Hamilelikte Vajina Ağrısı

Gebelikte vajina ağrısı değişen hormonlar ile birlikte anne adaylarının kasıklarında ve vajinalarında bir ağrı oluşması durumudur. Tedavide kegel egzersizleri, pelvik masajı ve ilaç tedavisi gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Hamilelikte Vajina Ağrısı Nedir?

Kadınlar, hamilelik dönemlerinde hem biyolojik hem de fizyolojik açıdan birbirinden farklı zorluklar yaşarlar. Gebelikte vajina ağrısı da yaşanan bu zorluklardan biridir. Değişen hormonlar ile birlikte anne adaylarının kasıklarında ve vajinalarında bir ağrı meydana gelmektedir. Bu ağrı; zonklama, batma ya da kasılma şeklinde olabilmektedir. Genellikle hamileliğin 12 ile 16. haftasında daha sık görülmeye başlamaktadır. Hamilelikte yaşanan bu vajina ağrısının birbirinden farklı nedenleri bulunmakta olup, anne adaylarının böyle bir problemde doktorları ile iletişime geçmeleri önerilmektedir.

Hamilelikte Vajina Ağrısı Belirtileri

Hamilelikte yaşanan vajina ağrısı, birtakım belirtiler ile kendini göstermektedir. Bu belirtilerin en yaygın görüleni ise pelvis kasları üzerinde baskı ve zonklama hissidir. Aynı şekilde bazı hamilelerde bıçak batması gibi bir acı hissi de görülmektedir. Bu ağrılar, genellikle normal kabul edilen ve hamileliğin ilerlemesi ile görülmesi muhtemel ağrılardır. Fakat bu belirtilerin yanı sıra kanama gibi daha riskli belirtilerin olması, annenin dayanamayacak şekilde ağrı yaşaması ve bu ağrıların uzun süre devam etmesi normal kabul edilmeyen belirtilerdir.

Hamilelikte Vajina Ağrısı Nedenleri

Hamilelikte yaşanan çok sayıda değişim, anne adayının hormonlarından veya değişen fizyolojik yapısından kaynaklanmaktadır. Hamilelik döneminde yaşanan vajina ağrısının ise birbirinden farklı nedeni söz konusudur. Bu nedenler, genellikle çoğu hamilede görülmekte olup yine de anne adaylarının vücutlarını çok yakından takip etmeleri gerekmektedir. Çünkü bu ağrılar, bazı zamanlarda farklı ve çok daha ciddi sorunların da habercisi niteliğinde olabilir. Bu sebeple de hamilelikte vajina ağrısının nedenlerinin oldukça iyi bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte vajina ağrısının en genel nedenleri şu şekildedir;

  • Hamilelik döneminde yaşanan vajinal ağrının en yaygın görülen nedeni, enfeksiyonlardır. İdrar yolu enfeksiyonu ve mantar gibi enfeksiyonlar, ağrının yanı sıra kaşıntı, akıntı ve bulantı gibi farklı belirtiler de gösterebilmektedir. 
  • Relaksin ve progesteron hormonlarının hamilelik döneminde artması ile birlikte bu dönemde vajinada ağrı görülmesi oldukça olağandır. 
  • Vajinadaki ağrının yanı sıra kanama, göğüslerde ağrı, nefes darlığı, baş dönmesi ve kan basıncının düşmesi gibi belirtiler de var ise dış gebelik görülme ihtimali oldukça yüksektir. 
  • Hamileliğin her döneminde anne adayının vajinasında farklı değişiklikler meydana gelmektedir. Hamileliğin ilk trimesterinde bebek mesane ve rektuma baskı yaptığı için vajinada ağrı görülmektedir. 24 - 27 haftalık gebelikte vajina ağrısı ise bebeğin kasık bölgesine baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. 33 - 36 haftalık gebelikte vajina ağrısı ise yani gebeliğin son trimester zamanında, bebeğin daha çok hareket etmesi ve alanının daralmasından dolayı meydana gelmektedir. 
  • Kabızlık, hamile kadınların yaşadığı en yaygın problemlerden biridir. Kabızlık da hamilelikte yaşanan vajina ağrısının nedenlerindendir. 
  • Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girmek, anne adayında gaz probleminin olması, stres, yanlış egzersiz ve uygun olmayan uyku pozisyonları da vajina ağrısına sebep olmaktadır. 

Hamilelikte Vajina Ağrısı Teşhisi

Hamilelikte yaşanan vajina ağrısına teşhis konulabilmesi için doktorlar tarafından ilk olarak ultrason muayenesi yapılmaktadır. Gerekli görülmesi durumunda kan testi de yapılarak vajina ağrısı için doğru teşhis belirlenmektedir. Normal karşılanan bir ağrı olması durumunda doktorlar tarafından hamileliğin dönemine göre uygun tedavi yöntemlerine başlanmaktadır.

Hamilelikte Vajina Ağrısı Tedavisi

Hamilelik döneminde bir ilaç tedavisi uygulanmasından kaçınılmaktadır. Fakat vajinal ağrıların artması ve anne adayının hayat kalitesini etkilemesi durumunda, doktor kontrolünde olmak koşulu ile ağrı kesici ilaçlar kullanılabilmektedir. Kullanılan ağrı kesicilerin yanı sıra, yine doktorlar tarafından verilmesi ve önerilmesi şartıyla bazı egzersiz programlarına da başlamak oldukça faydalıdır.

Hamilelikte vajina ağrısı için genellikle en etkili egzersiz, kegel egzersizleri olmaktadır. Her gün ortalama 30 dakika boyunca kegel egzersizlerinin yapılması, hem hamilelik döneminde daha aktif olunmasını hem de vajinadaki baskı ve ağrının hafiflemesini sağlamaktadır. Hamilelerin vajinasında ağrı yaşaması durumunda, sol taraflarına yatmaları önerilmektedir. Sol tarafa yatmak, kan dolaşımını arttırdığı için vajinal ağrıların hafiflemesinde de yardımcı olmaktadır. Göbek, kasık, bel ve kalça desteğini sağlayan destek kayışı da kullanılabilir. Bütün bunların yanı sıra, bir doktor kontrolünde ve uzman kişiler tarafından yapılan pelvik masajı da yine hamilelikte yaşanan vajina ağrısı tedavisi kapsamında oldukça etkilidir.

Hamilelikte Vajina Ağrısı Tedavi Edilmezse

Gebelikte vajinal ağrı yaşanması normal karşılanmasına rağmen, bu ağrıların yukarıda belirtilen ek şikayetler ile birlikte görülmesi farklı komplikasyonların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Hamilelikte vajina ağrısı tedavi edilmezse ve şikâyetler devam ederse düşük tehlikesi görülebilmektedir. Aynı zamanda bu ağrı, çok nadir görünmesine rağmen bir kanser belirtisi de olabilmektedir. Veya idrar yolu enfeksiyonu gibi farklı hastalıkların belirtisi olabilmektedir.

Hamilelikte Vajina Ağrısına Ne İyi Gelir?

Doktor tarafından önerilen tedavinin yanı sıra, vajinada ağrı olması durumunda ılık bir duş almak ağrının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca özellikle 7, 8 ve 9 aylık hamilelikte vajina ağrısı yaşanması durumunda, bir müddet dinlenmek de yaşanan bu ağrıların giderilmesine son derece iyi gelmektedir. Gebeliğin son dönemlerinde bebeğin ağırlığının artması ve doğuma yaklaşılması nedeniyle annenin konforlu olması önemlidir.

Hamilelikte Vajina Ağrısına Ne İyi Gelmez?

Hamilelik döneminde vajina ağrısının nedenlerinden biri olan kabızlığı tetikleyen her türlü besinden uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca ani hareketler yapmak ve belin çok fazla kıvrılmasından da kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Vajina Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Hamilelikte görülen vajina ağrısının beraberinde eğer kanama gibi diğer ciddi belirtiler görülüyorsa zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekmektedir. Hamilelikte yaşanan cinsel ilişki sırasında vajinada yanma, kötü kokan bir akıntı, idrar yaparken yanma hissi ve ağrının gün içerisinde kendini tekrar etmesi gibi durumlarda da doktora gidilmesinde fayda bulunmaktadır. Hamilelikte yaşanan bu problem için kadın doğum uzmanı ya da kadın hastalıkları doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Hamilelikte Vajina Ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte vajina ağrısı nasıl geçer?

Hamilelikte vajina ağrısının geçmesi için doktor tarafından verilen uygun tedavi yönteminin yanı sıra birtakım önerilerin uygulanması da oldukça etkili olabilmektedir. Ilık bir duş, dinlenmek, yavaş ve sakin hareketlerde bulunmak gibi uygulamalar ile vajina ağrısı geçmektedir.

Stj. Dr. Özlem Filiker

Vajina ağrısı hamilelik belirtisi mi?

Hamile olmayan kadınlarda vajina ağrısı görülmesinin, direkt olarak hamilelik belirtisi olarak değerlendirilmesi çok doğru değildir. Vajina ağrısı, hamilelik dışındaki dönemlerde çok farklı nedenlerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Bu gibi bir problemle karşı karşıya kalınması durumunda bir kadın hastalıkları doktoru ile görüşülmesi gerekmektedir.

Stj. Dr. Özlem Filiker

Hamilelikte vajina ağrısı normal mi?

Hamilelik döneminde görülen vajina ağrısı; annenin hormonlarında değişiklik olması, bebeğin büyümesi, annenin kilo alması, enfeksiyonlar ve bu gibi nedenlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Bu ağrıların yaşanması son derece normaldir. Fakat annenin dayanamayacağı şiddette ve sıklıkta yaşaması, aynı zamanda kanama gibi diğer riskli belirtileri de görmesi durumunda zaman kaybetmeden bir doktora görünmesi gerekmektedir.

Stj. Dr. Özlem Filiker

Hamilelikte vajina ağrısı ne zaman başlar?

Hamilelikte yaşanan vajina ağrısı, hamilelik döneminin hemen her evresinde farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Fakat genellikle 12 ve 16. haftalarda kendini belli edecek şiddet ve sıklıkta yaşanmaya başlanmaktadır.

Stj. Dr. Özlem Filiker