Çocuk onkolojisi, çocuklarda gelişen kanser hastalıklarının teşhis, tedavi, takip süreçlerinden sorumlu olan branştır.

Nöroblastom, sempatik sinir sistemindeki kötü huylu tümör olup tedavisi için; kemoterapi, radyoterapi, kök hücre nakli gibi hastalığın evrelerine uygun tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Wilms tümörü, çocukluk çağında böbreklerde görülen bir kanser türü olup tedavisi evrelemeye göre yapılmaktadır.

Rabdomyosarkom, iskelet kas hücrelerinde görülen kanser türü olup; cerrahi, kemoterapi, radyoterapi ve kök hücre nakli yöntemleri ile tedavi edilmektedir.

Bu kanserler genel olarak yumuşak doku kanserlerinin bir alt grubu olarak isimlendirilmekte olup, hastanın özellikleri göz önüne alınarak tedavi yöntemi belirlenir.

Çocuk Onkolojisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kemik metastazı kanserin 4. Evresidir ve bu evrede tedavi hastalığı iyileştirmeye yönelik değildir. Geri dönüşü olmayan evredir. Tedavi ile hastalarda şikayetler dindirilir ve yaşam süresi uzatılır. Kemik metastazı ölümcüldür. Amaç uygun tedavi ile hastanın yaşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesini mümkün olan en üst seviyeye taşımaktır.

Kemik metastazı, kanser evresinde son aşamadır ve geri dönüşü olmayan bir evredir. Bu evrede amaç hastanın şikayetlerine yönelik tedavi ile yaşam kalitesini arttırmak ve sağ kalım süresini uzatmaktır. Kemik metastazı olan hastalarda kemiklerde kırıkların oluşumuna bağlı olarak yaşam süresi ortalama 19 aydır. Bu süre prostat kanserinde 29 ay, meme kanserinde 23 ay, böbrek kanserlerinde 12 ay ve akciğer kanserinde 4 aydır.

Kemik metastazı ne yazık ki geçici bir durum değildir. Kanserin en ileri evresidir ve bu evre tedavi edilemez evredir. Semptomatik tedavi ile yani hastanın şikayetlerine yönelik tedavi ile yaşam kalitesini arttırmak amaçlanır. Aynı zamanda kanser hücrelerinin büyüme ve yayılmasını önleyerek hastanın yaşam süresinin uzatılması amaçlanır.

Liposarkomlar nadir görülen kanser türleri olmakla birlikte oldukça agresif seyir gösteren ve hızlı şekilde tedaviye başlanması gereken tümörlerdir. Tedavi edilmemiş ve ilk kez ortaya çıkan liposarkomlarda ortalama yaşam süresi 72 ayken, tedavi edilmiş liposarkomların tekrarlaması durumunda bu yasam süresi 28 aya, başka doku ve organlara  yayılım göstermesi durumunda ise 10 aya kadar düşmektedir.

Liposarkomlar yumuşak bağ dokusu kanserlerinin alt türü olan yağ dokusu kanserleridir. Nadir görülen kanser türleri olmakla ortaya çıktığında oldukça agresif seyirli, hızlı yayılan ve oldukça ölümcül olabilen kanserler olup şüphelenildiği andan itibaren doktora başvurulması gerekmektedir.