evim.com

Çocuk enfeksiyon hastalıkları, çocukların enfeksiyon hastalıkları ile ilgilenen bir bölümdür.

Kolera hastalığı, insanlara yiyecek ve su kaynaklarından bulaşan bakteriyel bir hastalıktır.

Kolera hastalığı ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olduğu için tedavi süreci çok önemlidir. Hastanın kaybettiği sıvı vücuda geri kazandırılmaya çalışılır.

Rubeola virüsün neden olduğu kızamık hastalığı yalnızca çocuklarda değil aşılanmamış yetişkinlerde de görülür.

Kızamık hastalığına özgü özel bir tedavi çeşidi yoktur. İlaç tedavisi ise yalnızca belirtileri azaltmaya yöneliktir.

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 Kanda Enfeksiyon çok ciddi sorunlara neden olabilen bir durumdur. Hayatı organlara kan ve oksijen gönderilmesine engel olan kan zehirlenmesi durumunda tedavinin yanlış olması ya da geciktirilmesi hayati sonuçlara neden olur.  

Normalde domuz gribinin salgın yaptığı dönemlerde birçok kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Ancak günümüzde artık hastalığa karşı çoğu kişinin bağışıklık kazanmasından dolayı, hastalık geçirilse de ölüm nadir olarak görülmektedir. Bu bağışıklık hem hastalığı geçirerek hem de mevsimsel grip aşıları sayesinde olmaktadır. Ancak eğer kişinin ek olarak astım, bronşit, bağışıklık sistemi zayıflığı gibi bazı hastalıkları varsa ölüm görülebilir. Çünkü bu hastalıklar kişinin bağışıklık sistemini etkileyip virüsle savaş gücünü azaltabilir.

Anti CMV IgG referans aralığı (0-5,9)’dır.

Referans değer laboratuvardan laboratuvara değişiklik gösterebilmektedir. Sonucunuzu doktorunuz değerlendirecek ve taşıyıcılık/aktif hastalık durumunuzu sizinle paylaşacaktır.

Teşhisi ve tedavisi çok kolay olan sıtma hastalığı, tutması durumunda hemen tedavi edilir. Hastalık kolayca teşhis edilip rahatlıkla tedavi edilmesine rağmen gerekli önlemler alınmaz ise ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden belirlenen parazit türüne göre uygun ilaç tedavisi verilir.

Her enfeksiyonun bulaşma yolu farklıdır. Kandaki enfeksiyonun kaynağı hangi sistemden ise bulaşma yolu o sisteme göre olabilir. Kandaki enfeksiyon dokunma, nefes yolu ile bulaşmaz. Ancak kan alınması, serum takılması gibi durumlarda ve belirti vermeyen hastaların kan vermesi durumunda kan yolu ile bulaş olabilir.