Çocuk Nefrolojisi Bölümü Hakkında

Adres:

Mithatpaşa Caddesi No:1606 İnciraltı Yerleşkesi / İzmir

Yol tarifi, adresi nerede?

Çocuk nefroloji bölümünde, 0 - 18 yaş arası çocuklarda meydana gelen böbrek - üriner sistem hastalıklarının tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Erişkin döneminde meydana gelen böbrek hastalıklarının bazıları çocukluk döneminde başlayan hastalıklarla bağlantılı gelişmektedir. Bu nedenle çocuk nefroloji tarafından, çocukluk çağında tanısı yapılan böbrek, idrar yolu ve mesane hastalıkları, yetişkin döneme aktarılmadan tedavi edilmektedir.

Çocuk nefroloji bölümünde uzman doktor ve yardımcıları tarafından teşhis, tanı ve tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Çocuk nefrolojisi, böbrek hastalıkları başta olmak üzere üriner sistemi etkileyen tüm rahatsızlıklar ile ilgilenmektedir.

Çocuk Nefrolojisi Bölümü Çalışma Sistemi

Rahatsızlıkları sebebiyle bölüme başvuran hastaların şikayetleri dinlenir ve muayene yapılır. Hastada var olan hastalığın boyutuna göre ayakta ya da yatarak tedavi işlemi başlatılır. Birime başvuran hastalardan istenen rutin tahliller şu şekildedir: kan ve idrar tahlilleri, ultrason görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans (mr), radyoloji, böbrek biyopsisi.

Böbrek sisteminde rahatsızlık ve ağrı hisseden çocuklar, Çocuk nefrolojisi bölümünden randevu alarak hastalığın teşhisi konulmasını sağlamaktadır. Hastalığın durumuna göre tedavi başlamaktadır. Çocuk nefroloji bölümü tarafından belli periyotlarda kontrole çağrılan hastalara, gerek duyulması halinde müdahale edilebilmektedir. Çocuklarda görünen kronik böbrek yetmezliği tedavisi ve ilerleyen zamanda oluşabilecek diyaliz süreci, nefroloji birimi tarafından kontrol edilmektedir. Böbrek nakil durumu gereken, cerrahi hasta organ nakil işlemleri yine çocuk nefrolojisi bölümü tarafından yapılmaktadır.

Çocuk nefroloji bölümü özel ve devlet hastanesi olmak üzere pek çok klinikte bulunmaktadır. Randevu sistemi ile çalışmasını sürdüren bölüm, daha fazla hastaya destek olmak için çalışmaktadır. Uzman hekim, ekipman ve çalışanlar ile çocuk nefroloji merkezi halinde çalışan oldukça iyi hastaneler bulunmaktadır.

Hizmetler:

Böbrek Fonksiyon Testleri, Tahlil

Hastalıklar:

Anne Karnındaki Bebekte Kist, Hartnup Hastalığı, Gitelman Sendromu, Bebeklerde İştahsızlık, Fanconi Sendromu, At Nalı Böbrek, Vezikoüreteral reflü, Hemolitik Üremik Sendrom, Bartter sendromu, Polikistik böbrek, Alport sendromu, Fabry Hastalığı, Noktüri, Hidronefroz, Hsp, Hiponatremi, Böbrekte kist, Nefrotik sendrom, Kreatinin yüksekliği, Ürik asit yüksekliği, Böbrek yetmezliği, Fmf hastalığı

Anlaşmalı Kurumlar:

Ray Sigorta, Ziraat Sigorta, Sompo Sigorta, Zurich Sigorta, Güneş Sigorta, Acıbadem Sigorta, Eureko Sigorta, Groupama Sigorta, Mapfre Sigorta, Allianz Sigorta, Axa Sigorta, Ankara Sigorta, Ergo Sigorta

Çocuk Nefrolojisi Doktorları

Uzm. Dr. Demet Alaygut Eğlenoğlu
Çocuk Nefrolojisi,
Doç. Dr. Meral Torun Bayram
Çocuk Nefrolojisi,
Prof. Dr. Alper Soylu
Romatoloji, Çocuk Nefrolojisi,