Çocuk beyin ve sinir cerrahisi, 16 yaş altı çocuklarda görülen beyin ve sinir ile ilgili olan tüm cerrahi operasyonlarda görev alan bölümdür.

Kolda uzanan sinirlerin üzerinde baskı oluşması sonucu yeteri kadar iletim olmaması sonucunda kol uyuşması meydana gelmekte olup, tedavisi yaşam tarzı değişikliğiyle yapılır.

Kol uyuşması; koldaki sinirlerde baskı oluşmasıyla yeterli kan akışının sağlanamadığı durumlarda koldaki his kaybı olup tedavisi için yapılması gereken yaşam tarzı değişikliğidir.

Konuşma bozukluğu; kişinin konuşma akıcılığının, ses çıkışlarının, ritminin normal insanlara göre daha değişik olması olup, konuşma terapisi ve egzersizler ile tedavi edilmektedir.

Hipofiz adenomu, hipofiz bezinde görülen iyi huylu kitleler olup, tedavisi için; ilaç, cerrahi ve radyoterapi gibi yöntemler mevcuttur.

Çocuk Beyin ve Sinir Cerrahisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk cerrahisi olarak da bilinen tıp branşıdır. 0-16 yaş aralığında bulunan çocuklara yapılması gereken tüm cerrahi operasyonların uygulanmasından sorumludur.

Tedavi için gerçekleştirilen ameliyatlar, teşhis aşamasında kullanılan cerrahi tetkikler ve hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan semptomların giderilmesi için uygulanan operasyonlar pediatrik cerrahi bölümü tarafından yürütülür. 

Yetişkin cerrahisinden farklı olarak çocukların büyüme ve gelişim süreçleri, çocuk anatomisi ve psikolojisi gibi alanlarda uzmanlaşmış cerrahlar tarafından uygulanır.

Genelde kistler küçük boyuttadır ve herhangi bir sorun yaşatmazlar. Ancak eğer düzenli kontrol yapılmazsa veya sağlığına dikkat etmezse kist buyur. Büyük boyuttaki, 1-2cm’den fazla olan  kistler beyin dokusunu sıkıştıra bildiği  için nörolojik hasar açısından tehlikelilik açabilir.  

Hipofiz bezi tümörleri benign (iyi huylu) tümörlerdir. Beyin dokusuna ve diğer organlara yayılım yapmaz. Bu yönüyle öldürücü bir etkinliği yoktur. Ancak bazı hipofiz adenomları çok çabuk büyüyüp beyindeki hayati damar ve sinirlerin üzerine baskı uygular. Bu durumda beynin kanlanması bozulup ölüm riski oluşabilir. Ancak bu durum çok nadirdir.

Beyinde ödem tablosu altta yatan sebebe göre geçme süresi değişir. Travma, enfeksiyon gibi durumlarda çok ciddi beyin hasarı oluşmamışsa kısa sürede geçebilir. Ancak inme gibi durumlarda uzun süre bile kalabilir. Kısaca özetlersek beyin ödemi alttaki nedene göre süresi değişir.

Bebeklerde düz kafa sendromu düzelebilecek bir durumdur. Genellikle vakaların önemli bir bölümünde doktor yönlendirmesiyle evde uygulanacak tedaviler başarılı olabilir. Ancak düz kafa sorunları 1 yaşına kadar mutlaka düzeltilmelidir. Ebeveynler bu süreçte uzmanın yönlendirmelerine dikkat etmeli ve eksiksiz uygulamalıdır.