Çocuk immünolojisi, reşit olmamış çocuklarda görülen alerjik hastalıklar ile ilgilenen tıp branşıdır.

Alerjik rinit, burnun iç yüzeyini örten tabakanın alerjenler tarafından iltihaplanması sonucunda oluşan durumdur. Tedavisi için alerjen belirlendikten sonra çeşitli ilaçlar kullanılır.

Arılar, venom adlı zehirlerini iğneleriyle insanları sokup ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler. Öncelikle doktora başvurmak ve reçete dahilinde ilaçlar alınması önerilir.

Alerjik astım, hastanın solunum yollarında kasılma, tıkanma gibi olayların yaşanması olup, ilk yapılması gereken, alerjiye hassasiyeti olan hastanın neye karşı alerjik olduğunu teşhis edip tedavi uygulanmasıdır.

Larenjit, boğazın tahriş olması veya enfeksiyon kapması nedeniyle olan bir rahatsızlığı olup hiçbir ek tedaviye ihtiyaç olmadan, boğazın dinlenmesiyle iyileşebilir.

Çocuk İmmünolojisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Alerji testleri temelde tüm yaş gruplarına uygulanabilir. Ancak bebekler ve çocukların gelişim/ büyüme süreçleri devam ettiği için vücutlarında görülen değişimler çok sık yaşanır. Bu nedenle alerji testleri için en uygun yaşın 2 olduğu belirtilir. Alerjiye bağlı olarak görülen reaksiyonlar ve şikayetler çok şiddetli seyrediyorsa, 1 yaş ya da daha erken dönemlerde yapılması gerekecektir.

Arı sokması durumunda izlenebilecek bazı yöntemler vardır. Bunların başında arının soktuğu bölgeden iğnenin çıkarılması ve bunu takiben yara bölgesinin sabun ve su yardımı ile dezenfekte edilmesi gelmektedir. Sonrasında ise bir bez parçası yardımı ile buz uygulaması yaparak yüksek bir yerde tutup şişliğinin hafifletilmesi sağlanabilir.

Yalnız arı sokması durumunu takiben kişide nefes darlığı, mide bulantısı, şiddetli kaşıntı, şiddetli ateş, baş dönmesi, bayılma hissi, kusma gibi belirtiler görülüyorsa zaman kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Arının soktuğu bölge de ciddi önem taşımaktadır. Baş, boyun ve dil bölgesinde meydana gelen sokmalar hayati tehlike barındırabilir. Bu nedenle zaman kaybedilmeden müdahale edilmelidir.

Arı sokması şişliğinin inmesi tamamen kişinin bünyesiyle alakalı bir durumdur. Yani kişiden kişiye değişiklik gösterebilir Bazı kişilerde hemen kısa bir süre içerisinde inerken, bazılarında ise bir haftayı bile bulması muhtemeldir. Arı sokması olan yara bölgesi mutlaka iki haftalık süre boyunca gözlemlenmeli, herhangi bir beklenilmeyen durum ile karşılaşıldığında alanında uzman bir doktor ile iletişime geçilmelidir.

Arı sokmasında zehirleme durumu kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. “Venom” olarak adlandırılan arı zehri, arının sokma esnasında soktuğu kişiye transfer ettiği bir zehirdir. İğne ile birlikte geçer. İğnenin çıkarılmasını takiben zehir de etkisini yavaş yavaş kaybetmeye başlayacaktır. Alerjik reaksiyon gösteren kişilerde ise arı sokmasını takiben zehirlenme çok kısa sürede gerçekleşebilir. Bu sebeple ilk müdahale çok önemlidir. Sonrasında ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Arı sokması için halk arasında kullanılan alternatif yöntemler mevcuttur. En uygun olarak sürülebilecek şey ise buzdur. Buz uygulaması ile hem arı sokmasına bağlı olarak oluşan yara bölgesindeki şişliğin azaltılması ve ağrının hafifletilmesi sağlanacaktır. Buna ek olarak bal, karbonatlı su macunu, diş macunu, soğan, sarımsak, lavanta çiçeği yağı, yoğurt, domates, elma sirkesi ve amonyak da sürüldüğü bilinmektedir.