evim.com

Birkaç istisnai durum dışında apandisit genellikle ameliyatla tedavi edilir. Ameliyattan önce enfeksiyon tedavisi için size bir doz antibiyotik verilebilir. Bazen erken bir apandisit krizi kendiliğinden yatışabilir ve ek bir bulguya yol açmaz.

Bir hastalık olarak bilinen apandisit şişmesi durumu aslında apendiks adı verilen organın iltihap nedeniyle ödemlenmesidir.

Reflü hastalığı, vücut sıvılarının gitmesi gereken yönün tersine gitmesi halinde meydana gelir.

Reflü tedavi edilebilen basit bir hastalıktır. Tedavisinde bazı ilaçlar ve diyet önerileri yer alır.

Tiroid bezinin çeşitli nedenler ile normal boyutunun üzerine çıkarak büyümesi durumuna guatr hastalığı denir.

Genel Cerrahi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Apandisit oluşması halinde 39 °C’ye kadar çıkabilen hafif bir ateş yükselmesi görülebilir. Eğer bu derecenin de üstünden bir ateş varsa ek komplikasyon oluşmuş olabilir. Yükselen ateşin hangi sebepten kaynaklandığını belirlemek için mutlaka bir doktora muayene olmanız gerekir.

33
27
Ağrı ilk önce dağınık hissedilir; yani bir noktayla sınırlı değildir. Hastaya ağrılı bölgeyi işaret etmesi istendiğinde ağrının tam olarak nereden geldiğini kesin olarak belirtememesi normal bir durumdur. Zamanla ağrı sağ karın altına yerleşir ve burada kalır. Hasta ağrının kesin yerini belirleyebilir.
23
56
En sık görülen komplikasyonudur. Çocuklarda, yaşlılarda, HİV pozitif hastalarda sık görülür. Çünkü bunlarda çevre dokular, bağlar enfekte apandisiti sınırlayacak kadar güçlü değildir. Bunun sonucunda perfore içerik tüm karın içine yayılır. Bu duruma da güçlü antibiyotikler ile müdahale edip tedavinin geç kalınmadan uygulanması şarttır. Müdahale edilmeyen durumlarda ise ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir.
7
13

Vücudumuzda sağ kasığın biraz üzerinde bulunur. Elinizi sağ kasığınızın üstüne yerleştirdiğiniz zaman, elinizin altındaki bölgede yer almış olur ve ağrıyı bu bölgede hissedersiniz. Apandisit hastalığının ağrısı genelde gaz sancıları ve kadınlarda ise regl ve pms döneminde yaşanan ağrılar ile karıştırılır.

70
95
Bir çeşit beyaz kan hücresi olan lenfosit üretimine yardımcı olur. Lenfosit dokuları için depo görevi görür. Kan hücrelerini patojenlerden ve yabancı maddelerden korumak için üretilen antikorların oluşumuna katkı sağlar. Akyuvarların vücudun ihtiyaç duyduğu yere gitmesini sağlayan bir molekül üretir. Fetüs için de apandisin kritik bir fonksiyonu vardır. Endokrin hücreleri (yani iç salgı ile ilgili hücreler) düzenleyerek, normal gelişime yardımcı olur. Yetişkinlik döneminde bir çeşit bağımsız bağışıklık sistemi gibi çalışır. Yediğimiz içtiğimiz zararlı maddelerin filtrelenmesini sağlar.
26
66