Cerrahi onkoloji bölümü, kanser hastalığınki tüm evrelerden sorumlu olan bir tıp branşıdır.

Hemoroid, anal bölgede bulunan damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan durumdur ve tedavisinde; hemoroid kremi, hemoroid ameliyatı, bitkisel yöntemler ve hemoroid ilacı gibi tedaviler uygulanabilir.

Kıl köklerinin yönünü değiştirerek kıl köküne doğru dönmesiyle oluşur. Tedavisi, cımbız ile çekme, epilasyon, ters yönde tıraşlamanın yanı sıra cerrahi tedavi olarak da uygulanır.

Halk arasında bağırsak kurdu olarak bilinen kıl kurdu, bağırsaklarda bulunan bir parazit türü olup; tedavisinde dikkat edilmesi gereken nokta hijyendir.

Fistül, cilt ve bağırsak arasında olmaması gereken bir kanalın oluşması durumu olup, tedavisinde genellikle kullanılan yöntem ameliyat seçeneğidir.

Cerrahi Onkoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hekimin tavsiye ettiği ilaçları hekimin önerdiği dozlarda kullanarak kıl kurdundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Parazitin ortadan tamamen kalktığından emin olmadan hasta kendi başına ilaçları asla kullanmayı bırakmamalıdır. Kıl kurdu parazitinden kurtulmada kişisel bakımın ve ev temizliğinin düzenli olarak yapılmasının de önemli payı vardır.

Dış basur denilen anal bölgenin aşağısındaki hemoroidler kendiliğinden geçebilmektedir. Özellikle çok fazla ağrı, kaşıntı, kanama yapmayan basurlar sıkça kendiliğinden iyileşirler. Ancak bu durumda kabız olmamak oldukça önemlidir. Çünkü kabızlık hemoroidi daha da kötüleştirir. Ayrıca çok acı yemekte ağrıyı arttırabilir. İlerleyen dönemlerde de her basur strangüle olarak ameliyata kadar ilerleyebilir. O yüzden eğer basur gittikçe büyüyorsa, ağrısı artıyorsa bir doktora başvurmak gerekir.

Basura ağrıya azaltmak için ağrı kesici kremler sürülebilir. Ayrıca aleo vera jeli, hindistan cevizi yağı gibi doğal maddeler de sürülebilir. Ancak bu maddelere herhangi bir alerjisi olan kişilerin dikkatli olması gerekir. Bazı çalışmalarda karbonatlı suyun da faydalı olabileceği söylense de bu konuda kanıtlanmış bir bilgi yoktur. Yine siyah çay ve yeşil çayda hemoroidi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Ilık suylai nazikçe anal bölgeyi yıkamak da iyi gelir. Ancak bu yöntemlerin hepsi geçici çözümlerdir. En doğru tedaviyi hekim uygulayacaktır.

Kıl kurdu parazitinin yumurtaları oldukça küçüktür. Çıplak gözle görülemez. Kıl kurdu yumurtaları selofan bant kullanılarak laboratuarlarda mikroskopla görülebilir.

Karaciğer metastazı diğer organlarda gelişen kanserlerin karaciğere yayılması ile olur. Bu yüzden birçok farklı kanser tipi karaciğere yayılabilir. Karaciğer metastazına sahip hastaların yaşam süresi birçok faktöre bağlıdır. Kanserin tipi, büyüklüğü yayıldığı organlar, hastanın genel sağlık durumu gibi faktörlere bağlı değişir. Meme ve prostat kanserinde yaşam süresi daha uzunken; akciğer kanserinde aylar olarak ölçülür.