evim.com

Dahiliye, iç hastalıkları olarakta bilinen hastalıkların ilk evrelerinde teşhis ve sonrasında tedavi alınmasını sağlayan branştır.

Damla hastalığı olarak da bilinen gut hastalığının kesin tedavisi olmamakla birlikte, atakların ve belirtilerin azaltılmasına yönelik tedavi uygulanır.

Damla hastalığı olarak da tabir edilen gut hastalığı, herkesi etkileyebilecek bir eklem iltihabı durumudur. En sık ayak başparmağında görülür.

Psoriasis adı ile de bilinen sedef hastalığının kalıcı ve tekrar edici nitelikte olduğu için, uygulanacak tedavi tetikleyici faktörlerin önlenmesi üzerine yapılır.

Psoriasis olarak da bilinen sedef hastalığı, en sık deride görülen bir hastalıktır.

Dahiliye ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İç hastalıkları (Dahiliye) bölümünde sindirim sistemi hastalıkları (kronik kabızlık, hazımsızlık, reflü vb.), anemiler, hormonal rahatsızlıklar, kanserler, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu ve boğaz enfeksiyonunun tedavi edilmemesi sonucu ses tellerine ya da bademciklere yayılması gibi sağlık sorunlarıyla ilgilenir. İç hastalıkları bölümü cerrahi alanını kapsamadığı için fıtık, safra kesesi taşı gibi hastalıklara ise bakmamaktadır. 

Dahiliye bölümü, tiroid bezlerinin normalden daha az ya da daha fazla çalışmasına bağlı olarak gelişen sağlık sorunlarıyla ilgilenmektedir. Bu sayede metabolizma hızı düzenlenebilir, organ fonksiyon kayıpları önlenebilir ve genel sağlık durumu korunabilir. 

Yetişkin hastaların gördükleri ilk semptomların izlenmesi, hastalıkların teşhis edilmesi ve gerekli tedavinin uygulanması için başvurulması gereken bölüme genel dahiliye adı verilir. Özellikle tiroid hastalıkları, sindirim sistemini olumsuz etkileyen sağlık problemleri, diyabet, yüksek ateşle seyreden hastalıklar, solunum sistemi hastalıkları, hipertansiyon, karaciğer, etkileyen hastalıklar ve mevsimsel gripler için genel dahiliye bölümüne başvurulabilir. 

Dahiliye bölümü, tüm vücut sistemleri ve iç organların genel sağlığından sorumlu olan tıp branşıdır. Bu nedenle böbreklerde görülen sağlık sorunlarının teşhis, takip ve tedavileriyle de ilgilenir. Ancak hastalıkların ileri evrede olması halinde üroloji ya da nefroloji bölümlerine hasta sevki gerçekleştirilmektedir. 

Dahiliye muayenesi öncesinde hastanın herhangi birşey yememiş olması ve mümkünse yalnızca su içmiş olması tavsiye edilir. Teşhis için gereken tetkikler yapılırken, genellikle açlık kan değeri seviyelerinin analiz edilmesi gerekir. Bu nedenle tetkik işlemlerinin ertesi güne sarkmaması, hem hastanın hem de sağlık hizmetlerinin meşgul edilmemesi gibi amaçlarla aç gidilmesi önerilmektedir.