evim.com

Genital Siğil Belirtileri

Human Papilloma Virüs (HPV)'ünün bulaşması nedeniyle ortaya çıkan genital siğil, toplumda en sık görülen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

Genital Siğil Nedir?

Genital siğil ya da diğer isimleri ile kondiloma akuminata ve ya kondilom, cinsel organlarda meydana gelen, cilt renginden hafif koyu, ciltten kabarık, karnabahar şeklinde görünen küçük cilt kabarıntılarıdır. Pek çok vakada gözle kolay görülemeyecek kadar küçük olurlar. Çok sık olmasa da kaşıntı ve kanama yapabilirler.

Genital siğil, Human Papilloma Virus (HPV) adlı bir virüsün kişiye bulaşması neticesinde ortaya çıkar. Cinsel yolla geçen hastalıkların toplumda en sık görülenidir. Genelde kişiye bulaştıktan hemen sonra belirti vermez ve bu yüzden belirtisiz olduğu dönemde de kişinin cinsel ilişki kurduğu kişilere bulaşabilir.

Genital siğil günümüzde kolaylıkla tedavi edilebilen ve önlenebilir bir hastalıktır. Hayati tehlike arz etmez ve ya başka hastalıklara dönüşmez.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Cinsel organlarda, kadınlarda genital siğil; kasık bölgesinde cilt üstünde, dış ve iç genital dudaklarda, vajinal açıklık etrafında, vajina içinde, rahim ağzında, makatta (anal kondilom) ve ya vajinal açıklık ile makat arasındaki cilt bölgesinde,

Erkeklerde genital siğil ise, testis torbası üzerinde, penis kökü, gövdesi ve ya ucunda ya da makatta/makata yakın bölgelerde (anal kondilom) yerleşir ve genel özellikleri şunlardır:

  • Cilt renginde, hafif koyu, kahverengimsi ya da hafif açık, pembemsi renktedir.
  • Hastalar tarafından et beni olarak algılanabilir.
  • Ciltten kabarık ve pürtüklü yapıda, karnabahara benzer görünümdedir.
  • Kaşıntı yapabilir ve ya cinsel organlarda rahatsızlık hissi oluşturabilir.
  • Cinsel ilişki esnasında kanayabilen/acı verebilen nitelikte olabilir.

Genital Siğil Nedenleri Nelerdir?

Genital siğilin tek sebebi Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonudur. HPV’nin 100’den fazla çeşidi mevcut olup çoğu belirtisiz seyreder. Cinsel olarak aktif kişilerin neredeyse tamamı en az bir çeşit HPV taşır fakat insanların çok büyük bölümünde ömür boyu herhangi bir belirti vermez. Bu tiplerden 6 ve 11 genital siğil için, 16 ve 18 ise genital kanserler (özellikle de rahim ağzı kanseri) için riskli alt tiplerdir. 

HPV’nin en sık ve en bilinen bulaşma yolu korunmasız cinsel ilişkidir. Bu korunmanın mutlaka kondomla sağlanması gerekir. Doğum kontrol hapları ve ya spiral gibi yöntemler HPV’ye karşı koruma sağlamaz. 

Bunun yanı sıra, cinsel bölgelerdeki siğillerle doğrudan cilt teması ile de virüsün bulaşması mümkündür. Oral ve anal ilişki de bunun için bir risk faktörüdür.

HPV, dış dünyada kısa süre içinde aktivitesini ve canlılığını kaybeden yapıdadır. Bu sebepten, tuvalet gibi ortamlardan geçmesi çok olası değildir. Siğil varlığının da kişinin kişisel hijyeni ile herhangi bir alakası yoktur.

Genital Siğil Riskinin Arttığı Kişiler Kimlerdir?

  • Korunmasız ve çok partnerli cinsel ilişki yaşayan bireyler
  • Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara da sahip olan kişiler
  • Cinsel ilişki geçmişi hakkında bilgi sahibi olunmayan/olunamayacak partnerlerle beraber olanlar
  • Erken yaşta cinsel ilişki kurmaya başlayan kişiler
  • Herhangi bir sebeple bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler (HIV pozitifliği, AIDS, steroid kullanımı, kanser tedavisi görmek, bağışıklık sistemi hastalıklarına sahip olmak gibi)

Genital Siğil Tedavisi için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Genital siğil tedavisi için kadınların başvurması gereken bölüm Kadın Hastalıkları ve Doğum (Jinekoloji) bölümü olup, tedavisi de bu uzmanlıktaki doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Erkekler için ise, Üroloji, Dermatoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları başvurulabilecek bölümler olup, hepsinin tanı ve tedavi yetkinliği mevcuttur.

Cinsel organlarda, siğil, kabarıklık, et beni, kaşıntılı herhangi bir cilt farklılaşması, yara ya da ülser gibi oluşumlar fark edilirse mutlaka vakit kaybetmeden hekime başvurulmalı ve tedavi alınmalıdır. Siğille diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların ve ya genital organları etkileyen başka hastalıkların ayrımının yapılması da tedavi için çok önemlidir.


Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Genital siğil ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Genital siğil (kondilom) en yüksek oranda cinsel ilişki yolu ile bulaşır. Bunun yanı sıra, doğrudan bir kişinin siğilleri ile diğer bir kişinin cilt teması sonucu da bulaşması mümkündür. Korunmasız cinsel ilişki yaşanmaması bu açıdan önemlidir, yüksek oranda genital siğilden ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmayı sağlar.

Genital siğil, HPV adlı virüsün kişiye bulaşması ve bağışıklık sistemi tarafından alt edilememesi ile ortaya çıkan cilt bulgusudur. Doğrudan virüsle alakalı bir oluşum olup, kişinin hijyeni, geçirdiği operasyonlar, doğum şekli gibi başka herhangi bir faktörün genital siğillerle ilişkisi yoktur. Siğilin en sık bulaşma yolu ise korunmasız cinsel ilişkidir.

Genital siğil doğrudan kanserleşmez ve ya kanser yapmaz. Fakat genital siğile sebep olan virüs, HPV, pek çok alt tipi bulunan bir virüstür. Bu alt tiplerden özellikle 16 ve 18 kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde ise penis ve anal kanal kanserine yol açabilir. Siğil yapan alt tipler ise 6 ve 11’dir. Bir kişiye hem kanser yapan hem siğil yapan alt tip bulaşmış olabilir ve beraber bulunabilir. Bu durumda genital siğili olan kadınların mutlaka rahim ağzından hücre örneği alınarak kanser yapıcı alt tipleri bulundurup bulundurmadığı da saptanmalıdır. Erkekler için saptanması mümkün değildir fakat erkeklerde de HPV’nin kanser yapıcı etkisi oldukça düşüktür ve çok nadir görülür.

Genital siğil ağrı ve ya acı yapabilir fakat çok sık görülmez ve şiddetli seyretmez. Özellikle vajinal ve anal kanal içinde yerleşen siğillerde ağrı görülme olasılığı daha sıktır. Ağrı şikayeti varsa hastanın hayat kalitesinin yükselmesi amacı ile tedavi edilmesi önerilir. Eğer ağrı şikayeti çok yoğun ve rahatsız edici ise büyük ihtimalle genital siğil değil başka bir cinsel yolla bulaşan hastalık söz konusudur.

Genital siğil kaşıntı yapabilir. Kaşınma sonucunda ciltte tahrişten dolayı hafif kanamalar ve kuruluk da meydana gelebilir. Ayrıca kaşıyarak el ve tırnaklardaki mikroplar da bölgeye taşınarak ek bakteriyel enfeksiyonlara sebep olabilir. Kaşıntı varlığında siğilin tedavi edilmesi önerilir.

Human Papilloma Virüs (HPV)'ünün bulaşması nedeniyle ortaya çıkan genital siğil, toplumda en sık görülen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

makaleyi incele

Genital siğil tedavisinde hastaya ilk başta ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı zamanlarda ileri tedavilere geçilmesi uygundur.

makaleyi incele