Dahiliye, iç hastalıkları olarakta bilinen hastalıkların ilk evrelerinde teşhis ve sonrasında tedavi alınmasını sağlayan branştır.

Gut hastalığı, bir eklem iltihabı durumudur ve kesin tedavisi olmamakla birlikte, atakların ve belirtilerin azaltılmasına yönelik tedaviler ve Gut diyeti uygulanır.

Sedef hastalığı (Psoriasis), en sık deride görülen bir hastalıktır ve tekrar edici olduğu için uygulanacak tedavi, tetikleyici faktörlerin önlenmesi üzerine yapılır.

Hepatit B virüsünün bulaşması durumunda oluşan hastalığa Hepatit B denir. Özel bir tedavisi bulunmamakta olup Hepatit B aşısı ile hastalıktan korunmak mümkündür.

İnsülin direnci, şeker ve insülin hormonunun kanda artması durumu olup tedavinin esas ve en önemli parçası yaşam tarzını değiştirmektir.

Dahiliye ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Dahiliye Nelere Bakar? İç Hastalıkları Neye Bakar?

İç hastalıkları (Dahiliye) bölümünde sindirim sistemi hastalıkları (kronik kabızlık, hazımsızlık, reflü vb.), anemiler, hormonal rahatsızlıklar, kanserler, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu ve boğaz enfeksiyonunun tedavi edilmemesi sonucu ses tellerine ya da bademciklere yayılması gibi sağlık sorunlarıyla ilgilenir. İç hastalıkları bölümü cerrahi alanını kapsamadığı için fıtık, safra kesesi taşı gibi hastalıklara ise bakmamaktadır. 

Dahiliye Tiroide Bakar Mı?

Dahiliye bölümü, tiroid bezlerinin normalden daha az ya da daha fazla çalışmasına bağlı olarak gelişen sağlık sorunlarıyla ilgilenmektedir. Bu sayede metabolizma hızı düzenlenebilir, organ fonksiyon kayıpları önlenebilir ve genel sağlık durumu korunabilir. 

Genel Dahiliye Nedir?

Yetişkin hastaların gördükleri ilk semptomların izlenmesi, hastalıkların teşhis edilmesi ve gerekli tedavinin uygulanması için başvurulması gereken bölüme genel dahiliye adı verilir. Özellikle tiroid hastalıkları, sindirim sistemini olumsuz etkileyen sağlık problemleri, diyabet, yüksek ateşle seyreden hastalıklar, solunum sistemi hastalıkları, hipertansiyon, karaciğer, etkileyen hastalıklar ve mevsimsel gripler için genel dahiliye bölümüne başvurulabilir. 

Dahiliye Böbreklere Bakar Mı?

Dahiliye bölümü, tüm vücut sistemleri ve iç organların genel sağlığından sorumlu olan tıp branşıdır. Bu nedenle böbreklerde görülen sağlık sorunlarının teşhis, takip ve tedavileriyle de ilgilenir. Ancak hastalıkların ileri evrede olması halinde üroloji ya da nefroloji bölümlerine hasta sevki gerçekleştirilmektedir. 

Dahiliyeye Aç Mı Gidilir?

Dahiliye muayenesi öncesinde hastanın herhangi birşey yememiş olması ve mümkünse yalnızca su içmiş olması tavsiye edilir. Teşhis için gereken tetkikler yapılırken, genellikle açlık kan değeri seviyelerinin analiz edilmesi gerekir. Bu nedenle tetkik işlemlerinin ertesi güne sarkmaması, hem hastanın hem de sağlık hizmetlerinin meşgul edilmemesi gibi amaçlarla aç gidilmesi önerilmektedir.