Çocuk beyin ve sinir cerrahisi, 16 yaş altı çocuklarda görülen beyin ve sinir ile ilgili olan tüm cerrahi operasyonlarda görev alan bölümdür.

Kolda uzanan sinirlerin üzerinde baskı oluşması sonucu yeteri kadar iletim olmaması sonucunda kol uyuşması meydana gelmekte olup, tedavisi yaşam tarzı değişikliğiyle yapılır.

Kol uyuşması; koldaki sinirlerde baskı oluşmasıyla yeterli kan akışının sağlanamadığı durumlarda koldaki his kaybı olup tedavisi için yapılması gereken yaşam tarzı değişikliğidir.

Konuşma bozukluğu; kişinin konuşma akıcılığının, ses çıkışlarının, ritminin normal insanlara göre daha değişik olması olup, konuşma terapisi ve egzersizler ile tedavi edilmektedir.

Hipofiz adenomu, hipofiz bezinde görülen iyi huylu kitleler olup, tedavisi için; ilaç, cerrahi ve radyoterapi gibi yöntemler mevcuttur.

Çocuk Beyin ve Sinir Cerrahisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Pediatrik Cerrahi Nedir?

Çocuk cerrahisi olarak da bilinen tıp branşıdır. 0-16 yaş aralığında bulunan çocuklara yapılması gereken tüm cerrahi operasyonların uygulanmasından sorumludur.

Tedavi için gerçekleştirilen ameliyatlar, teşhis aşamasında kullanılan cerrahi tetkikler ve hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan semptomların giderilmesi için uygulanan operasyonlar pediatrik cerrahi bölümü tarafından yürütülür. 

Yetişkin cerrahisinden farklı olarak çocukların büyüme ve gelişim süreçleri, çocuk anatomisi ve psikolojisi gibi alanlarda uzmanlaşmış cerrahlar tarafından uygulanır.