Sindirim sistemi organları ve hastalıklarıyla dahili açıdan ilgilenen, tanılarını koyan, tetkiklerini yapan tıp dalıdır.

Hemoroid, anal bölgede bulunan damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan durumdur ve tedavisinde; hemoroid kremi, hemoroid ameliyatı, bitkisel yöntemler ve hemoroid ilacı gibi tedaviler uygulanabilir.

Karaciğer yağlanması, karaciğer metabolizmasında yağ birikimi olmasıdır. Tedavisi için; yağlanmaya sebep olan hastalığın tedavisi veya yaşam tarzının değiştirilmesi planlanabilir.

Reflü hastalığı, vücut sıvılarının gitmesi gereken yönün tersine gitmesi halinde meydana gelir. Tedavi edilebilen basit bir hastalıktır ve tedavisinde bazı ilaçlar ve diyet önerileri yer alır.

Genellikle hamilelikte görülen ve yemeklerden sonra ağızda acı bir tat bırakan Mide Yanması, bir hastalık değil, bir hastalığın belirtisidir. Altta yatan sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Gastroenteroloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Gastroenteroloji özelleşmiş bir yan dal olduğu için her hastanede bulunmayabilir. Özellikle küçük devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde pek rastlanmaz, buralarda gastroenterologların baktıkları hastalıklarla yine konuyla ilgili uzmanlıkları olan Dahiliye uzmanları ilgilenir. Bunun dışında tıp fakültelerinde ve eğitim araştırma hastanelerinin birçoğunda gastroenteroloji bulunmaktadır.
Gastroenterolojide ilk yapılan işlem hasta hikayesinin alınmasıdır. Doktorunuz size şikayetlerinizle ilgili sorular soracak, kullandığınız ilaçları ve ailenizin hastalık geçmişini sorgulayacaktır. Tam olarak doğru bilgileri vermeniz teşhisinizin konmasını hem hızlandırır hem başarısını arttırır. Muayene olarak ilk uygulanan işlem genelde karın muayenesidir. Doktorunuz karnınızı eliyle bazı bölgelerine bastırarak ve kontrol ederek muayene yapar. Bu esnada size sorular sorabilir. Bağırsak hareketlerinizi kontrol etmek için karnınızı stetoskop ile dinleyebilir. Bunların dışında hastalığınıza özel bulgular için başka muayeneler de yapabilir. Gastroenteroloji muayenesi esnasında acı, ağrı ve ya sıkıntı çekilmez.
Her hastanenin kendi sistemine göre bu konuda ayrı bir prosedürü olacaktır fakat genel olarak dahiliye bölümünden randevu alırken görevliler size şikayetinizi sorup yönlendirme yapacaktır. Bazı hastanelerde doğrudan randevu da alınabilmektedir. Eğer gastroenteroloji bölümü olmayan bir hastanede muayene olduysanız ve doktorunuz uygun görürse sizi gastroenteroloji bölümü olan bir hastaneye sevk edebilir.

Mide bulantısı gebeliğin erken semptomlarından birisidir. Genellikle 4-8. haftalarda başlaması beklenir. Bazı gebelerde hiç görülmeyebilir veya daha geç dönemde ortaya çıkabilir.

Karın şişkinliğinin giderilmesi için evde uygulanabilecek belli başlı basit yöntemler mevcuttur. Bu yöntemleri ise aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

  • Zencefil tüketimi yapabilirsiniz. Genellikle taze halde tüketimi tercih edilen zencefil bitkisi, bağırsaklarda parazit oluşumunu önleyecektir.
  • Ananas tüketimi yapabilirsiniz. Taze olarak yiyebileceğiniz gibi çayını da demlemeniz mümkün ve etkilidir.
  • Maydanoz tüketimi yapabilirsiniz. Böylelikle kabızlık probleminin önüne geçecek ve gaz sıkışmasını önleyerek mide – karın şişkinliği problemi yaşamayacaksınız.
  • Yoğurt tüketimi yapabilirsiniz. Yoğurt içerisinde aktif kültür bakterileri bulundurur ve vücuttaki enzimleri harekete geçirerek sindirmenin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. 
  • Salatalık tüketimi yapabilirsiniz. Böylelikle vücudunuzdaki toksinler kolaylıkla atılacak ve mide –karın şişkinliği probleminin önüne geçilmiş olacaktır. 
  • Kuru nane ve rezene çayı tüketimi yapabilirsiniz. 
  • Tarçın tüketimi yapabilirsiniz. Tarçın, mide asidinin salınımını kolaylaştıracaktır.
  • Limonlu su tüketimi yapabilirsiniz. Böylelikle hazımsızlık probleminin önlenmesini ve gaz oluşumunun engellenmesini sağlamış olacaksınız. Bir miktar karbonat eklemeniz de süreci hızlandıracaktır. 
  • Ilık bir duş alabilirsiniz. Isınan bedeniniz, gazların kolaylıkla çıkmasını sağlayacaktır.
  • Egzersiz yapabilirsiniz. Düzenli bir şekilde yapılan bir yürüyüş bile, metabolizmanızın hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.