Çocuk Onkolojisi Bölümü Hakkında

Adres:

Mithatpaşa Caddesi No:1606 İnciraltı Yerleşkesi / İzmir

Yol tarifi, adresi nerede?

Çocuklarda, vücudun herhangi bir bölümünde, hücrelerin kontrolsüz biçimde çoğalması ile ortaya çıkan çocukluk çağı kanserlerinin tanı, teşhis ve tedavisi çocuk onkoloji bölümünde gerçekleştirilmektedir.

Çocuk onkolojisi multidisipliner bilim dalıdır. Çocuk cerrahisi, beyin cerrahisi, patoloji, radyoloji ve radyasyon onkolojisi ile yakın çalışma sergilemektedir. 

Pediatrik Onkoloji Bölümünün İlgilendiği Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocukluk çağı kanserleri başta olmak üzere, tüm iyi - kötü huylu tümörlerin tanı ve tedavisinin yapıldığı onkoloji bilim dalı için çocuk sağlığı oldukça önemlidir.

Çocuklarda en sık görülen kanser türleri, lösemi ve kemik kanserleridir. Kontrolsüz şekilde çoğalan hücreler kan ve lenfoma yolu ile vücudun tüm bölgelerine taşınabilmektedir. Bu da vücutta oluşan diğer kanser ve tümör hastalıklarına yol açmaktadır. Çocukluk çağı kanser ve tümör hastalıklarında uygulanan üç ana tedavi yöntemi; cerrahi tedavi yöntemi (kemik iliği nakli vb.), kemoterapi ve radyoterapidir.

Kanser ve tümör tanısı konulan çocuklarda uygulanan onkoloji tedavi süreci oldukça ağır ve sancılı bir süreçtir. Bu nedenle gerekli tedavi yanında hem çocuk hem aile için psikolojik destek alınması da tavsiye edilmektedir. Çocuk, tedavi süresinde sosyal hayattan, arkadaş ortamından, okul ve benzeri alanlardan bir süre uzak kalacaktır.

Kemoterapi ve radyoterapi tedavisine başlanan çocuklarda bağışıklık sistemi savunmasız kalmaktadır. Bu nedenle sağlıklı çocuklarda herhangi bir hastalığa neden olmayan durumlar, kemoterapi tedavisinde olan çocuklar için ateşli hastalıklarla sonuçlanabilir. Bu nedenle tedavisi devam eden çocukların korunması için ekstra uğraş gösterilmelidir.

Pediatrik onkoloji, devlet üniversite hastaneleri ve eğitim araştırma hastanelerinin birçoğunda bulunmaktadır. Hastane randevusu alınarak çocuk onkoloji hekim kontrolüne gidilir. Uzman çocuk onkoloji doktorları tarafından gerekli test ve tetkikler istenir, çıkan sonuç ve hekim muayenesine göre tedavi işlemlerine başlanır. Hastalığın yayılma ve tahribat durumu tedavi yöntemini belirlemektedir.

Bazı özel hastanelerde de çocuk onkolojisi bölümü bulunmaktadır. Çocuk onkoloji süreci, özel hastanelerde de aynı biçimde ilerlemektedir.

Hizmetler:

Otolog Kök Hücre Nakli, Da Vinci Robotik Cerrahi, Sıcak Kemoterapi, Eksizyonel Biyopsi, Hipertermi, Tahlil, Palyatif Bakım, Biyopsi, Tomografi

Hastalıklar:

Medulloblastoma, Ependimom, Astrositom, Diffüz Büyük B Hücreli Lenfoma, Kemik Metastazı, Liposarkom, Rabdomyosarkom, Wilms tümörü, Nöroblastom, Metastaz, Kanser

Anlaşmalı Kurumlar:

Ray Sigorta, Ziraat Sigorta, Sompo Sigorta, Zurich Sigorta, Güneş Sigorta, Acıbadem Sigorta, Eureko Sigorta, Groupama Sigorta, Mapfre Sigorta, Allianz Sigorta, Axa Sigorta, Ankara Sigorta, Ergo Sigorta

Çocuk Onkolojisi Doktorları

Prof. Dr. Dilek İnce
Çocuk Onkolojisi, Çocuk Hematolojisi,
Prof. Dr. Nur Olgun
Çocuk Onkolojisi,
Prof. Dr. Kamer Uysal Mutafoğlu
Çocuk Onkolojisi,