evim.com

Çocuk kardiyolojisi, çocukların kalp ve damar sağlığı ile ilgilenen tıp branşıdır.

PDA, akciğer atardamarı ile aort (ana atar damar) arasında geçiş sağlayan bir damar bağlantısının doğumdan sonra açık kalmasıdır.

PDA tedavisinde ilaç tedavisi, cerrahi yöntem veya kateter yöntemi kullanılarak, açık kapatılmaya çalışılır.

Kalp büyümesi, kalbin genişlemesi veya kasların kalınlaşması sonucunda kanı düzgün pompalayamaması durumudur.

Kalp büyümesinin nedenleri araştırılarak, alta yatan nedene göre tedavi seçenekleri uygulanır. 

Çocuk Kardiyolojisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Göğüs ağrısının tedavisi kaynaklandığı nedene göre değişir. Göğüs ağrısı sebepleri, basit bir mide reflüsünden kaynaklanabileceği gibi ölümcül kalp damar hastalıklarından da kaynaklanabilir. Bu durumda bir göğüs hastalıkları ve kardiyoloji doktoruna gidilip ağrının nereden kaynaklandığı tespit edilmelidir. 

Eğer sorun kalp damar hastalıklardan kaynaklanıyorsa öncelikle yaşam tarzı düzeltilmelidir. Düzenli egzersiz, meyve ve sebzeden zengin yiyecekler yaşam tarzına eklenmelidir.

Üşütmek, soğuk algınlığı geçirmek altta yatan bir kalp damar tıkanıklığınız varsa bu durumu kötüleştirebilir. Bunun dışında eğer akciğer hastalığı varsa ya da akciğerler enfeksiyon kaynağı olmuşsa göğüs ağrısı yapar. 

Alt solunun sistemi enfeksiyon hastalıkları da göğüs ağrısı yapabilir. Göğüs ağrısı, basit bir mide reflüsünden kaynaklanabileceği gibi ölümcül kalp damar hastalıklarından da kaynaklanabilir. Göğüs ağrısı için bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurunuz.

Hamilelikte vücut ekstra, kanı bebeğe de göndereceği için kan miktarı artar. Kalbin kanı daha hızlı ve güçlü pompalaması gerekir. Bu sebepten dolayı göğüs ağrısı, çarpıntı gibi belirtiler çok fazla olmamak şartıyla normal kabul edilebilirler. Bu durum genellikle gebeliğin ilk 3 ayında başlayabileceği gibi daha sonraki dönemlerde de ortaya çıkabilir. Ayrıca doğumdan sonra bebeği emzirirken de göğüs ağrısı ortaya çıkabilir.

Adet döneminde değişen hormonsal reseptörlere sahip yerlerden biri de göğüs bölgesidir. Memeler özellikle bu hormonlara çok duyarlıdır. Kadını gebeliğe hazırlar. Bu sebeple adet döneminde göğüs ağrısı hissedilebilir. Bu durum adetten önceki 1 hafta içinde başlayabilir. 

Adet döneminde görülen göğüs ağrısı için bir kadın doğum ve jinekoloji uzmanına başvurunuz.

Öncelikle kalp damar tıkanıklığının hangi seviyede olduğu çeşitli teşhis yöntemleri ile tespit edilir ve buna yönelik tedaviler uzman kardiyolog eşliğinde başlanır. Kalp damar tıkanıklığı ilaç veya basit ya da komplike cerrahi müdaheleler eşliğinde açılabilmektedir. Hastaların doktor kontrolü dışında ilaç kullanımından veya televizyon ya da diğer mecralarda bilimsel hiçbir dayanağı olmayan yöntemlerden kaçınması gerekmektedir