evim.com

Çocuk gastroenteroloji, 18 yaşını doldurmamış her çocukta görülen sindirim sistemi hastalılarının tedavisi ile ilgilenen branştır.

Mide yanması, genellikle yemeklerden sonra ağızda acı ve asidik bir tat bırakması ile yanma hissinin artmasıdır.

Mide yanması bir hastalık değil, bir hastalığın belirtisidir. Bu nedenle altta yatan hastalığa uygun tedavi yöntemi hastaya uygulanmalıdır.

Gastrit, mide zarında olan iltihaplanma sonucu ortaya çıkan hastalıktır.

Gastrit tedavisi, altta yatan sebebe göre değişkenlik göstermektedir.

Çocuk Gastroenteroloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde öncelikle verilen yiyeceklere çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Her gıda bebekler için uygun nitelikte değildir. Bebek bir yiyeceği yemek istemiyorsa zorlama yapılmamalıdır. Bunları takiben kusmanın neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Yiyeceklerin yanı sıra psikolojik olarak da kusma probleminin ortaya çıkması muhtemeldir.

Bebeklerde kusma durumunda;

  • Bebeğinize su vermeyin. Su kusmayı tetikleyici niteliktedir. 
  • Anne sütü alıyorsa yani emziriliyorsa daha az emzirilmesine dikkat edin.
  • Ek gıdaya geçilmiş ise; elma suyu gibi kalorili sıvılar verilerek sıvı kaybının önüne geçilmelidir.

Mide yanmasına neden olan hastalığın ortaya konulması mide yanması tedavisinde uygulanabilecek ilk yöntemdir. Bu hastalık bulunduktan sonra ona yönelik ilaçlar kullanılmalıdır. İlaç tedavisinin yanında mide yanması semptomlarının görüldüğü zaman diliminde süt, karbonatlı su, sakız gibi yiyeceklerin kullanımı bu semptomları hafifletebilir.

Hamilelikte mide yanması çok sık karşılaşılan bir bulgudur. Genellikle gebeliğin 3.ayında başlayan mide yanması hamileliğin ilk günlerinde de başlayabilir. Hastalarda ilk aylarda oluşan mide yanmasında genellikle hormonal değişikliklerin midedeki asit salınımına etkisi neden olurken; gebeliğin ilerleyen dönemlerinde oluşan mide yanmasından rahmin büyümesi ve mideyi sıkıştırması sorumlu tutulur.

Gebeliğin ilk trimester olarak adlandırılan ve ilk 3 ayını kapsayan döneminde yoğun bir şekilde mide bulantısı ve kusma problemlerinin görülmesi muhtemeldir. Bazı anne adaylarında hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan bulantı ve kusma durumu genellikle ilk 3 aylık süre sonunda son bulur fakat bazı anne adaylarında ise bütün hamilelik süreci boyunca bulantıların ve haliyle de kusmaların devam ettiği bilinmektedir. Bu durum, kişiden kişiye değişiklik gösterir niteliktedir.

Anne adayında ortaya çıkan kusma sorunun temel nedeni olarak hormona değişiklikler görülse de, stresin de önemli bir faktör olduğu unutulmamalıdır. Gebelik ile birlikte strese giren anne adayı, bedeninde meydana gelecek olan değişiklikleri kabullenir ve bilinçli bir şekilde hareket ederse, en az şekilde bulantı ve kusma problemi yaşaması mümkündür

Gastrit stres, beslenme alışkanlıkları ve hastalıklar sonucu mide asidinin fazla salgılanması sonucu ortaya çıkar. Mide asidinin fazla salgılanmasını önleyecek davranış değişiklikleri ve gerektiğinde ilaç takviyesi ile gastritin geçmesi mümkündür. Hastalar normal hayatlarına devam edebileceklerdir.