Hamilelikte Göbek Deliği Kararması

Hamilelik Döneminde göbek deliğinde meydana gelen kararmalar da ortaya çıkan fiziksel değişiklikler arasında yer almaktadır. Göbek deliği ile kasık bölgesinin tam ortasında oluşan bir çizgi hâlinde olan kararmalara, linea nigra adı verilmektedir.

Hamilelikte Göbek Deliği Kararması Nedir?

Hamilelik döneminde kadınların vücutlarında birtakım değişiklikler meydana gelmesi oldukça normaldir. Bu dönemde göbek deliğinde meydana gelen kararmalar da ortaya çıkan fiziksel değişiklikler arasında yer almaktadır. Göbek deliği ile kasık bölgesinin tam ortasında oluşan bir çizgi hâlinde olan kararmalara, linea nigra adı verilmektedir. Eğer bu çizginin rengi beyaz ise, bu çizgiye de linea alba adı verilmektedir.

Gebelikte meydana gelen koyu renkli çizgi, hamile kadınların ortalama olarak %70’inde görülmektedir. Hamileliğin 20. haftası itibari ile oluşan kararmalar, nadiren de olsa ilk bir ay içerisinde de kendini gösterebilmektedir. Gebelikte göbek deliği kararması, ince bir çizgi şeklinde görülmektedir. Esmer kadınlarda daha belirgin bir görünüme sahiptir. Daha çok göbek deliğinin altında görülse de bazı durumlarda göbek deliğinin üstünde de bir çizgi şeklinde görülebilmektedir.

Hamilelikte göbek deliği morarması doğumdan sonra hormonların ve annenin vücudunun eski düzenine dönmeye başlaması ile birlikte hafiflemektedir. Hiçbir sağlık sorununa neden olmamakla birlikte, görüntüsü sebebi ile anneler tarafından tedavisi istenmektedir. Bu gibi bir durumda ise muhakkak uzman bir doktora gidilmesi ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Hamilelikte Göbek Deliği Morarması Neden Olur?

Hamilelik döneminde anneler hem biyolojik hem de fizyolojik olarak değişirler. Farklı hormonların salgılanması ya da var olan hormonların daha fazla salgılanmaya başlaması ile birlikte annelerin vücudunda birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Özellikle de östrojen hormonunun daha fazla salgılanması ile birlikte annenin doğuma hazırlanması sağlanmaktadır. Pelvis kemiğinin genişlemesi gibi etkiler ile doğumu kolaylaştıran östrojen hormonu, aynı zamanda cildin pigmentleri üzerinde de arttırıcı bir etkiye sahiptir. Hamilelik döneminde meydana gelen göğüs ucu kararması ve hamilelik maskesi adı verilen lekelerin yanı sıra, linea nigra adı verilen gebelikte göbek deliği morarması da meydana gelmektedir.

Hamilelikte salgılanan östrojen hormonunun yanı sıra, bir de melanosit stimulan adı verilen bir hormon daha salgılanmaktadır. Bu hormon da, hamilelikte göbek deliği kararmasının nedenleri arasında yer almaktadır.

Hamilelikte Göbek Deliği Kararması Belirtileri

Linea nigra, yani hamilelikte göbek deliği kararması, çoğu hamile kadında görülen bir durumdur. Aslında herkeste bir göbek çizgisi bulunmaktadır. Fakat hamilelikte salgılanan östrojen hormonunun artması ile birlikte bu göbek çizgisi daha da belirginleşmeye ve morarmaya/kararmaya başlamaktadır.

Hamilelikte görülen bu çizgi, oldukça net ve açık bir belirti ile kendini göstermektedir. Bazı anne adaylarında göbek deliğinden kasıkların ortasına kadar ya da göbek deliğinden göğüs kafesine kadar farklı uzunluklarda dikey bir çizgi oluşmaya başlar. Esmer kadınlarda daha net görülmeye başlamakla birlikte, zaman geçtikçe bu çizginin koyulaşmaya başlaması, linea nigranın ortaya çıktığı anlaşılabilmektedir.

Hamilelikte Göbek Deliği Kararması Teşhisi

Hamilelik döneminde görülen kararma/morarma, son derece olağan bir durumdur. Anne adaylarının kendilerini psikolojik açıdan daha iyi hissetmek istemeleri sonrasında bir tedavi istemeleri de oldukça normal bir istektir. Bu doğrultuda, uzman doktorlar tarafından yalnızca el ile muayene sonrasında oldukça kolay bir şekilde linea nigra teşhisi koyulabilmektedir.

Hamilelikte Göbek Deliği Kararması Tedavisi

Linea nigra, hamilelik döneminde görülen ve son derece doğal olan bir göbek deliği çizgisidir. Hormonlardan kaynaklanmakta ve geçici bir durumdur. Hemen her hamile kadında görülmekte ve genellikle doğumdan sonra göbek deliği kararması azalarak geçmektedir. Bazı kadınlarda, doğumdan sonra da bu çizgi geçmeyebilir. Bu gibi durumlarda, kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmemesi durumunda bazı bitkisel içerikli doğal tedaviler uygulanabilmektedir. Bu kapsamda genellikle göbek bölgesinin nemlendirilmesi ve onarılmasının hızlanması açısından E vitamini içeren losyonlar önerilmektedir.

Hamilelikte oluşan göbek deliği kararması, herhangi bir tıbbi tedavi gerektirmeyen bir durumdur. Doktorlar tarafından linea nigra teşhisi konulduktan sonra annenin sabırlı olması veya bu oluşum ile barışık olması beklenmektedir. Doğumdan sonra hormonların eski düzenine dönmesi ile birlikte yaklaşık 6 ay sonra geçmeye başlamaktadır.

Hamilelikte Göbek Deliği Kararması Tedavi Edilmezse

Gebelikte göbek deliği kararması, herhangi bir tedaviye sahip olan bir problem değildir. Doktor tarafından önerilen birtakım yöntemler ile hafifletilebilmekte veya bazı kadınlarda tamamen geçebilmektedir. Fakat geçmeyen göbek deliği kararması, anne için herhangi bir tıbbi sorun teşkil etmemektedir.

Hamilelikte Göbek Deliği Kararmasına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte meydana gelen göbek deliği kararması yani linea nigra, doğumdan sonra yavaşça açılmaya başlar. Fakat bu süre boyunca annelerin göbek bölgelerini nemlendirmeleri ve mümkün olduğunda güneş ışınlarından korumaları gerekir. Bu kapsamda, doktorların da onayı ile yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanmak bu soruna iyi gelmektedir.

Hamilelikte oluşan göbek deliği morarması için hamilelik boyunca göbek bölgesinin nemlendirilmesi oldukça etkilidir. Özellikle de E vitamini içeren losyonlar ya da kremler ile dairesel hareket yaparak masaj yapılması, bu çizginin oluşmasını ya da daha az belirgin olmasını sağlamaktadır. Yine bu dönemde bol miktarda su tüketilmesi de bu gibi kararma problemlerine son derece iyi gelmektedir.

Hamilelikte Göbek Deliği Kararmasına Ne İyi Gelmez?

Hamilelik esnasında ve doğumdan sonra, annenin göbek bölgesini direkt olarak güneş ışınlarına maruz bırakmaması gerekmektedir. Güneş ışınları, hamilelikte meydana gelen göbek deliği kararmasına iyi gelmemektedir. Ayrıca bu koyu çizginin yok edilmesi için bilinçsizce kullanılan kimyasal ürünler de son derece sakıncalıdır. Hamilelik dönemi boyunca cilt yapısı çok daha hassaslaşmaktadır.

Hamilelik döneminde annenin vücuduna hiçbir şekilde kimyasal almamasına özen göstermesi beklenmektedir. Bu sebeple de göbek deliği kararması için hem hamilelik dönemi hem de hamilelik dönemi sonrasında kimyasal içerikli bir ürün kullanılmaması gerekmektedir. Renk açıcı kremler ya da diğer kimyasal içerikli ürünler, bu çizginin daha da belirginleşmesine veya farklı alerjilerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu gibi ürünlerin kullanımından önce muhakkak doktor onayının alınması gerekmektedir.

Hamilelikte Göbek Deliği Kararması için Hangi Doktora Gidilir?

Hamilelikte bebeğin anne karnında büyümesi ve salgılanan hormonlar ile birlikte koyu bir çizgi oluşmaktadır. Genellikle herhangi bir sağlık problemine sebep olmayan bu koyu çizgi için, anne adayları bir önlem almak isteyebilmektedir. Bu kapsamda, anneler diledikleri zaman kadın doğum doktoruna ya da bir dermatoloğa gidilebilmektedir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın
0