Anesteziyoloji ve reanimasyon bölümü, tüm cerrahi operasyonların ilk adımıdır. 

Kafa içerisinde yer alan ağrıya duyarlı yapıların çeşitli nedenlerle aşırı aktif edilmesi sonucunda oluşan ağrıya baş ağrısı denmekte olup, tedavisi için ağrının türüne göre ilaçlar verilir.

Trigeminal nevralji yüzde kas kasılmaları ve ağrılar ile seyreden nörolojik bir rahatsızlık olup; tedavisi için, ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ya da radyocerrahi yöntemleri uygulanabilir.

Bel tutulması, beldeki kasların istemsiz olarak kasılması sonucu hareket yeteneğinin kısıtlanması olup tedavisinde; istirahat, uygun egzersiz yapmak ve ilaç kullanımı uygulanmaktadır.

Refleks sempatik distrofi, yaralanma sonucu kendiliğinden ellerde, ayaklarda, kollarda ya da ayaklardan birinde ortaya çıkan ağrı hissetme durumudur. Tedavi, hastalığın altında yatan nedene göre doktor tarafından özel olarak planlanır.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Uzmanlığını anesteziyoloji ve reanimasyon alanında tamamlayan doktorlar, anestezi doktoru unvanı alır. Bu doktorlar ameliyat süreci, operasyon öncesi ve sonrasında hastanın konforu ile hayati fonksiyonlarından sorumludur. Aynı zamanda algoloji bölümüne bağlı olarak kronik ağrıların giderilmesi ve yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların yaşam değerlerinin korunması gibi durumlarda da anestezi doktorları görev alır.

Baş ağrısı tedavisinde önemli olan baş ağrısının sebebidir. Eğer sebep migren gibi şiddetli ağrı yapan nedenler ise veya baş ağrısı sekonder yani başka bir hastalığa bağlı oluşuyorsa doktor kişiye özel tedavi yöntemleri uygular. Bunun haricinde kişilerin en sık olarak yaşadığı gerilim tipi baş ağrısı için şu yöntemler uygulanabilir:

  • Işıksız ve sessiz bir ortamda dinlenmek
  • Sık ama az öğünler tüketmek
  • Başa soğuk uygulamak
  • Ilık bir duş almak
  • Masaj yaptırmak
  • Bol bol su içmek
  • Stresten uzak durmak
  • Vitamin takviyeleri almak

Tansiyon düşüklüğü baş ağrısı yapabilir. Ancak baş ağrısı tansiyon yüksekliğinde daha çok beklenir. Kan basıncının 90/60 mmHg'dan daha düşük olması genel olarak hipotansiyon olarak adlandırılır ancak bu kişiden kişiye değişebilir. Hipotansiyon sırasında oluşan baş ağrısına sıklıkla baş dönmesi, bulanık görme, bulantı, kusma, yorgunluk, nefes darlığı gibi diğer hipotansiyon bulguları da eşlik eder. Tansiyon düşüklüğü tedavi edildiğinde baş ağrısı da buna bağlı olarak düzelir.

Belde düzleşme yani omurganın doğal eğriliklerinin bozulması sonucunda bacak ağrısı görülebilir. Belde düzleşme asıl olarak bel ağrısına neden olur. Ancak bazı durumlarda bu bölgedeki kasların, tendonların ve sinirlerin etkilenmesiyle ağrılar bacak bölgesine yayılabilmektedir. 

Baş ağrısı türüne göre oluşum mekanizması da değişir. Migren ağrısında suçlanan şey beyin damarlarının kasılıp gevşemesiyle meydana gelen kanlanma değişiklikleridir. Bunun haricinde trigeminal sinirin etkisiyle de migren ağrısı oluşabilir. Serotonin gibi nörotransmitter maddelerin anormal davranışı da migren sebebidir. Gerilim tipi baş ağrısı genelde omuz, boyun, yüz gibi kafaya yakın bölümdeki kasların gerilmesi sonucu oluşur.Küme tipi baş ağrısının oluşum mekanizması kesin olarak tamamen açıklanamamıştır. Ama migren gibi bazı nörotransmitter maddelerdeki anormalliklerin küme tipi baş ağrısına neden olduğu düşünülmektedir.