Anesteziyoloji ve reanimasyon bölümü, tüm cerrahi operasyonların ilk adımıdır. 

Kafa içerisinde yer alan ağrıya duyarlı yapıların çeşitli nedenlerle aşırı aktif edilmesi sonucunda oluşan ağrıya baş ağrısı denmekte olup, tedavisi için ağrının türüne göre ilaçlar verilir.

Trigeminal nevralji yüzde kas kasılmaları ve ağrılar ile seyreden nörolojik bir rahatsızlık olup; tedavisi için, ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ya da radyocerrahi yöntemleri uygulanabilir.

Bel tutulması, beldeki kasların istemsiz olarak kasılması sonucu hareket yeteneğinin kısıtlanması olup tedavisinde; istirahat, uygun egzersiz yapmak ve ilaç kullanımı uygulanmaktadır.

Refleks sempatik distrofi, yaralanma sonucu kendiliğinden ellerde, ayaklarda, kollarda ya da ayaklardan birinde ortaya çıkan ağrı hissetme durumudur. Tedavi, hastalığın altında yatan nedene göre doktor tarafından özel olarak planlanır.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Anestezi Doktoru Nedir?

Uzmanlığını anesteziyoloji ve reanimasyon alanında tamamlayan doktorlar, anestezi doktoru unvanı alır. Bu doktorlar ameliyat süreci, operasyon öncesi ve sonrasında hastanın konforu ile hayati fonksiyonlarından sorumludur. Aynı zamanda algoloji bölümüne bağlı olarak kronik ağrıların giderilmesi ve yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların yaşam değerlerinin korunması gibi durumlarda da anestezi doktorları görev alır.