Soğuk Lipoliz Nedir?

Soğuk lipoliz, cilt altı kısımda bulunan yağ hücreleri üzerine hassas bir biçimde kontrollü olarak soğutma sağlamaktadır.

Soğuk lipoliz, cilt altı kısımda bulunan yağ hücreleri üzerine hassas bir biçimde kontrollü olarak soğutma sağlamaktadır. Tedavi yapılan yağ hücreleri dondurularak kristalize edilir. Daha sonrasında ise söz konusu yağ hücreleri soğuk lipoliz ile birlikte dondurulma işleminden geçirilir. Kısa bir sürede insan vücudu, dondurulmuş olan bu yağları önce işler ve sonrasında ölü durumdaki yağ hücrelerini yok edip ortadan kaldırır.

Soğuk lipoliz, temelde bir yağ dondurma prosedürüdür. Egzersiz ve diyet yolu kullanılarak tüm çabalara karşın inatçı bir biçimde zayıflatılamayan bölgesel yağlardan bu güvenilir soğuk lipoliz yöntemi ile kurtulmak mümkündür.

Zayıflamak isteyen kişiler, soğuk lipoliz yöntemi sayesinde FDA onaylı olarak, cerrahi herhangi bir yöntem kullanılmadan, çok hızlı ve kalıcı bir biçimde zayıflama sağlayabilir. Bu konudaki hasta memnuniyet dereceleri, çok yüksek oranlardadır. Bölgesel olarak zayıflamayı mümkün kılan soğuk lipoliz sayesinde kişiler, bu prosedür sonrası beklenen süreç içerisinde istediği forma kavuşabilmektedir.

Soğuk lipoliz ile zayıflama amaçlı olarak hastaların kilo vermek ve bölgesel zayıflamak amacıyla başvurması sonrasında kişilerin gereksinimlerine en uygun olan ve kişiye özel tedavi planı oluşturularak hareket edilir. Çünkü her insanın metabolizması ve vücudu farklıdır. Dolayısıyla gereksinimleri de aynı oranda farklı olmaktadır. Bu nedenle de soğuk lipolize hazırlık sürecinde kişiye özel planlama yapılması önemlidir.

Soğuk Lipoliz Hangi Durumlarda Yapılır?

Soğuk lipoliz yapılan durumlar, farklı bölgesel sorunları gidermek amaçlı olabilir. Bazı hastalar açısından özelleştirilmiş olan birden çok soğuk lipoliz tedavisi yapılabilmektedir. Bu noktada iç baldırlar ile dış baldırlar üzerindeki bölgesel yağlar, kişide şikâyete ve rahatsızlığa neden olmuş olabilir. Aynı zamanda göbek bölgesi üzerindeki inatçı tarzdaki yağların ortadan kalkması istenebilir. Dolayısıyla soğuk lipoliz uygulanan durumlar, en genel anlamda vücuttaki farklı bölgeler üzerinde yaşanan kilo sorunlarının aynı anda tedavi edilebilmesi gereken durumlar olarak ifade edilebilir. Kişilerin kurtulmayı hedeflediği ve bunun için soğuk lipoliz uygulanan bölgesel yağlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Karın bölgesi yağları,
 • Basen bölgesi yağları,
 • Üst kol yağları,
 • İç bacak yağları,
 • Bel bölgesi yağları,
 • Sırt bölgesi yağları,
 • Diz kapağı yağları, 
 • Diz üst ve yan kısmı yağları gibi kısacası, aşırı kilosu bulunmayan, yalnızca belli bölgeler üzerinde yağ doku fazlalıkları için soğuk lipoliz uygulaması yapılır. 

Soğuk Lipoliz Nasıl Yapılır?

Soğuk lipoliz uygulaması, kişilerin vücudundaki farklı bölgelerdeki fazla yağların ortadan kaldırılması amacıyla şu şekilde gerçekleştirilir:

 • Her kişinin metabolizması ve gerektirdikleri farklı olduğu için uygulamanın yapılabilmesi amacıyla öncelikle kişiye özel bir planlama yapılır. 
 • Sonrasında soğuk lipoliz ile beraber bölgesel zayıflama/incelme tedavisi esnasında amaçlanan bölge üzerine bir aplikatör (bir ilacın yerel olarak uygulanması amacıyla kullanılan/uygulayıcı bir araç) ve jel ped uygulanır.
 • Soğuk lipoliz sayesinde amaçlanan yağ dokulu bölge üzerine kontrollü olacak şekilde soğutma yapılır.
 • Soğuk lipoliz tedavisi sırasında hasta, gazete, dergi veya kitap okuyabilir. Bu durum da hastanın konforlu bir uygulama süreci geçirdiğini göstermektedir.
 • Uygulama esnasında tavsiye edilen ise hastanın gözlerini kapaması ve mümkünse kısa bir süre uykuya dalıp dinlenmesidir. 
 • Uygulama bitiminde inatçı ve fazla yağ dokuları ortadan kaldırılmış olur. 

Soğuk Lipoliz Yan Etkileri

Soğuk lipoliz yan etkileri, uygulama sonrasında hastalar üzerinde (genel olarak kısa süreli şekilde) görülebilen olumsuz etkilerdir. Aslında soğuk lipoliz yönteminin sağlıklı sonuçlar vermesi biraz da uygulama biçimine bağlıdır. Bu noktada soğuk lipoliz riskleri, doğru uygulandığı takdirde ortadan kalkmış demektir. Soğuk lipoliz zararları ile ilgili olarak bu tedaviden yararlanıldığı süre içerisinde herhangi bir yan etki ve risk bulunmadığı dile getirilmektedir. Ayrıca soğuk lipoliz tedavisi, FDA onaylı olması bakımından da güvenilirliğini ispatlar.

Buna karşın, elbette her tıbbi tedavi yönteminde olduğu gibi bu tedavi sonrası da hastalarda oluşabilecek bazı etkiler söz konusudur. Buna göre soğuk lipoliz sonrası komplikasyonlar arasında şunlar yer alır:

 • Bazı kişilerde uygulama sonrası süreçte 10 ila 15 gün kadar uygulama bölgesi üzerinde belli belirsiz bir biçimde hissizlik meydana gelir. Bu normal ve geçici olan bir süreçtir.  
 • Soğuk lipoliz sonrası morarma, kızarıklık ve ödem sorunları meydana gelebilir. Ödem meydana gelmesi ise genelde bu noktada yağ hücresinin etkilenmiş olduğuna işaret eder. Ayrıca ödem sorunu, ortalama 7-15 gün kadar sonrasında gittikçe azalmaya başlar. Olumlu sonuçlar ise zaman içerisinde ortaya çıkar.
 • Soğuk lipoliz yanığı, tedavi için gerçekleştirilen işlem sonrası uygulama bölgesi üzerinde meydana gelebilir. Bu noktada kişide sızı ve yanma hisleri görülmesi çok normaldir. Ayrıca genel olarak bu şikâyetler, birkaç saatlik bir süre sonrasında hafifler ve ertesi gün olduğunda ise tamamıyla ortadan kalkar. 

Soğuk Lipolizin Hangi Kişilerde Yapılmaması Gerekir?

Soğuk lipoliz yapılmaması gereken kişiler ile ilgili bazı tıbbi sorun ve hastalıklar dikkate alınmaktadır. Buna göre şu tip rahatsızlık ve sorunları bulunan kişilerde soğuk lipoliz tedavisi uygulanamamaktadır:

 • Raynaud hastalığı (ayak ve el parmakları üzerinde yaşanan kan dolaşımı bozukluğu) bulunanlarda,
 • Soğuk aglütinin (otoimmün hemolitik bir hastalık), paroksismal soğuk hemoglobinüri (bir tip otoimmün hemolitik anemi hastalığı) ve kriyoglobulinemi hastalıkları olanlarda,
 • Kontrolsüz diyabet hastası kişilerde,
 • Yüksek ateş ve enfeksiyon sorunu görülenlerde,
 • Vitiligo ve sedef gibi cilt hastalıkları bulunanlarda,
 • Kalp pili takılmış kişilerde, kalp-damar rahatsızlıkları olanlarda,
 • Ağır derecede karaciğer ve böbrek hastası kişilerde,
 • Soğuk ürtiker rahatsızlığı görülenlerde,
 • Kan protein seviyesi düşüklüğü olanlarda,
 • AIDS ve kanser hastası olanlarda,
 • Emziren ve hamile kadınlarda,
 • Uygulama bölgesi üzerinde enfeksiyon, yara izleri ya da egzama olan kişilerde soğuk lipoliz tedavisi yapılamaz. 

Soğuk Lipoliz Öncesi Sonrası

Soğuk lipoliz öncesi ve sonrası süreçle ilgili bilinmesi gereken bazı noktalar vardır. Buna göre hastadan hastaya değişiklikler olmakla beraber tedavi öncesi ve sonrası süreçler genel olarak şu şekildedir:

Soğuk lipoliz öncesi:

 • Kişinin şikayet ve beklentileri dinlenir. Bu aşamada hastadaki mevcut hastalıklar da gözden geçirilip bu tedavi için uygun aday olup olmadığı belirlenir.
 • Hastanın mevcut yağ dokusu ve fazlalıkları incelenir. Kalınlık derecesi açısından yağ dokusu üzerinde ölçümler gerçekleştirilir.
 • Bütün bu bilgilere erişilmesi ardından kişiye özel bir tedavi planlaması yapılır. Çünkü her hastanın vücut sorunu ve metabolizma şekli farklıdır. Dolayısıyla planlama da hastaya göre yapılır ve neticede uygulama için seans sayısı, seans süreleri, uygulamanın bir ya da daha çok bölge üzerinde yapılacağı gibi kıstaslar belirlenir. Buna göre tedaviye geçilir. 

Soğuk lipoliz sonrası:

 • Soğuk lipoliz tedavi yöntemi tamamıyla ameliyatsız şekilde yapıldığından dolayı hasta kişi normal aktivite ve faaliyetlerine direkt olarak dönebilir. Soğuk lipoliz sonrası yapılması gerekenler ile ilgili dikkat edildiği sürece hastalar işlerine rahatlıkla gidebilirler. Soğuk lipoliz tedavisinin ağrısız ve acısız bir yöntem olması da bu noktada bir avantaj yaratmış olur. 
 • Soğuk lipoliz sonrası beslenme ile ilgili olarak diyet gerekmediği söylenmektedir. Bu noktada tedavi ardından hastada bölgesel olarak incelme sağlandıktan sonra kişinin diyet uygulaması ya da herhangi bir spor yapması gerekmemektedir. Ancak genel olarak da hastalar tedavi ardından yüksek memnuniyet ve motivasyon içine girdikleri için formlarını da korumak adına spor yapmayı tercih eder. Bu hem formun korunmasını hem de sağlıklı yaşanmasını da mümkün kılar. Bu açıdan elbette spor yapılması, bir tavsiye olarak sunulabilir. 
Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Soğuk Lipoliz ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Soğuk lipoliz fiyatları nedir?

Soğuk lipoliz fiyatları, hastada uygulama gerçekleşecek olan bölge sayısına bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Hastalarda, aynı gün itibariyle ve gerekli olması hâlinde birden çok bölge üzerinde de çalışılabilir. Bu durumda sırt, popo, bacak iç kısımları, karın, basenler, kol gibi bölgeler, aynı anda işleme tabii tutulabilir. Ancak tüm bu değişkenler ve farklı işlem prosedürleri, tedavi fiyatını da etkilemektedir. Dolayısıyla soğuk lipoliz tedavisi fiyatları hakkında daha ayrıntılı bilgiye erişmek ve randevu oluşturmak için ilgili sağlık kurumu ile iletişime geçilmesi tavsiye edilir.

Int. Dr. Sinem Köse

Soğuk lipoliz işe yarıyor mu?

Soğuk lipoliz yaptıranlar üzerinde yağ hücrelerinin dondurulması ve bu yağların parçalanması sağlanır. Sonrasında kişinin vücudunun enflamatuar şekildeki çöpçü hücreleri, fazla yağlar ile artıkları önce emer ve neticede yok etmiş olur. Bunların vücuttan atılması ise kanallar ve damarlar üzerinden gerçekleşir. Parçalanmış durumdaki yağ hücreleri ise ölür. Buna apoptozis denir. Ardından ise vücudun kendine ait tabii temizleme aşamaları devreye girer. Bu sayede ölü durumdaki ölü yağ hücreleri, kişinin vücudu içerisinden atılır. İşte bu şekilde uygulanan işlemler sayesinde uygulama bölgesi üzerinde yağ yapılarında istenen incelme gerçekleşir. Sonuçta uygulama bölgeleri üzerindeki fazla yağlarda %10 ila %40 seviyelerde bir azalma sağlanmış ve zayıflama konusunda işe yarar bir teknik uygulanmış olur.

Int. Dr. Sinem Köse

Vakumlu soğuk lipoliz nasıl olur?

Vakumlu soğuk lipoliz uygulaması öncesinde hasta üzerinde segmental (bölümsel, kesitler açısından) vücut analizi sağlanır. Uygulama gerçekleşecek olan bölgenin ise mezura kullanılarak ölçümleri yapılır. Hastadaki uygulama bölgesi üzerine antifirizli (kimyasal bir madde) olan bir mendil yerleştirilerek cilt yüzey kısmının olumsuz açıdan etkilenmesi engellenir. Bunun ardından uygulama gerçekleşecek olan alan üstüne cihazın başlık kısmı konularak dondurma derecesi, yaklaşık -4 ila -10 arası bir dereceye ayarlanır. Sonra ise vakumlama işlemi başlatılır. Hastanın yağ derinlik durumuna bağlı olarak soğukluk süresi ile derecesinde ayarlama yapılır. İşlem süresi ise yaklaşık olarak 40 ile 60 dakika aralığında değişmektedir.

Int. Dr. Sinem Köse

Soğuk lipoliz ile kaç kilo verilir?

Soğuk lipoliz ile kilo verme yöntemi, acısız ve ağrısız bir şekilde kişilerde 2 ila 4 santim kadar bir incelme sağlamaktadır. Bölgesel olarak incelme ve vücut şekillendirme konusunda hem erkek hem de kadınlar üzerinde gerçekleşen bu yöntem sayesinde 2-4 santim kadar zayıflamak mümkündür. Lipoliz tedavisinin ardından kişilerin vücutları üzerinde 2 santimden 4’e ve hatta 8 santime kadar incelme gerçekleşebildiği ve neticede yağ birikimlerinin ortalama olarak %20 ila %40 kadar bir oranda azaltılabildiği görülmüştür.

Int. Dr. Sinem Köse

Soğuk lipoliz kaç seans uygulanır?

Soğuk lipoliz seansları, hastanın yağ dokusuna bağlı olarak değişebilmektedir. Buna göre hasta yağ dokusu üzerindeki kalınlık durumuna göre aynı bölge üzerine 2 ila 3 ay kadar ara verilerek 1 ila 4 seans kadar bir uygulama yapılması gerekli görülebilir. Ayrıca aynı gün içerisinde birden çok bölge üzerine de soğuk lipoliz uygulaması gerçekleştirilebilir. Aynı bölge üzerinde farklı noktalara çalışabilmek amacıyla 2 ila 4 hafta kadar beklenmesi gerekmektedir. Genel olarak ise seans sayısı hastanın durumuna bağlı olarak değişmekle beraber 1 ila 3 seans arasındadır.

Int. Dr. Sinem Köse

Soğuk lipoliz ne zaman etkisini gösterir?

Soğuk lipoliz etkisi ve sonuçları ortalama olarak uygulamadan sonraki 2.haftadan başlayıp görülür olmaktadır. Ancak uygulamanın daha yüksek etki ve sonuçlarının gözlemlenmesi, 45 günde olur. Dolayısıyla biraz daha belirgin sonuçlar, bu tarihte ortaya çıkar. Tam anlamıyla kesin sonuç ve etkileri ise 3.ay itibariyle ortaya çıkmaktadır. Ayrıca hastaların, bu süreç içinde özel bir rejim programı uygulanarak takip edilmesi gerekli görülür.

Int. Dr. Sinem Köse

Soğuk lipoliz jinekomasti nedir?

Göğüs büyümesi, bir başka ifade etme şekliyle meme büyümesi; kadınlarda ne kadar normal ve olması gerekli bir şekil ise erkeklerde de o denli endişe uyandırıcı bir durumdur. Ancak günümüzde %30 oranlarda jinekomasti ismi verilen meme büyümesi sorunu, erkeklerde görülmekte olan bir sorundur. Bu sorun için de hastanın durumuna bağlı olarak çok ciddi olan vakalar için jinekomasti operasyonu gerekir. Başka tip (daha hafif) durumlarda ise hasta üzerinde soğuk lipoliz, yani yağ aldırma operasyonu, mevcut duruma bağlı olarak gerçekleştirilen tedavi yöntemleridir.

Int. Dr. Sinem Köse