evim.com

Çocuk endokrinoloji bölümü, yenidoğanlardan 18 yaşına kadar çocuklarda görülen hormonal hastalıklardan sorumludur.

Turner sendromu bir kromozom bozukluğudur ve kromozom bozukluğunun tedavisi yoktur. Bu sendromun sebep olduğu bozukluklar bir dizi tedavi ile azaltılabilir.

Turner sendromu X cinsiyet kromozomunun yokluğunun neden olduğu, kadınlarda görülen bir sendromdur.

Raşitizmin tedavisinin odak noktası eksik olan vitamin veya minerallerin tamamlanması yönündedir. Vitamin takviyeleri, D vitamini enjeksiyonu tedavide uygulanabilirken, şekil bozukluğu olan çocuklarda cerrahi tedavi gerekebilir.

Raşitizm, çocuklarda kemiklerin zayıflaması ile beraber şekil bozukluğuna neden olan bir kemik hastalığıdır.

Çocuk Endokrinolojisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk endokrinoloji bölümü özel hastanelerde, devlet hastanelerinde, numune hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde, çocuk sağlığı hastanelerinde, üniversite hastanelerinde ya da özel kliniklerde bulunan bir bölümdür. Başvurduğunuz hastanede çocuk endokrinoloji uzmanı bulunmaması halinde hekiminiz en uygun sağlık kuruluşuna sevkinizi gerçekleştirecektir.

Günde 2,5-3 litre su vücudun temizlenmesi için gerekli ve faydalıdır. Bu sınırın asılması durumunda sıvı elektrolit dengeleri bozulacaktır. Baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik, bulantı, kusma gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Fazla su tüketimi fazla idrara çıkmaya da sebep olduğu için böbreklerin yorulmasına da neden olur.

Tiroid nodülünün neden büyüdüğü tam olarak bilinmemektedir. Bu bilgi ile birlikte tiroid hormonunun fazla olmasının tiroid nodülü büyümesine yol açtığı düşünülmektedir. Tiroid nodülü büyümesinin genetik temeli olduğu ve ailede tiroid hastalıkları öyküsü olanlarda sıktır.

Tiroid nodülleri uygun tedavi ile küçülebilir. Bu tedavide levotiroksin adı verilen ve yapay olarak üretilen tiroksin hormonu işe yarayabilir. Bu ilaç ile tedavide yapılan araştırmalara göre %30 olguda tiroid nodülünün küçüldüğü kayıt edilmiştir. Bununla birlikte radyoaktif iyot tedavisi tiroid nodüllerini küçültebilir. 

Tiroid nodülleri solunum yollarına bası yapma sonucunda nadiren de olsa öksürük yapabilirler. Tiroid nodülleri solunum yollarına bası yapıyorsa eğer nodülün çıkartılması şarttır. Bası yapacak kadar  büyümüş nodüllerin hastanın hayat kalitesini düşürmesi sebebiyle iyi huylu veya kötü huylu olmasına bakılmaksızın çıkartılması gerekir.