evim.com

Düztaban Hastalığı Nedir?

Yürümede zorluğa sebep olan düztaban hastalığı ayak kemerinin olmamasından kaynaklanır.

Halk arasında “Taban Düşüklüğü” olarak da bilinen ve tıbbi literatürde “Pes Planus” olarak adlandırılan bir ayak hastalığıdır. Yürümede bozukluğa ve gerekli tedavinin sağlanmaması durumunda kalıcı hasarlara yol açabilen bir hastalıktır.

Doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşması muhtemeldir. Esnek (Fleksibl) veya Sert (Rijit) olmak üzere iki ana türü vardır. Esnek (Fleksibl); kemik yapısında herhangi bir sorun olmamasına rağmen kas ve bağların gevşekliği olarak tanımlanabilirken, sert (Rijit) ise ayak kemerinin olmamasından kaynaklanır.

Düztabanlık Belirtileri

Her hastalıkta olduğu gibi düztabanlıkta da bazı olguların oluşması, hem hastalığın teşhisini kolaylaştıracak hem de doğru tedavi yönteminin belirlenmesinde etkili rol oynayacaktır. Düztabanlık belirtilerinde aşağıdaki olgulardan bahsedilebilir.

  • Özellikle ayak bölgelerinde sık sık oluşan ağrı
  • Erken yorulma sorunu
  • Genellikle bel bölgesinde ortaya çıkan kireçlenme
  • Dizlerin yürüme esnasında birbirine çarpması
  • Ayakların içe basması
  • Bel bölgesinde oluşan ağrılar
  • Spor yapamama durumu ve yürüyüş süresinde kısalma
  • Ayaklarda oluşan şişlik ve uyuşma hissi
  • Bacaklarda yorgunluk hissi
  • Dizlerde yorgunluk hissi

Düztabanlık Nedenleri

İnsanoğlu doğduğunda düztaban olarak dünyaya gelir. Çünkü ayaklarımızda bulunan kavisler 5 yaşına geldikten sonra şekil almaya başlar ve gelişimi ile güçlenmesi 10 yaşına kadar devam eder. Fakat düz tabanlık doğuştan gelen bir hastalık olarak nitelendirilmemelidir. Sonradan da oluşumu söz konusudur. Örneğin; sağlıklı ayak yapısına sahip 40lı yaşlarına gelmiş bir bireyde, romatolojik hastalıklar ve aşırı kiloya bağlı olarak düztabanlık ortaya çıkabilir.

Ayaklarımızın çeşitli bölgelerinde bulunan kemikleri, “Tendon” adı verilen ve özellikle bacak bölgemizde çok sayıda bulunan bağ dokular birbirine bağlar. Tendonlar aracılığıyla birbirine bağlanan kemiklerimizin arasında bulunması gereken belli bir açı vardır. Düztaban hastalığı sonucunda ortaya çıkan deformasyona bağlı olarak, bu açıda azalmalar meydana gelir. Bu duruma “Aşırı Pronasyon” adı verilir ve bunun sonucunda da zaman içerisinde ayak hareket etme kabiliyetini yitirmeye başlar.

Ağrılı bir süreç olan bu durumda, tendonlarda şişlikler meydana gelir. “Tendinit” (iltihaplanma ve tahriş olma durumu) ve “Bursit” (yumuşak doku iltihaplanması) gibi durumlar da bununla birlikte görülmeye başlar.

Sert (Rijit) Düztabanlık

Ayak kemerlerinin oluşmamasından kaynaklı olan bu türde, ayağımızın kemikleri arasında bulunması gereken açıdaki uyumun bozulmasın durumu ortaya çıkabilir. Ayaklar iç kısma doğru bükülme gösterirken, topuklar ve bilekler dış kısma doğru bükülür. Çok nadir görülen bir türdür. İleri tetkik ve tedavi gerektirir. Düzgün tedavi sağlanamazsa kalıcı problemlere neden olabilir.

Esnek (Fleksibl) Düztabanlık

Kemik yapısında herhangi bir sorun söz konusu değildir. Genetik olarak yatkınlık yoksa bireyin gelişime bağlı olarak belirli bir yaştan sonra kendiliğinden düzelme gösterebilir. En yayın karşılaşılan türdür.

Kısa Aşil Tendonu Düztabanlığı

Ayak topuklarımızda bulunan kemiği, baldırlarımızda bulunan kaslara bağlayan ve “Tendon” adı verilen dokunun kısa olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkan düztabanlık türüdür. Koşma ve hatta yürüme esnasında topuğun bastığı yerden erken kalkmasına ve bununla birlikte de şiddetli ağrıya sebep olur. Tedavisi mümkündür.

PTTD

“Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonu” adı verilen; ayak bileğimizin iç kısmı ile baldırımızda bulunan kası bağlayan tendonda ortaya çıkan sorunlara bağlı gelişen düztabanlık türüdür. Ağrıya neden olur.

Düztabanlık için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Düz tabanlık için hastanelerde bulunan “Ortopedi ve Travmatoloji” bölümüne gidilmelidir. Doktora gidilmesi için en uygun zaman ise gelişimin yavaş yavaş kontrol edilebilir hale geldiği 4 yaş civarıdır. İleri yaşlarda ayaklarla ilgili ortaya çıkan bu durum için ise zaman kaybetmeden bir ortopediste gidilmelidir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Düz Taban ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Düztaban kişilerde içe veya dışa basarak yürüme söz konusudur. Bununla birlikte düztabanlığın derecesine bağlı olarak dizlerin birbirine çarpması da olası bir durumdur. Bu sebeple düztaban kişiler, hastalıklarının türüne göre yürüme bozuklukları yaşayabilirler. Ağrılı, dizlerde uyuşukluk hissine sebebiyet veren, ayak üstüne basamamaya neden olan bir sağlık problemidir.

Düztaban olup olmadığınızı anlayabilmek için evde kendiniz basit bir uygulama yapabilirsiniz. Bu uygulamada ayaklarınızı ıslatıp hazırlamış olduğunuz kuru bir zemine basmanız yeterli olacaktır. İzini gözlemlediğinizde tam bir ayak şekli görüyorsanız, düztaban olma ihtimaliniz yüksektir.

Düztabanlık kişide hızlı yorulma, spor yapma yetisinde gerileme gibi sonuçlara yol açar. Futbol, oynayan kişinin aktif bir şekilde tempolu koşmasını yani temposunu kaybetmeden uzunca bir süre boyunca hareket etmesini gerektiren bir spor türüdür. Eğer kişinin düztabanlık durumu ciddiyet gösteriyorsa ve bu gibi fonksiyonlarını kısıtlıyorsa futbol oynayamaz. Bu sebeple futbol oynama ya da oynayamama durumu tamamen kişinin bu fonksiyonlarına bağlıdır.

Yürümede zorluğa sebep olan düztaban hastalığı ayak kemerinin olmamasından kaynaklanır.

makaleyi incele

Tedavide hastalığın türü, hastanın durumu gibi sebeplerden dolayı tedavi, kişiden kişiye göre farklılık gösterir.

makaleyi incele