Androloji bölümü, erklerlerdeki üreme sistemi ve cinsel hayata yönelik hastalıkların teşhisi ve tedavisi ile ilgilenmektedir.

Prostat bezinin iltihaplanması durumuna prostatit denmekte olup, çok türlü bir hastalık olduğu için tedavi şekilleri de türüne göre değişkenlik gösterir.

Menide spermin bulunmaması durumu olan Azospermi; ilaç kullanımı, ameliyat ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi çeşitli yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Androloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Prostat iltihabı kısırlık yapabilir. Ancak kısırlık yapması çok fazla beklenen ve sık bir durum değildir. Asıl olarak idrar yaparken yanma, ağrı gibi belirtiler gösterir. Prostat, üremek için meni içerisinde sperm ile birlikte bulunan bir sıvı üretir. Bu yüzden prostattaki bir iltihap kısırlığa nadir de olsa sebep olabilir. Özellikle tedavi edilmeyen hastalarda bu durum daha sıktır.

Dünya üzerinde pek çok çift azospermi problemiyle karşı karşıya kalmaktadır. Gerekli tedaviler yapıldıktan sonra kişiler yardımcı üreme teknikleri sayesinde bebek sahibi olabilmektedir. 

PSA, genelde prostat kanserini taramak için kullanılan bir laboratuvar testidir. Ancak PSA sadece kanserler de yükselmez. Prostatit yani prostat iltihabı, benign prostat hipertrofisi gibi durumlarda da yükselebilir. Bu yüzden kanser taramasında PSA testine ek olarak başka testlerde kullanılır.

Prostatit sperm kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Testislerde üretilen spermler, üretra yoluyla vücuttan çıkmadan önce prostattan salgılanan bir sıvıyla birleşir. Bu sıvı da spermlerin kalitesi için önem arz eder. Üreme fonksiyonlarının düzgün çalışması için de gereklidir.

Prostatit bir iltihabı durumdur. İltihabın olduğu bölgede de ödem ve inflamasyondan dolayı bir şişme görülebilir. Prostattaki iltihabın bezin bir miktar büyümesine neden olabilir. Ancak bu büyüme benign prostat hiperplazisi kadar aşırı bir büyümeye neden olmaz. Buna rağmen idrar yaparken zorlanma gibi semptomlara neden olabilir.