Ortodonti, alt ve üst çene üzerinde doğru sıralanmayan dişlerin uyum tedavisi ile ilgilenen bölümdür.

Diş taşı yetersiz ağız hijyeniyle birlikte dişler üzerindeki bakteriyel ve gıda artıklarından oluşan plağın çökelip tartar durumunu almasıdır. Kavitron ve küret ve kretuar olarak iki şekilde tedavi yapılır.

Gömülü diş, mandibula ya da maksilla kavsi üzerinde sürmesi gerektiği halde, kavsin içinde kalan ya da yarı gömük olarak bulunan diş veya diş gruplarına denir. Tedavide cerrahi ve ortodontik müdahale ile sağlanır.

Alt çenenin yetersiz büyümesi, alt çenenin normal boyutlarda olup üst çenenin fazla gelişmesi gibi nedenlere bağlı olarak alt çene geriliği ortaya çıkar. Tedavisinde ortodontik ve cerrahi işlemler birlikte uygulanır.

Alt çenenin üst çeneden daha önde olması prognati olarak adlandırılır. Dişler normal teması anlamına gelen oklüzyonu sağlamak, dış görünüşü düzeltmek, çene fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmek tedavinin temel hedeflerindendir.

Ortodonti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Diş taşı temizliği hekimler tarafından Kavitron veya küret ile kretuar denilen el aletleri ile yapılır. Temel mantığı bu aletler o bölgedeki diş taşlarını kaldırır. Bu işleme detertraj denir. Kavitron ultrasonik titreşimler yaparak diş taşlarını kırarlar. El aletleri ise diş taşlarını diş yüzeyinden hekim kazıyarak kaldırır.

20’lik diş çekimleri uzman bir hekim tarafından gerçekleşirse, işlem rahatlıkla tek seansta halledilir. Hasta açısından zorluk düşünülecek olursa; çekim sonrası oluşan ağrılar yemek yemede ve konuşmada güçlük çıkarır; fakat bu durum kısa süre içerisinde normale dönecektir.

Diş taşı, çoklu ve karmaşık bir yapısı bulunur. Temelinde bakteriyel dental plak vardır. Bu plakta bakteriler, gıda artıkları, ölü kan hücreleri bulunur. Bu yapı temizlenmediği takdirde daha 2. gününden itibaren tükürük ve birçok dış faktörün etkisiyle mineraliz bir yapıya çökelir. Zamanla üzerinde daha fazla plak oluşarak gitgide yapısını arttırır.

Gömülü dişler çekilmediği takdirde, yakınında bulunan dokulara zarar vermeye başlarlar. Örneğin 20’lik gömülü dişler bitişiğindeki azı dişlerinde rezorpsiyona (diş yıkılımı), çenelerde ağrı, kulakta ve başta ağrıya neden olur. Duruma enfeksiyon eşlik ederse dişlerin bulunduğu bölgelerde apseler oluşur. Aynı zamanda çenelerde sıkışmaya bağlı olarak dişlerde ortodontik bozukluklar ortaya çıkar.

Diş taşları kendiliğinden düşmesi görülebilir. Genelde fındık, fıstık gibi sert gıdalar yerken diş eti üzerindeki diş taşları bazen kısmen kırabilirler. Kürdanla dişlerinin arasını temizlerken zayıflamış diş taşları kendiliğinden düşebilir. Bu kırılan diş taşlarında geri kalan yapıda sivri yerler olabilmektedir. Bu sivri yerlere dudak dil gibi yumuşak dokularımız temas ettiğinde ağrı yapabilmektedir.