evim.com

İdrar Yaparken Yanma Tedavisi

İlaç tedavisi, şok dalgası ve cerrahi tedavi yapılabilen idrar yaparken yanmada, öncelikle hastalığın altında yatan sebepler tedavi edilmektedir.

İdrar Yaparken Yanma Teşhisi 

İdrar yaparken yanma hissi şikayetiyle hastaneye başvuran kişilere bazı tahliller yapılması gerekir. Öncelikle hasta öyküsü detaylı şekilde dinlenir ve yanmaya eşlik eden diğer şikayetler tespit edilir. Ardından şüphelenilen hastalığı doğrulamak için tahlil istenir. Bu tahliller:

 • Tam İdrar Tahlili: Hastadan alınan idrar örneği laboratuvar ortamında incelenir ve bakteriler teşhis edilir. Böbrek, idrar yolu, mesane ve genital organlarda meydana gelen enfeksiyonu doğrulamak için istenir. Aynı zamanda mevcut iltihaplar da kolayca tespit edilebilir.
 • İdrar Kültürü: İdrar tahlili sonuçlarında enfeksiyon görülürse uygulanır. Alınan idrar örneği içerisindeki bakteriler, laboratuvar şartlarında üremeye bırakılır. Bu sayede bakteri direnci ölçülebilir ve en uygun tedavi yöntemi belirlenmiş olur. Üriner sistemdeki ciddi enfeksiyonların, kronik iltihaplanmanın ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların teşhisinde başvurulan bir yöntemdir.
 • Sistoskopi: Sistoskop adı verilen görüntülüme cihazı ile uygulanır. İdrar yolundan içeri girerek mesanenin detaylı şekilde görüntülenmesini sağlar. Mesane kanseri, kronik mesane enfeksiyonu ve prostatit gibi hastalıkları teşhis etmek için uygulanır.
 • Kan Tahlili: Özellikle enfeksiyondan şüphelenilen durumlarda istenir. Kandaki beyaz kan hücre sayısına bağlı olarak vücutta enfeksiyon olup olmadığı kontrol edilir.
 • Ultrasonografi ve BT (Bilgisayarlı Tomografi): Bu görüntüleme yöntemleri ile üriner sistem organları detaylı şekilde incelenebilir. Herhangi bir taş oluşumu, tümör varlığı ya da anatomik bozukluk şüphesi duyuluyorsa uygulanır. Kronik mesane enfeksiyonlarının sebebini araştırmak için de başvurulabilir.

Tahlil ve tetkik sonuçları incelendikten sonra hastanın genel sağlık durumu incelenir ve en uygun tedavi yöntemi belirlenir.

İdrar Yaparken Yanma Tedavisi

İdrar yaparken yanma hissinin tedavi edilebilmesi için, öncelikle bu soruna yol açan hastalığın teşhis edilmesi gerekir. Hastalık teşhis edildikten sonra hastanın yaşı, genetiği, genel sağlık durumu ve kronik bir hastalığının olup olmadığı gibi faktörlere bağlı olarak en uygun tedavi yöntemi belirlenir. Bu yöntemler:

 • İlaç Tedavisi: Üriner sistemde görülen enfeksiyonların tedavi edilmesi için antibiyotik ilaçlardan yararlanılır. İlaç kullanılmaya başladıktan birkaç gün sonrasında enfeksiyon gerilemeye başlar. Ancak çok şiddetli vakalarda iyileşme süreci 7 ila 10 günü bulabilir. İdrar yaparken rahatlamanın sağlanması için kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar da reçete edilebilir. Bu sayede idrar boşaltımı sırasında duyulan acı azalır ve mesane tamamen boşaltılabilir. İlaçlar, suya karıştırılarak içilen toz formda ya da oral yolla yutulan tablet formdadır. Acil vakalarda enjeksiyon uygulaması ya da serum gibi ilaçlardan yararlanılır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle görülen yanmalarda kombine tedavi uygulanması gerekir. Bu sayede hastalığın ilerlemesi durdurulur ve tedavisi sağlanabilir.
 • Şok Dalgası (ESWL): Böbrek ve mesane taşlarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Özellikle çapı 5 mm ve daha altında olan taşlarda olumlu sonuç verir. Uygulanan şok dalgaları taşın parçalar ve idrar aracılığıyla vücuttan atılmasını sağlar.
 • Ameliyat: Üriner sistemde görülen anatomik bozuklukların, taşların ya da tümörlerin tedavisi için cerrahi işlem uygulanabilir. Operasyon, açık cerrahi operasyon ya da laparoskopi teknikleri ile gerçekleştirilebilir. Uygun yöntem, hastalığın evresi ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak belirlenir.

İdrar Yaparken Yanma Tedavi Edilmezse

İdrar yaparken yanma problemi, altta yatan birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar tedavi edilmediği sürece yanma şikayeti iyileşme göstermeyebilir. Ya da hafifledikten sonrasında yeniden kendini gösterebilir. Bu nedenle yanma hissinin tedavisi için, öncelikle altta yatan hastalığın teşhis ve tedavi edilmesi gerekir.

Yanma hissi ihmal edilirse, üriner sistem organlarında kalıcı hasarlar meydana gelecektir. Örneğin; 

 • İdrarın mesaneden böbreklere geri kaçmasına yol açan hastalıklar tedavi edilmez ise böbreklerde kalıcı hasar meydana gelir.
 • Yanmaya sebep olan cinsel hastalıklar tedavi edilmezse, sebep olan bakteriler üremeye devam ederek kişinin daha hızlı etkilenmesine yol açar. Aynı zamanda hastalığın yayılma ve bulaşma riski de çok daha yüksek olur.
 • Böbrek ve mesane taşları, ne kadar küçük ise o kadar kolay düşürülür. Şok dalgası ile kırılmayacak boyuttaki taşlar için cerrahi operasyon uygulaması gerekebilir. Her operasyonun komplikasyon riski olduğu için erkenden teşhis edilmesi önemlidir.
 • Üriner sistemde enfeksiyona yol açan bakterilerin tamamı temizlenmezse hastalık kendini yineler. Bu durum ise hastalığın kronikleşmesine yol açarak hastanın sağlığını tehlikeye atar.
 • Üriner sistem iltihaplanmalarının tedavi edilmemesi, iltihabın yayılması ve kana karışması gibi riskler taşır. Hayati risk taşıdığı için kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.
 • Boşaltım sisteminde bulunan tümörler, kimi durumlarda yanma hissi ile kendini gösterir. Yanma şikayetinin ihmal edilmesi, tümör varlığının ya da diğer hastalıkların teşhisini geciktirecektir.
 • Yanma şikayeti prostat bezindeki hastalıklar nedeniyle görülüyorsa erken müdahale etmekte yarar vardır. Prostat bezi şişer ve büyümeye başlarsa hastanın günlük hayat kalitesi büyük oranda düşecektir. 

Tüm hastalıklarda olduğu gibi, idrar yaparken yanma hissi de erkenden müdahale edilmesi gereken bir sağlık problemidir. Bu belirti sayesinde önemli bir hastalık erkenden teşhis edilebilir, bu sayede çok daha kolay ve etkili bir tedavi ile iyileşme görülebilir. 

İdrar Yaparken Yanmaya Ne İyi Gelir? 

İdrar yaparken yanma hissini gidermek için öncelikle bir uzmana danışmak ve reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekir. Ancak bazı alışkanlıklarınızı yeniden düzenleyerek tedavi sürecine destek olabilir ve çok daha kısa sürede iyileşebilirsiniz. Örneğin;

 • Bol su içmek: Günlük su ihtiyacına ilave olarak 500 ml. daha fazla su içmek yanma hissinin giderilmesi için oldukça önemlidir. Su tüketimi arttıkça mesane daha erken dolar ve hastalığa sebep olan bakteriler idrar aracılığı ile vücuttan atılır. Bu sayede iyileşme süreci büyük oranda kısalır.
 • Yeterince dinlenmek: İdrar yaparken yanmanın sebebi enfeksiyon ise kişinin yeterince dinlenmeye özen göstermesi gerekir. Aksi halde savunma sistemi zayıflayabilir ve enfeksiyon güçlenerek direnç kazanabilir.
 • Cinsel ilişkiden kaçınmak: İyileşme süreci boyunca cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir. Aksi takdirde vücuda daha fazla bakteri geçebilir ve şikayetlerin daha şiddetli hale gelmesine neden olabilir. 
 • Reçete edilen ilaçların düzenli kullanımı: Hekimin reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. İyileşme belirtileri görüldüğünde ilaçları bırakmak, bakterilerin direnç kazanmasına ve hastalığın tehlikeli bir hale gelmesine yol açar.
 • Kimyasal içeren ürünlerden uzak durmak: İç çamaşırlarını yıkarken kullanılan deterjan ve yumuşatıcılar, idrar yaparken yanmaya sebep olabilir. Bu nedenle mümkün oldukça doğal ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında kayganlık sağlamak için bebek yağı ve losyon gibi ürünler yerine, zararsız olduğu kanıtlanmış kayganlaştırıcı ürünler tercih edilmelidir. Aksi halde idrar yolu enfeksiyonu oluşabilir ve yanma daha acılı bir hale gelir.
 • Sıcak uygulamaktan kaçınmak: Herhangi bir enfeksiyon durumunda sıcak uygulamalar yerine ılık uygulama yapılması gerekir. Aksi halde bakteriler çok daha hızlı üremeye başlar ve şikayetleri daha şiddetli hale getirir. 
 • Doğal içeceklerden yardım almak: 250 ml. su ve 1 çorba kaşığı karbonatı karıştırarak içmek, idrar kesesindeki ağrı hissini azaltmak için oldukça etkilidir. Aynı zamanda ısırgan otu ve civanperçemi bitkileri ile hazırlanan çaylar, yanmanın giderilmesinde etkilidir. İdrar yollarındaki hastalıkların doğal tedavisinde, soğan kürünün etkili olduğu da bilinmektedir. Ancak bu bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmak gerekir. Aksi halde kullanılan ilaçların etkisini azaltabilir ya da çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir.
 • İç çamaşırı tercihi: İç çamaşırı tercih ederken özellikle pamuk olmasına dikkat edilmelidir. Polyester ve benzeri kumaşlarla üretilen çamaşırlar, genital bölgenin hava almasını engelleyerek bakteriler için uygun bir zemin hazırlar. Böylece yanma hissi daha şiddetli bir hale gelmiş olur.

İdrar Yaparken Yanmaya Ne İyi Gelmez? 

 • Yanma hissine sebep olan hastalığın teşhis edilmemesi, bu şikayetin ilerlemesine ve kalıcı hasarlar yaratmasına neden olur. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemelidir.
 • Yaban mersini suyu gibi asidik gıdaların tüketilmesi, bakterilerin üremesi için uygun bir ortam hazırlayacağından dolayı iyi gelmez. 
 • Genital bölgeye kimyasal içerikli ürünlerin uygulanması pH değerinin bozulmasına neden olur. Böylece bakteriler çok daha kısa sürede çoğalır ve yanmaya neden olur.
 • Genital bölge temizliğinin ihmal edilmesi, yanma şikayetinin en büyük sebeplerinden biridir. Özellikle dışkılama sonrasında önden arkaya doğru silmek oldukça önemlidir. Aksi halde anüste bulunan bakteriler, idrar yollarına kolayca geçiş yapabilir.
 • Çok dar ve pamuklu olmayan çamaşırlar, genital bölgenin nemlenmesine yol açarak bakteri üremesini destekler.
 • Yanma şikayeti enfeksiyon nedeniyle oluşmuşsa antibiyotik ilaç kullanımı gerekir. Ancak bu ilaçların düzensiz ve bilinçsiz kullanımı, bakterilerin direnç kazanmasına ve tedavi edilemez hale gelmesine neden olur.

İdrar Yaparken Yanma Sorunu İçin İlaçları

 • Antibiyotik ilaçlar: Üriner sistemde görülen enfeksiyon ve iltihaplanma için reçete edilir. İlaçların düzenli kullanımı ile bakteriler tamamen ölür ve yanma şikayeti kalıcı olarak tedavi edilmiş olur. Ancak ilaçların etki etmesi için mutlaka hekimin önerdiği dozda, sıklıkta ve tavsiye edilen süre boyunca düzenli kullanımı gerekir. İlaç kullanımı iyileşmenin başlaması ile birlikte kesilirse, bakteriler antibiyotiğe karşı direnç kazanmış olur. Bu nedenle iyileşme görülse dahi, bakteriler tamamen yok olana kadar devam edilmelidir. Acil ve şiddetli vakalarda enjeksiyon ya da serum uygulaması gerekebilir. Ancak antibiyotikler genel olarak tablet ya da fitil formda reçete edilir.
 • Kas gevşetici ilaçlar: Yanmanın çok şiddetli olduğu ve mesanenin kasılarak idrar boşaltımını engellediği durumlarda reçete edilir. Bu sayede mesane kasları gevşer ve idrarın tamamı boşaltılabilir. Mesanede idrar kalması halinde bakteri üretimi çok daha hızlı bir şekilde görülecektir.
 • Ağrı kesici ilaçlar: Yanma hissi ile birlikte ağrı duyumu varsa reçete edilir. Ağrı, genellikle bel ya da alt karın bölgesinde görülür. Bu ilaçlar yalnızca ağrının şiddetlendiği durumlarda kullanılmalıdır.
 • Efervesan granül: Suya karıştırılarak içilen bu ilaçlar, devam tedavisi olarak önerilir. Aynı zamanda kronik enfeksiyonların tekrarlamasını da engellemektedir.

İdrar Yaparken Yanma Ameliyatı

İdrar yaparken yanma hissi ameliyat gerektiren bir hastalık nedeniyle görülüyorsa cerrahi işlem uygulanır. Bu hastalıklar:

 • Üriner tümörler: Böbrekler ve mesanede tümör varlığı tespit edilmişse cerrahi operasyon yapılması gerekir. Tümörler küçükse genellikle laparoskopik (kapalı yöntem) cerrahi uygulanır. Ancak büyük tümörlerin alınması için açık cerrahi tercih edilir.
 • Böbrek ve mesane taşları: Şok dalgası ile kırılamayan ve kendiliğinden düşmeyen taşların alınması için uygulanır. Taşın boyutu ve konumuna bağlı olarak, açık cerrahi ya da laparoskopik yöntemle tedavi edilebilir. Çapı 2 cm ve daha fazla olan taşlar için, perkütan nefrolitotomi tekniği tercih edilir. Bu yöntem genel ya da spinal anestezi altında uygulanır. Üriner taşlar için uygulanan cerrahi tekniklerden bir diğeri ise üreteroskopidir. Bu teknik, lazer yardımıyla taşların parçalanmasını sağlar. Küçük taşlar kendiliğinden düşerken, büyük taşlar operasyon sırasında çıkarılabilir.
 • Üriner sistemdeki anatomik bozukluklar: İdrarın boşaltılmasını engelleyen ya da mesaneye giden idrarın yeniden böbreklere çıkmasına neden olan anatomik bozukluklarda ameliyat uygulanması gerekir. Ameliyat sırasında bozukluğun görüldüğü kısım, normal anatomik düzene uygun olacak şekilde onarılır. 

Hamilelikte İdrar Yaparken Yanma

Gebelik dönemi, bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve tüm vücutta değişimlerin izlendiği bir süreçtir. Bu nedenle anne adayının vücudu, bakteriler ve enfeksiyona daha açık hale gelir. Birçok kadın hamilelik sürecinde sık sık yanma şikayeti yaşamaktadır. Gebelik ilerledikçe rahim genişler ve mesaneye baskı uygulamaya başlar. Bu durum sonucunda sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyulur. Ancak idrar yapıldıktan sonra genital hijyen sağlanamazsa da enfeksiyon oluşumu ve yanma şikayeti görülecektir.

Hamilelikte idrar yaparken yanma şikayeti, mesane ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi daha az riskli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Ancak böbrek enfeksiyonu gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilecek hastalıklar da neden olmaktadır. Gebelikte böbrek enfeksiyonu oluşması genellikle erken doğumla sonuçlanır.

Gebelik dönemi boyunca üriner sistem sağlığının korunması için yeterli sıvı tüketmeye dikkat edilmelidir. Aynı zamanda genital hijyenin doğru şekilde yapılması ve yeterli probiyotik tüketilmesi gibi alışkanlıklar da kazanılmalıdır.

Çocuklarda İdrar Yaparken Yanma

Çocuklarda idrar yaparken yanma hissi, genellikle enfeksiyon ya da anatomik bozukluklara bağlı olarak görülür. Özellikle idrarın yeniden böbreklere çıkmasına sebep olan bir bozukluk varsa sık sık yanma şikayeti oluşur.

Çocuklarda yanma sorunu, genital hijyenin doğru şekilde yapılmaması ile de görülebilir. Aynı zamanda banyo sırasında kullanılan duş jeli, sabun ve çamaşır yıkamak için tercih edilen deterjanlar da yanmaya yol açabilir.

Yanma şikayeti olan çocuklar genellikle idrara çıkmayı reddeder. İdrar yaparken yanma hissi sık sık tekrarlıyorsa, idrarın rengi koyulaşıyorsa, ağır bir koku oluşuyorsa ve alt karın kısmında ağrı görülüyorsa vakit kaybetmeden bir pediatri uzmanına başvurmak gerekir.

Bebeklerde İdrar Yaparken Yanma

İdrar yaparken yanma, bebeklerde de sıkça karşılaşılan bir sağlık sorunudur. İdrar boşaltma sırasında ağlama, karın ağrısı, kusma, idrarda yoğun bir koku oluşması, idrar renginin koyulaşması, ağlama krizleri, sık sık ve azar azar çiş yapılması gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtilerden bir ya da birkaçını görüyorsanız vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Herhangi bir anatomik bozukluk yoksa ilaç kullanımı ile tedavi edilir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

İdrar Yaparken Yanma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelik döneminde, akut mesane ve idrar yolu enfeksiyonu oluşumu sıkça görülür. Gebelik döneminde bağışıklık sisteminin zayıflaması ve anne adayının bakterilere karşı daha savunmasız olması temel sebeptir. Ancak gerekli müdahalelere rağmen geçmeyen yanmalar riskli olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise böbrek enfeksiyonlarıdır. Oldukça ağır geçen bu hastalık, yüksek oranda erken doğuma sebep olmaktadır.

İdrar yaparken yanma şikayeti, her yaş grubu ve cinsiyetteki kişide görülebilir. Çocuklar ve bebeklerde sık tekrarlayan yanma problemi, üriner sistemdeki anatomik bozukluklar sebebiyle oluşabilir. Ancak yaygın olarak üriner enfeksiyon ve iltihaplanması nedeniyle görülmektedir. Yanmaya eşlik eden ateş ve kusma gibi şikayetler varsa, vakit kaybetmeden bir uzmana danışmak gerekir.

İdrar yaparken oluşan yanma hissi, altta yatan hastalığın tedavisi ile giderilmiş olur. Bitkisel tedaviler ise yalnızca hekim onayı alındıktan sonra, asıl tedaviye destek olması için uygulanmalıdır. Bol su içmek, yeterince dinlenmek, kişisel hijyene önem vermek, pamuklu çamaşır giymek, C vitamini takviyesi almak, soğan kürü uygulaması ya da bitki çayı gibi doğal takviyelerden yararlanmak, ılık uygulamak ve cinsel ilişkiden kaçınmak idrar yaparken duyulan yanma hissini hafifletecektir.

Bireyin idrara çıktığı zaman çeşitli nedenlerden dolayı acı duymasına idrar yaparken yanma adı verilmektedir.

makaleyi incele

İlaç tedavisi, şok dalgası ve cerrahi tedavi yapılabilen idrar yaparken yanmada, öncelikle hastalığın altında yatan sebepler tedavi edilmektedir.

makaleyi incele