evim.com

Çocuk kalp ve damar cerrahisi, doğumdan reşit olana kadar tüm çocukların kalp ve damar ameliyatları ile ilgilenen branştır.

Kola yeteri kadar kan akışının gitmemesi ya da kolda uzanan sinirlerin üzerinde baskı oluşması sonucu yeteri kadar iletim olmaması sonucunda his kaybı meydana gelmesine kol uyuşması adı verilir.

Öncelikli yapılması gereken yaşam tarzı değişikliği olup alkol ve sigara kullanımı mevcutsa bırakılmalı, gerekli durumlarda istirahat ertelenmemelidir.

Derin ven trombozu, vücuttaki toplardamarların pıhtı ile tıkanması durumudur.

Derin ven trombozunda, pıhtının durumunu küçültmek için gereken tedavi yöntemleri uygulanır.

Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Öncelikle kalp damar tıkanıklığının hangi seviyede olduğu çeşitli teşhis yöntemleri ile tespit edilir ve buna yönelik tedaviler uzman kardiyolog eşliğinde başlanır. Kalp damar tıkanıklığı ilaç veya basit ya da komplike cerrahi müdaheleler eşliğinde açılabilmektedir. Hastaların doktor kontrolü dışında ilaç kullanımından veya televizyon ya da diğer mecralarda bilimsel hiçbir dayanağı olmayan yöntemlerden kaçınması gerekmektedir 

Mitral kapak yetmezliği, tedavi edilmediği takdirde ilerleyen ve hastanın yaşamını kötü etkileyen bir hastalıktır. Mitral kapak yetmezliği tedavi edilmediği takdirde, akciğer hastalıkları, sistemik hastalıklar gibi diğer ciddi hastalıklara davetiye çıkarır ve kalbin yükü hafifletilmediği takdirde kalbi yıpratır. Mitral kapak yetmezliğinde aritmiler görülür, kalp yetmezliğine yol açar, hastada solunum sıkıntılarına yol açar ve tedavi edilmediği takdirde bu belirtiler şiddetlenir, kapak yetmezliği ve kalp yetmezliği ilerler ve ölümcül boyutlara gelir.

Genellikle yıllık düzenli sağlık kontrollerini yapan kişilerin kalp damar tıkanıklıklarını erken dönemde tespit edilir ve tedavi hemen başlanır. Bazen hastalar göğüs ağrısı ya da nefes darlığı ile sağlık kurumlarına başvurduklarında kalp damar tıkanıklıkları tespit edilir. Hastahanelerde yapılan çeşitli görüntüleme yöntemleri ile kalp damar tıkanıklıkları kolay ve hızlı bir şekilde tespit edilmektedir.

Dolaşım bozukluğunun en güvenilir tespiti görüntüleme yöntemleri ile damarların incelenmesidir. Doppler ultrason ile yüksek frekanslı ses dalgaları damarların gözlenmesini sağlar, venografi yöntemi ile damarlara ilaçlı boya gönderilerek boyanın hareketi takip edilir ve tıkalı kısımlar gözlenir. Anjiografi yönteminde ise damardan girilerek damarların detaylı incelenmesi sağlanabilmektedir.

Sol el uyuşması hayat boyu herkesin başına zaman zaman gelebilecek bir durumdur. Genelde sol kol ve el üzerine yatma ya da zorlama sonucu kısa süreli uyuşma şikayetleri ortaya çıkabilir. Ancak belli bir süre geçmesine rağmen düzelme görülmeyen sol el uyuşması şikayetinin altında birçok hastalık yatıyor olabilir. Bunlardan en çok görüleni sinir sıkışmaları olup el bileği ya da dirsek bölgesinde meydana gelen sıkışmalar sonucu ortaya çıkar. Bunun dışında hayatı önem taşıyan kalp krizi ya da beyin tümörü gibi hastalıkların da habercisi olabilen sol kol uyuşması belli bir süre devam ediyor ise doktora başvurulması gerekir.