Çocuk cerrahisi, 16 yaş altı tüm çocukların cerrahi operasyon tedavilerine bakan bir bölümdür.

Reflü hastalığı, vücut sıvılarının gitmesi gereken yönün tersine gitmesi halinde meydana gelir. Tedavi edilebilen basit bir hastalıktır ve tedavisinde bazı ilaçlar ve diyet önerileri yer alır.

Kasık fıtığı, hem erkeklerde hem de kadınlarda kasık bölgesinde oluşan fıtık olup, tek tedavi yöntemi cerrahidir.

Karın bölgesinde yaşanan ağrı hissine karın ağrısı denir. Tedavisi altta yatan hastalığın tedavi edilmesiyle olur ve medikal ve cerrahi tedaviler uygulanır.

Bağırsağın bir kısmının veya yağ dokusunun, karın kaslarındaki açıklıktan dışarı çıkması durumu olan Göbek Fıtığı, genellikle bebeklerde görülürken sadece ameliyatla tedavi edilebilmektedir.

Çocuk Cerrahisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Vücudumuzda sağ kasığın biraz üzerinde bulunur. Elinizi sağ kasığınızın üstüne yerleştirdiğiniz zaman, elinizin altındaki bölgede yer almış olur ve ağrıyı bu bölgede hissedersiniz. Apandisit hastalığının ağrısı genelde gaz sancıları ve kadınlarda ise regl ve pms döneminde yaşanan ağrılar ile karıştırılır.

Bir çeşit beyaz kan hücresi olan lenfosit üretimine yardımcı olur. Lenfosit dokuları için depo görevi görür. Kan hücrelerini patojenlerden ve yabancı maddelerden korumak için üretilen antikorların oluşumuna katkı sağlar. Akyuvarların vücudun ihtiyaç duyduğu yere gitmesini sağlayan bir molekül üretir. Fetüs için de apandisin kritik bir fonksiyonu vardır. Endokrin hücreleri (yani iç salgı ile ilgili hücreler) düzenleyerek, normal gelişime yardımcı olur. Yetişkinlik döneminde bir çeşit bağımsız bağışıklık sistemi gibi çalışır. Yediğimiz içtiğimiz zararlı maddelerin filtrelenmesini sağlar.

Kasık fıtığı kasık bölgesinde, karında, belde ve erkeklerde testislerde ağrıya neden olabilir. Ağrının nedeni fıtık kesesine giren yapıların kanlanmalarının bozulması ağrının yansıması ve gelişen komplikasyonlardır.

Apandisitin tabanının yeri hep sabittir değişmez. Ama serbest ucu farklı lokalizasyonlarda bulunabilir ve buna göre değişik klinik tablolar ortaya çıkar. En sık bulunduğu bölge sağ alt karındır. Sağ kasığın biraz üzerinde yer alır.

Kasık fıtığı kasık olarak adlandırılan önde gövde ve bacakların birleştiği yerde olur. İnguinal kanal da buradan geçer.