evim.com

Çocuk beyin ve sinir cerrahisi, 16 yaş altı çocuklarda görülen beyin ve sinir ile ilgili olan tüm cerrahi operasyonlarda görev alan bölümdür.

Kola yeteri kadar kan akışının gitmemesi ya da kolda uzanan sinirlerin üzerinde baskı oluşması sonucu yeteri kadar iletim olmaması sonucunda his kaybı meydana gelmesine kol uyuşması adı verilir.

Öncelikli yapılması gereken yaşam tarzı değişikliği olup alkol ve sigara kullanımı mevcutsa bırakılmalı, gerekli durumlarda istirahat ertelenmemelidir.

Konuşma bozukluğu, kişinin konuşma akıcılığının, ses çıkışlarının, ritminin normal insanlara göre daha değişik olmasıdır.

Konuşma bozukluğu, konuşma terapisi ve egzersizler ile tedavi edilmektedir.

Çocuk Beyin ve Sinir Cerrahisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk cerrahisi olarak da bilinen tıp branşıdır. 0-16 yaş aralığında bulunan çocuklara yapılması gereken tüm cerrahi operasyonların uygulanmasından sorumludur.

Tedavi için gerçekleştirilen ameliyatlar, teşhis aşamasında kullanılan cerrahi tetkikler ve hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan semptomların giderilmesi için uygulanan operasyonlar pediatrik cerrahi bölümü tarafından yürütülür. 

Yetişkin cerrahisinden farklı olarak çocukların büyüme ve gelişim süreçleri, çocuk anatomisi ve psikolojisi gibi alanlarda uzmanlaşmış cerrahlar tarafından uygulanır.

Genelde kistler küçük boyuttadır ve herhangi bir sorun yaşatmazlar. Ancak eğer düzenli kontrol yapılmazsa veya sağlığına dikkat etmezse kist buyur. Büyük boyuttaki, 1-2cm’den fazla olan  kistler beyin dokusunu sıkıştıra bildiği  için nörolojik hasar açısından tehlikelilik açabilir.  

Hipofiz bezi tümörleri benign (iyi huylu) tümörlerdir. Beyin dokusuna ve diğer organlara yayılım yapmaz. Bu yönüyle öldürücü bir etkinliği yoktur. Ancak bazı hipofiz adenomları çok çabuk büyüyüp beyindeki hayati damar ve sinirlerin üzerine baskı uygular. Bu durumda beynin kanlanması bozulup ölüm riski oluşabilir. Ancak bu durum çok nadirdir.

Beyinde ödem tablosu altta yatan sebebe göre geçme süresi değişir. Travma, enfeksiyon gibi durumlarda çok ciddi beyin hasarı oluşmamışsa kısa sürede geçebilir. Ancak inme gibi durumlarda uzun süre bile kalabilir. Kısaca özetlersek beyin ödemi alttaki nedene göre süresi değişir.

Konuşma Bozukluğu altında yatan nedenlere göre değerlendirilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Altında yatan sorunun tespit edilip tedavi edilmesi durumunda bazı durumlarda kendiliğinden düzelebilirken bazı durumlarda ise dil ve konuşma terapisti ile düzenli bir terapi programı ihtiyacı olabilir.