayılması ve çocukların okul veya kreş gibi yerlerde çok fazla vakit geçirmesi hastalık kapma olasılığını yükseltir.
  • Çocuklar kirli ellerini ağza veya yüze sürmeye daha çok meyillidir. Böylece ellerindeki virüs kolayca vücuda girebilmektedir. 

Soğuk algınlığı çocuklarda belirli belirtilerin yanında ishal ve kusmaya neden olabilir. Ayrıca soğuk algınlığı kulak tıkanması veya boğaz ağrısına neden olmaktadır. Çocuklarda soğuk algınlığı belirtisi görüldüğünde okuldan uzak tutmak ve başka çocuklarla temas etmesini önlemek hastalığın yayılmaması için bir çözüm olabilir. 

Çocuklarda grip veya soğuk algınlığı için şurup kullanılmaması önerilir. Özellikle öksürük şurubu ebeveynlerin sık başvurduğu bir ilaçtır. Ancak öksürük, virüsün vücuttan atılması için gereklidir. Geçmeyen soğuk algınlığı belirtileri, titreme, yüksek ateş, kusma ve solunum zorluğu, mide ağrısı veya bulantısı görülürse doktora başvurulması gerekir. 

Bu süreçte çocuğun bol bol dinlenmesi, bol sıvı tüketmesi ve besin değeri yüksek yiyecekler yemesi tedaviye yardımcı olacaktır. Ancak doktor tavsiye etmeden herhangi bir ilaç alınmaması gerekmektedir.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı

Bebekler soğuk algınlığına karşı hassastır çünkü herhangi bir yaygın enfeksiyona karşı bağışıklıkları yoktur veya zayıftır. Bebeklerde kalınlaşıp sarıya dönen burun akıntısı veya emerken tıkanıklık nedeniyle zorluk yaşamaları başlıca belirtilerdir. 

Bebek 3 aylıktan küçükse ve ateşi yükselirse başka bir hastalığının olup olmadığını öğrenmek için doktora başvurulmalıdır. Ayrıca bebeğiniz sıvı kaybı yaşıyorsa, nefes almakta zorlanıyor veya kalıcı öksürüğe maruz kalıyorsa veya kanlı balgam, kusma ve iştah azalması görülüyorsa derhal doktora gidilmelidir.

Hastalık boyunca çocuğu emzirmeye devam etmek gerekir. Anne sütü soğuk algınlığına neden olan virüslere karşı koruma sağlamaktadır. 

Bunun dışında kalın burun mukusunun inceltilmesi ve rahat nefes alması için doktorunuz salin burun damlalarını önerebilir. Ayrıca tuzlu su damlası ve bir emme ampulü kullanılarak burun mukusu çıkarılabilir. 

Bebeğe aspirin veya antibiyotik ilaç vermek kesinlikle önerilmemektedir. Bununla birlikte öksürük şurubu veya soğuk algınlığı ilaçları 2 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez. 

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Soğuk Algınlığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Soğuk algınlığı en fazla 5-10 gün sürmektedir. Eğer soğuk algınlığı belirtileri daha uzun sürerse tıbbi bir müdahale gerekiyor olabilir. Bunun dışında güçlü bir bağışıklık sisteminiz ve sağlıklı bir yaşam tarzınız varsa hastalığı daha kısa sürede atlatmanız olasıdır.

Soğuk algınlığını iyileştiren kesin bir tedavi veya ilaç olmadığı için belirtilerinize göre bir tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz. Dinlenmek, sağlıklı beslenmek, bol sıvı tüketmek size genel olarak iyi gelecektir. Bunun dışında doktorunuza danışıp belirli ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanmak   belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Bebeklerde soğuk algınlığı ortalama 9 veya 10 gün sürebilir. Ancak beş günden fazla görülen ateş yükselmesi için mutlaka doktora gidilmelidir. Hastalığın daha çabuk sonlanması için anne sütü önemlidir. Anne sütü, virüslerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlamaktadır.

Emziren annelerde soğuk algınlığı hastalığı bebeği etkilemez. Bebeğiniz de soğuk algınlığı sürecinde hastalığını size bulaştırmaz aksine anne sütü bebeğin hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Hastayken bebeğinizi emzirmek sizi yorabilir. Bu nedenle hastalık boyunca bol bol dinlenmek, sıvı tüketmek ve sağlıklı beslenmek sütünüzün azalmasını engelleyecektir.

Soğuk algınlığı belirtileri başladığında vücut virüse maruz kalmıştır ve bu aşamada yapılacak en iyi şey bol su içmek ve dinlenmek olacaktır. Vücutta görülecek ağrılar ve diğer belirtiler dinlenme olmazsa daha da şiddetlenebilir. Ayrıca iyileşme aşamasına kadar etrafınızdaki kişilerle bir araya gelmemeniz daha iyi olacaktır. Çünkü virüsler hapşırdığınızda veya öksürdüğünüzde havada veya eşya yüzeylerinde asılı kalır ve kolayca başkasına bulaşabilir.

Burun, boğaz, sinüsleri etkileyen ve birden fazla virüsün neden olduğu bulaşıcı olan bir hastalıktır soğuk algınlığı.

makaleyi incele

Tedavide sadece ilaçlara güvenmek doğru değildir, hastanın bu süreçte kendine iyi bakması şarttır.

makaleyi incele