Çocuk gastroenteroloji, 18 yaşını doldurmamış her çocukta görülen sindirim sistemi hastalılarının tedavisi ile ilgilenen branştır.

Genellikle hamilelikte görülen ve yemeklerden sonra ağızda acı bir tat bırakan Mide Yanması, bir hastalık değil, bir hastalığın belirtisidir. Altta yatan sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Mide zarında olan iltihaplanma sonucu ortaya çıkan hastalık olan gastrit tedavisi altta yatan sebebe göre değişkenlik göstermektedir.

Gilbert sendromu, kanda bulunan bilirubinin yüksekliğinden dolayı olup karaciğer ile alakalı genetik bir hastalıktır. Zararlı bir hastalık olmadığından tedavi gerektirmez.

Wilson hastalığı, bakır birikimi ile oluşan doğumsal bir rahatsızlık olup tedavisinde, bakır birikimini azaltmak ve sorunları en aza indirmek için tedaviler uygulanır.

Çocuk Gastroenteroloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde öncelikle verilen yiyeceklere çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Her gıda bebekler için uygun nitelikte değildir. Bebek bir yiyeceği yemek istemiyorsa zorlama yapılmamalıdır. Bunları takiben kusmanın neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Yiyeceklerin yanı sıra psikolojik olarak da kusma probleminin ortaya çıkması muhtemeldir.

Bebeklerde kusma durumunda;

  • Bebeğinize su vermeyin. Su kusmayı tetikleyici niteliktedir. 
  • Anne sütü alıyorsa yani emziriliyorsa daha az emzirilmesine dikkat edin.
  • Ek gıdaya geçilmiş ise; elma suyu gibi kalorili sıvılar verilerek sıvı kaybının önüne geçilmelidir.

Mide yanmasına neden olan hastalığın ortaya konulması mide yanması tedavisinde uygulanabilecek ilk yöntemdir. Bu hastalık bulunduktan sonra ona yönelik ilaçlar kullanılmalıdır. İlaç tedavisinin yanında mide yanması semptomlarının görüldüğü zaman diliminde süt, karbonatlı su, sakız gibi yiyeceklerin kullanımı bu semptomları hafifletebilir.

Hamilelikte mide yanması çok sık karşılaşılan bir bulgudur. Genellikle gebeliğin 3.ayında başlayan mide yanması hamileliğin ilk günlerinde de başlayabilir. Hastalarda ilk aylarda oluşan mide yanmasında genellikle hormonal değişikliklerin midedeki asit salınımına etkisi neden olurken; gebeliğin ilerleyen dönemlerinde oluşan mide yanmasından rahmin büyümesi ve mideyi sıkıştırması sorumlu tutulur.

Gebeliğin ilk trimester olarak adlandırılan ve ilk 3 ayını kapsayan döneminde yoğun bir şekilde mide bulantısı ve kusma problemlerinin görülmesi muhtemeldir. Bazı anne adaylarında hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan bulantı ve kusma durumu genellikle ilk 3 aylık süre sonunda son bulur fakat bazı anne adaylarında ise bütün hamilelik süreci boyunca bulantıların ve haliyle de kusmaların devam ettiği bilinmektedir. Bu durum, kişiden kişiye değişiklik gösterir niteliktedir.

Anne adayında ortaya çıkan kusma sorunun temel nedeni olarak hormona değişiklikler görülse de, stresin de önemli bir faktör olduğu unutulmamalıdır. Gebelik ile birlikte strese giren anne adayı, bedeninde meydana gelecek olan değişiklikleri kabullenir ve bilinçli bir şekilde hareket ederse, en az şekilde bulantı ve kusma problemi yaşaması mümkündür

Bebekte sarılık derecesi bilirubin oranına bağlı olarak değişmektedir. Bebekte sarılığın derecesi 5-8 mg/dl arasında ise baş ve boyun bölgesi, 8-10 mg/dl arasında ise vücudun üst bölgesinde etkilidir. Bebeklerde sarılık derecesi 10-13 mg/dl arasında ise vücudun alt bölgesini de kapsayacak şekilde daha da geniş bir alana yayılmaktadır. Yani bebeklerde sarılık derecesi bilirubin oranının fazlalaşmasına göre vücutta kendini farklı şekillerde göstermektedir.