evim.com

Cerrahi onkoloji bölümü, kanser hastalığınki tüm evrelerden sorumlu olan bir tıp branşıdır.

Hemoroid diğer adı ile basur, anal bölgede bulunan damarların genişlemesi, şişmesi sonucu ortaya çıkan durumdur. 

Basur olarak da bilinen hemoroid tedavisinin ; acil belirtileri hafifletmek, hemoroidin daha da ilerlemesini önlemek ve altta yatan neden varsa bunu düzeltmek olarak üç ana amacı vardır.

Tıbbi adı pilonidal sinüs olan kıl dönmesi, kıl köklerinin dışarı çıkacak gözenek bulamayıp yönünü değiştirerek kıl köküne doğru dönmesi sonucunda oluştur.

Kıl dönmesi olarak da bilinen pilonidal sinüs tedavisi, kıl dönmesinin derecesine göre belirlenir. Cımbız ile çekme, epilasyon, ters yönde tıraşlamanın yanı sıra cerrahi tedavi de uygulanabilir.

Cerrahi Onkoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hekimin tavsiye ettiği ilaçları hekimin önerdiği dozlarda kullanarak kıl kurdundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Parazitin ortadan tamamen kalktığından emin olmadan hasta kendi başına ilaçları asla kullanmayı bırakmamalıdır. Kıl kurdu parazitinden kurtulmada kişisel bakımın ve ev temizliğinin düzenli olarak yapılmasının de önemli payı vardır.

Dış basur denilen anal bölgenin aşağısındaki hemoroidler kendiliğinden geçebilmektedir. Özellikle çok fazla ağrı, kaşıntı, kanama yapmayan basurlar sıkça kendiliğinden iyileşirler. Ancak bu durumda kabız olmamak oldukça önemlidir. Çünkü kabızlık hemoroidi daha da kötüleştirir. Ayrıca çok acı yemekte ağrıyı arttırabilir. İlerleyen dönemlerde de her basur strangüle olarak ameliyata kadar ilerleyebilir. O yüzden eğer basur gittikçe büyüyorsa, ağrısı artıyorsa bir doktora başvurmak gerekir.

Basura ağrıya azaltmak için ağrı kesici kremler sürülebilir. Ayrıca aleo vera jeli, hindistan cevizi yağı gibi doğal maddeler de sürülebilir. Ancak bu maddelere herhangi bir alerjisi olan kişilerin dikkatli olması gerekir. Bazı çalışmalarda karbonatlı suyun da faydalı olabileceği söylense de bu konuda kanıtlanmış bir bilgi yoktur. Yine siyah çay ve yeşil çayda hemoroidi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Ilık suylai nazikçe anal bölgeyi yıkamak da iyi gelir. Ancak bu yöntemlerin hepsi geçici çözümlerdir. En doğru tedaviyi hekim uygulayacaktır.

Kıl kurdu parazitinin yumurtaları oldukça küçüktür. Çıplak gözle görülemez. Kıl kurdu yumurtaları selofan bant kullanılarak laboratuarlarda mikroskopla görülebilir.

Adenokarsinom iyi huylu değildir. Vücutta salgı yapan bezlerden gelişen, kötü huylu (malign) tümörlerdir. Kötü huylu tümörler diğer organlara yayılıp onların fonksiyonlarını bozabilirler. İyi huylu tümörlerin ise böyle bir özelliği yoktur.