evim.com

Genital Bölge Kararması Nedir?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görebilen genital bölge kararması, cinsel organların diğer dokulara bakılarak daha koyu bir renk alması durumudur.

Genital bölge kararması, cinsel organların diğer deri dokularına oranla daha koyu bir renk alması durumudur. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir sorun olsa da, çoğunlukla kadınların şikayetçi olduğu bir problemdir. Herhangi bir sağlık sorunu oluşturmaz. Ancak cinsel hayatta özgüveninin düşmesine yol açabilir.

Genital bölgede görülen renk değişimleri, kişinin kendi bedeninde bir kusur olduğu algısına yol açabilir. Bu durum, partnerine karşı rahat hissetmemek ve cinsel ilişkiden kaçınmak gibi sonuçlar vererek çiftleri birbirinden uzaklaştırabilir.

Genital bölge kararması, vajinada iç ve dış vulva (dudak) bölgelerinde ayrı ayrı olmak üzere ya da her iki bölgede birlikte görülebilir. İç vulvada kararmaların görülmesi, vajinanın anatomik yapısı ile doğrudan alakalıdır. Bu bölge sürekli olarak havasız kaldığı, nemli ve ıslak olduğu için yaygın bir durumdur. Dış dudakların altında kalan kısma dikkatli bakıldığında renk koyuluğu fark edilebilir.

Dış vulva kararmaları, ilerleyen yaşa ve diğer fizyolojik sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Hassas deri olduğu için hücre ölümü çok daha hızlı şekilde gelişir. Bu nedenle hava geçirmeyen ve dar kıyafetlerin giyilmemesi, yanlış ağda uygulamalarından kaçınılması, tüylerin jilet ya da tüy dökücü kremlerle temizlenmemesi gerekir. Aksi halde bölgede renk koyulaşmaları ve kararmalar meydana gelecektir.

Genital bölge kararmaları, dermokozmetik ürünlerin kullanımı ya da lazer tedavisi ile giderilebilir. Her iki tedavi yöntemi de, hem kadınlar hem de erkekler için uygundur. 

Genital Bölge Kararması Belirtileri

Genital bölge kararmaları yalnızca estetik açıdan görüntü farklılığı yaratan ve sağlık açısından herhangi bir zararı bulunmayan renk değişimleri ile görülür. Bu nedenle tek belirtisi, bölgenin diğer cilt dokularına kıyasla daha koyu bir renge sahip olmasıdır. Genital bölge kararmalarında renk tonunun değişmesi dışında herhangi bir semptom görülmez.

Genital bölge, vücudun en hassas bölgelerinden biri olduğu için hücreler çeşitli sebeplere bağlı olarak değişim gösterir ve cilt tonu koyulaşmaya başlar. Bu durum, vücuttaki östrojen seviyesinin artmasına bağlı olarak görülebilir. Açık ten rengine sahip olan kişilerde kahverengi, füme, metalik mavi, mor, kızıl ve siyah alt tonlu renk değişimleri görülür. Esmer kişilerde ise genital bölge doğuştan daha koyu renkli ve siyah alt tonlu renklerde görülebilir.

Östrojen seviyesinin artması, renk pigmentleri salgılayan melanosit hücrelerinin artmasını ve böylece melanin maddesinin salgılanmasını tetikler. Melanin salgısının artması ise bölgenin daha belirgin bir renge bürünmesine yol açar. 

Genital bölge kararması ile birlikte kanama, kızarıklık, pul pul dökülme, ağrı, idrara çıkarken yanma ya da cinsel ilişki sırasında acı duyumu gibi semptomlar eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana danışmak gerekir. Çünkü bu semptomlar, genital kanserlerin habercisi olabilir.

Genital Bölge Kararması Nedenleri

Genital bölge kararmaları, hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen estetik bir sorundur. Sağlık için hiçbir zararı olmasa da, kişinin kendisini psikolojik olarak iyi hissedebilmesi adına tedavi edilebilir. Neredeyse her insanda görülen genital bölge kararmalarının sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Hormon Seviyelerinde Görülen Değişimler: Başta gebelik dönemi olmak üzere, vücuttaki östrojen seviyesinin yükseldiği dönemlerde görülür. Genital bölgede görülen kararmalar tedavi edilmediği sürece kalıcı olacaktır. Hormon seviyeleri normale döndükten sonrasında cilt tonunun yeniden eski rengine dönmesi mümkün değildir. Genital bölge kararmalarının en sık görüldüğü dönemlerden biri de ergenliktir. 
  • Yanlış Güneşlenmek: Güneşlenme sırasında genital bölgenin kapalı olması, UV ışınlarından etkilenmediği anlamına gelmez. Oldukça hassas bir deriye sahip olan genital bölgedeki renk pigmentleri, mayo, bikini ya da kıyafetler üzerinden de etki gösterir ve renk koyulaşmaları meydana gelir.
  • Doğum Kontrol Hapı Kullanımı: İstenmeyen hamileliklerin engellenmesi için kullanılan bu ilaçlar, östrojen seviyesinin artması ve gebeliğin önlenmesi prensibi ile etki gösterir. Ancak bu hormonal değişimler genital bölgede kararmalara yol açar.
  • Dar Kıyafetlerin Tercih Edilmesi: Kişinin bedenine uygun olmayan dar kıyafetler, kan dolaşımını ve cildin nefes almasını engelleyerek genital bölgede renk koyulaşmalarına sebep olur.
  • Yanlış Çamaşırların Giyilmesi: Vajinal kararmaların en yaygın sebeplerinden biri yanlış iç çamaşırlarının giyilmesidir. Sürekli nemli olan bu bölge, polyester vb. kumaşlardan üretilen çamaşırların giyilmesi halinde nefes alamaz. Bu durum vajina kararmasına yol açacağı için pamuklu çamaşırların tercih edilmesi oldukça önemlidir. 
  • Yaşlanma: Kişinin yaşı ilerledikçe vücutta birçok değişiklik meydana gelir. Bu değişimlerden biri de cilt yapısının ve hormon seviyelerinin farklılaşması olacaktır. Her iki unsur da genital bölge kararmalarının yaygın sebepleri arasında yer alır.
  • Yanlış Depilasyon Uygulamaları: Genital bölgede bulunan kılların temizliği sırasında yapılan yanlış uygulamalar, bölgede renk koyulaşmalarına neden olur. Özellikle yanlış ağda seçimleri, güçlü kimyasallarla hazırlanan tüy dökücü kremlerin uzun süreli kullanımı, cilt tonu ve kıl yapısına uygun olmayan lazer epilasyon cihazlarının kullanımı, jilet kullanırken tüylerin çıkış yönünün aksine doğru kesme işlemi vb. hatalar genital bölge kararmalarının en yaygın sebepleri arasında bulunur.
  • Genital Hijyene Özen Göstermemek: İç çamaşırlarının sık sık değiştirilmemesi, tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra doğru şekilde temizlik yapılmaması, duş sırasında genital bölgenin özenli temizlenmemesi ve cinsel ilişki sonrasında bölgenin ıslak bırakılması kararmalara neden olur.
  • Bazı İlaçların Kullanımı: Özellikle hormon seviyelerini doğrudan etkileyen ilaçların uzun süreli kullanımı, koltuk altı ve genital bölge kararmasına neden olacaktır.

Genital bölge kararması görüldükten sonrasında tetikleyen sebep ortadan kaldırılsa dahi cilt tonu eski haline dönmez. Cildin kendi renk tonunu yeniden kazanabilmesi için aydınlatıcı ya da beyazlatıcı tedavilerden yararlanmak gerekecektir. Tedavi etkisinin daha uzun süre etki göstermesi içinse genital bölge kararmalarını tetikleyen etmenlerden kaçınılması oldukça önemlidir.

Genital Bölge Kararması için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Genital bölge kararmaları, sağlık açısından hiçbir problem yaratmadığı için hastalık ya da sağlık problemi olarak değerlendirilmez. Yalnızca estetik kaygılar ve kişinin cinsel yaşam düzenini korumak adına cilt tonunun yeniden açılması işlemleri uygulanır. Bunun için devlet hastaneleri, özel sağlık kuruluşları ya da estetik kliniklerine başvurulması gerekir.

Genital bölge kararmasından şikayetçi olan kişilerin, renk koyulaşmaları ilerlemeden tedaviye başlamaları tavsiye edilir. Bu sayede seans sayısı azalır ve kısa sürede sonuç almak mümkün olur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü, Dermatoloji Bölümü, Cildiye Bölümü ya da özel estetik klinikleri genital bölge kararmalarında etkin tedavi seçeneğinin belirlenmesine yardımcı olacaktır. 

Tedavi için estetik klinikleri tercih edilecekse mutlaka ortamın sterilizasyonu, kullanılan cihazların uygunluğu ve işlemi yapacak olan uzmanın yeterliliğinden emin olunması gerekir. Aksi halde enfeksiyon oluşumu ya da beklenen sonucun alınamaması gibi komplikasyonlar ortaya çıkacaktır. 

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görebilen genital bölge kararması, cinsel organların diğer dokulara bakılarak daha koyu bir renk alması durumudur.

makaleyi incele

Genital bölge kararmaları için doğal kürlerin uygulanması, dermokozmetik ürünlerin kullanımı, kimyasal peeling yöntemi ya da lazer tedavisi olmak üzere dört farklı tedavi planı uygulanabilir.

makaleyi incele