Hamilelikte Cinsel İlişki

Uzmanlar, hamileliğin ilk dönemleri ve bazı durumlarda hamileliğin son dönemleri dışında cinsel birliktelik yaşanmasının anne adayı için faydalı olduğunu da belirtmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Nedir?

Cinsel ilişki, çiftlerin üreyebilmek ya da zevk alabilmek için gerçekleştirdikleri fiziksel bir birleşmedir. Cinsellik, kadınların hamilelik dönemlerinde oldukça büyük bir soru işareti haline gelmektedir. Hamilelikte cinsel ilişki yaşamak, anne adayının herhangi bir sağlık problemi olmaması durumunda ve kendini rahat hissetmesi koşulunda hiçbir problem teşkil etmemektedir.

Uzmanlar, hamileliğin ilk dönemleri ve bazı durumlarda hamileliğin son dönemleri dışında cinsel birliktelik yaşanmasının anne adayı için faydalı olduğunu da belirtmektedir. Hamilelik dönemini her kadın farklı koşullarda yaşadığından dolayı, cinsel birliktelik yaşamadan önce bir uzman ile iletişime geçilmesi çok daha faydalı olmaktadır.

Hamilelikte cinsel ilişki yaşanması çoğu zaman oldukça faydalı iken, eğer anne adayı tüp bebek tedavisi ile hamile kalmış ise bu noktada dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Tüp bebek hamilelikte cinsel ilişki konusunda muhakkak bir uzmana danışılması gerekmektedir. Tedavinin belirli aşamalarında cinsel ilişki sınırlandırılmalı ve hatta yapılmamalıdır. Bu konuda tedavinin seyrini riske atmamak açısından doktor tarafından verilen önerilere harfiyen uyulmasında büyük fayda vardır.

Kadınlar Hamileyken İlişkiye Girebilir mi ve Hamilelikte Cinsellik Nasıl Yapılır?

Doktor tarafından aksi önerilmediği sürece, kadınlar eşleri ile hamileliklerinin her döneminde cinsel birliktelik yaşayabilmektedir. Çoğul gebelik, düşük riski ve bu gibi ciddi sorunlar olması durumunda genellikle cinsel ilişkiye girilmesi önerilmemektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu, hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları olmalıdır. Anne adayının kendini rahat hissetmesi her şeyden önemliyken, tehlikeli pozisyonların denenmemesi de son derece önemlidir.

Gebelikte Cinsellik ve Cinsel İlişki Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Hamilelikte cinsel pozisyonlar, gebelik döneminde cinsel birleşme esnasında herhangi bir sorunun yaşanmaması adına son derece büyük bir öneme sahiptir. Güvenli bir cinsel birleşme için, anne adayının üstte ya da partnerinin yanında olacak şekilde bir pozisyon tercih edilmelidir. Hamileyken cinsel ilişki pozisyonu esnasında, eşlerin anne adayına nazik davranması ve olabildiğince yavaş hareketlerde bulunması da oldukça önemlidir.

Hamilelikte sürtünme yoluyla ilişki de çiftler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Bebeğe zarar gelir düşüncesi ile yapılan bu yöntemin hem bebek hem de anne açısından bir zararı bulunmamaktadır. Bu noktada yine yavaş hareketlerin yapılması gerekmektedir.

Gebelikte Cinsellik Ne Zaman Bitmeli ve Hamileyken Korunmak Gerekir mi?

Hamileyken cinsel ilişki yaşanacaksa, çiftlerin muhakkak korunması önerilmektedir. Cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan hem annenin hem de bebeğin korunması son derece önemlidir. Hamilelikte cinsel birleşme, doktorun aksi bir öneride bulunmaması durumunda çiftler tarafından ne zaman istenirse gerçekleşebilir. Fakat buna rağmen hamilelikte ilişki yasağı konulan bazı durumlar da söz konusudur. Bu durumlarda, doktor tarafından ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

İlişki yasağı koyulan durumlar ise şu şekildedir:

 • Sebebi belirlenemeyen ve geçmeyen vajinal kanamalar
 • Kokulu, koyu renkli ya da kanlı vajinal akıntılar
 • Plasentanın rahim ağzını kapaması 
 • Amniyon sıvısında sızıntı 
 • Hamilelikte ilişki sonrası su gelmesi 

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Olur ve Sıklığı Ne Olmalı?

Hamilelik dönemini sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçiren anne adayları, cinsel istekleri olması durumunda eşleri ile cinsel birliktelik yaşamak istemektedir. Bu dönemde, doktor tarafından aksi bir öneri olmaması durumunda çiftlerin istedikleri zamanda cinsel ilişki yaşamalarında herhangi bir problem yoktur.

Herhangi bir sağlık probleminin olmaması durumunda, hamileliğin her döneminde yaşanabilen cinsel birleşmede, herhangi bir sıklık sınırlaması da bulunmamaktadır. Fakat hamilelikte ilişki sonrası kasık ağrısı ya da hamilelikte ilişki sırasında vajinada yanma gibi problemlerin görülmesinde, anne adaylarının muhakkak bir doktora görünmesi önerilmektedir. Bu gibi durumların altında farklı tıbbi rahatsızlıklar söz konusu olabilmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Faydaları

Hamilelikte cinsel ilişki süresi ne olursa olsun, herhangi bir sağlık problemi olmadığı durumlarda düşünülenin aksine oldukça faydalıdır. Çiftler için endişe verici bir konu olan hamilelikte cinsellik, uzman doktorlar tarafından da önerilmektedir.

Bu dönemde yaşanan cinsel ilişkinin faydaları ise en genel ifade ile şu şekildedir;

 • Hamilelik döneminde anne adaylarının en büyük problemlerinden biri de hiç şüphesiz ki uyku sorunlarıdır. Bu dönemde yaşanan cinsel birliktelikler ile yaşanan orgazm, anne adaylarının uyku kalitesini arttırmaktadır. 
 • Cinsel birliktelik esnasında salgılanan oksitosin hormonu, gebelik döneminde yaşanan ağrıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır. 
 • Gebelik döneminde yapılan cinsel birliktelikler, anne adayının bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hamilelikte anne adaylarının bağışıklık sistemleri çok daha baskılanmaktadır. Oysa bu dönemde yaşanan cinsel birliktelikler, vücuttaki antikor seviyesini arttırarak hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturmaktadır. 
 • Hamilelik dönemindeki cinsel birleşmeler, anne adaylarında sıklıkla görülen idrar kaçırma problemine de oldukça iyi gelmektedir. 
 • Gebelik döneminde ilişkiye girmek, anne adaylarının yüksek tansiyon veya kan basıncının dengede kalmasını sağlamaktadır. 
 • Bu dönemde yaşanan cinsel birleşmeler, mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlarken aynı zamanda annenin stres seviyesini de oldukça düşürmektedir. 
 • Doktorlar tarafından aksi bir öneri olmaması durumunda, doğuma yakın tarihlerde yapılan cinsel birleşmeler, doğumun hızlanmasına ve kolaylaşmasına sebep olmaktadır. 

Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Nedenleri

Kadınların, hamile olmasalar bile cinsel ilişkilerinden sonra kanama problemi yaşamaları oldukça normaldir. Hamilelikte cinsel ilişki sonrası hafif kanama görülmesi de olağandır ve anne adaylarının paniğe kapılmalarına gerek yoktur. Özellikle de hamileliğin ilk 3 aylık periyodunda gerçekleşen cinsel birleşmede kan ve akıntının görülmesi normaldir.

Hamilelikte cinsel ilişki sonrası kanama nedenleri şu şekildedir;

Hafif bir kanama türüdür ve genellikle 2 ile 7 gün içerisinde kesilmektedir. Ayrıca bu tip kanamalarda, görülen kan, meni ve mukus ile karışmış da olabilmektedir.

 • Servikal Değişimler 

Hamilelik dönemlerinde kadınların rahimleri çok daha hassas bir yapıya dönüşmektedir. Bu nedenle de gebelik döneminde yaşanan cinsel birleşme sonrasında hafif bir kan görülmesi oldukça normaldir. Hamilelikte cinsel ilişki sonrası kahverengi akıntı da yine rahmin hassaslaşması sonrasında görülebilen bir durumdur.

 • Vajinal Raserasyonlar 

Genellikle cinsel ilişki esnasında, partnerin sert ve hızlı hareketlerde bulunması sebebi ile oluşur. Bu sert darbeler, vajina içerisindeki ince epitel dokusunun zarar görmesine ve dolayısıyla da kanama görülmesine yol açabilmektedir. Bu gibi problemlerin yaşanmaması adına, hamilelikte ilişki pozisyonları uygulanırken daha yavaş ve nazik olunmasında fayda bulunmaktadır.

 • Enfeksiyon

Hamile bir kadının vücudunda eğer enfeksiyon varsa, bu enfeksiyon gebelikte orgazmdan sonra kanama olarak da kendini gösterebilmektedir. Ayrıca, hamilelikte ilişki sonrası ağrı görülmesi, kaşıntı ve vajinal akıntı da enfeksiyonun belirtileri arasında yer almaktadır. Böyle bir durumda bir kadın doğum uzmanına görünerek enfeksiyonun yayılmasının önlenmesi ve tedavi olunması önerilmektedir.

 • Servikal Ektropiyon

Bu kanama türü, hamilelikte ilişki sonrası kan gelmesi ile meydana gelebileceği gibi doğumun son günlerinde de en yaygın görülen kanamadır.

 • Erken Doğum

Cinsel ilişki sonrasında uzun süren mukuslu bir kanama görülmesi ve aynı zamanda anne adayının acı çekmeye başlaması, hamileliğin sonuna gelindiğinin ve doğumun başladığının belirtisi olabilmektedir. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden derhal bir kadın doğum doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

Hamileyken ilişkiye girildiğinde kan gelmesi genellikle geçicidir (erken doğum harici) ve herhangi bir sağlık problemine yol açmamaktadır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın
0