evim.com

Ortopedi ve travmatoloji, kas ve iskelet sisteminde oluşan hastalıklar ile ilgilenen bölümdür.

Topuk dikeni, sağlıksız ayakkabı kullanımı, kilo artışı gibi nedenlerle topuk kısmında oluşan bir kemik çıkıntısıdır ve tedavisi için uygun terlik, ayakkabı ya da tabanlık kullanımı gibi yöntemler kullanılabilir.

Omurgayı oluşturan omurların orta hattan kaymasıyla oluşan yapısal bozukluğa denir. Tedavinin temelinde gözlem, korse tedavisi ve cerrahi tedavi olma üzere üç seçenek vardır ve hastaların özelliklerine göre bu seçeneklerin biri veya birkaçı uygulanır.

SMA hastalığı, hareket yeteneğini etkileyen sinirsel bir rahatsızlıktır. En yaygın belirtileri kas kaybı ve kas güçsüzlüğü olup, tedavisinde; fizik tedavi uygulanır ve yalnızca SMA tip 1 ilacı bulunmaktadır.

Bel fıtığı, bel bölgesindeki omurların doğal pozisyonlarını kaybetmesi sonucu oluşan ve tedavisi için çeşitli ilaçlar, fizik tedavi, egzersizler ve ameliyat yöntemleri uygulanan hastalıktır.

Ortopedi ve Travmatoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ortopedi, iskelet ve kas sistemleriyle ilgilenen bilimdir. Onkolojik ortopedi, pediatrik ortopedi ve klinik ortopedi gibi alt dalları bulunur. Vücutta hareket ve duruştan sorumlu olan tüm kemik, kas, eklem ve benzeri dokuların sağlığı ile ilgilenir. Ortopedik kelimesi ise “ortopedi ile ilgili olan” anlamına gelir ve anatomiye uygunluğu vurgular. 

Kemiklerde oluşan bir travma sonucunda meydana gelen sağlık sorunlarının acil tedavilerini yapan branştır. Çıkıklar, alt ekstremite kırığı (bacak vb), kalça kırığı, üst ekstremite kırığı (kol vb), göğüs kafesi kırıkları, çatlaklar ve ezikler gibi sorunları kapsar. Hasar gören bölgelerin eski işlevlerine kavuşmaları ve varsa hayati tehlikenin ortadan kaldırılması amaçlanır. Ortopedi bilim dalı ile birleşerek, ortopedi ve travmatoloji anabilim dalını oluştururlar.

Boyun fıtığında ağrı genelde boyunda başlar. Oradan omuza,kollara ve ellere vurabilir. Zamanda bacaklarda spastisite (kasların kasılı kalması) ve yürüme bozukluğu ile beraber bacaklarda da ağrı görülebilir.

Hafif şiddetli burkulmalarda iyileşme süresi 1 ile 3 hafta arasındadır.

Orta şiddetli burkulmalarda iyileşme süresi 3 ile 8 hafta içinde arasındadır.

Çok şiddetli burkulmalarda iyileşme süresi ayak bileğindeki hasara bağlı olarak değişmektedir. Bu durumlarda cerrahi müdahaleler iyileşme süresini etkileyen diğer etmenlerdir

Tamamen duruş problemleri ve egzersiz eksikliğinden kaynaklanan kifozlar kişi tarafından bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol altına alınabilir. Kamburluğun düzelmesi için dikkat edilebilecek durumlar şunlardır:

  • Postüral duruşu düzeltmek gerekir.
  • Özellikle öğrenciler ve masa bası çalışanlarının otururken dik durması gerekir.
  • Tercih edilen yatak dahil otururken kullanan sandalye de ortopedik seçilmelidir.
  • Doktorun tavsiye ettiği egzersiz planına uymak gerekir.
  • Düzenli spor yapmak alışkanlık haline getirilmelidir.
  • Sporun yanında beslenmeye de dikkat edilmelidir. Düzenli ve dengeli beslenmek gerekir.

Basit duruş problemlerinden kaynaklanan kifoz dışında başka nedenlerden kaynaklanan aşırı kifozlarda doktora gidilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü duruma göre korse kullanılması veya ameliyat gerekebilir.