Halk arasında gece yanığı olarak da bilinen zona, ağrılı bir cilt döküntüsüne sebep olan viral bir enfeksiyon olup, tedavisinde antiviral ilaçlar kullanılır.

Kafa içerisinde yer alan ağrıya duyarlı yapıların çeşitli nedenlerle aşırı aktif edilmesi sonucunda oluşan ağrıya baş ağrısı denmekte olup, tedavisi için ağrının türüne göre ilaçlar verilir.

Boyun düzleşmesi, boyun bölgesinde yer alan 7 omurun sahip olduğu "C" şekline benzer açısını kaybederek düz bir hal almasıdır. Tedavisi için en etkili yöntem boyun düzleşmesi egzersizleri yapmaktır. 

Sırt ağrısı, çoğu zaman geçici ve neden olduğu bilinmeyen bir ağrı olup, tedavisinde bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ağrının nedenini teşhis ettikten sonra uygun tedavi uygulanır.

Bacak ağrısı, farklı nedenlerden dolayı bacakta yaşanan ağrı olup, hastalık değil bir belirtidir. Bu nedenle altta yatan neden göre tedavi yöntemi uygulanır.

Algoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Zona hastalığı bulaşıcı değildir. Fakat insanlar zona hastalığının etkeni olan varicella zoster virüsünü başkalarından tükürükle direkt temas veya solunum yolu ile alabilirler.

Baş ağrısı tedavisinde önemli olan baş ağrısının sebebidir. Eğer sebep migren gibi şiddetli ağrı yapan nedenler ise veya baş ağrısı sekonder yani başka bir hastalığa bağlı oluşuyorsa doktor kişiye özel tedavi yöntemleri uygular. Bunun haricinde kişilerin en sık olarak yaşadığı gerilim tipi baş ağrısı için şu yöntemler uygulanabilir:

  • Işıksız ve sessiz bir ortamda dinlenmek
  • Sık ama az öğünler tüketmek
  • Başa soğuk uygulamak
  • Ilık bir duş almak
  • Masaj yaptırmak
  • Bol bol su içmek
  • Stresten uzak durmak
  • Vitamin takviyeleri almak

Tansiyon düşüklüğü baş ağrısı yapabilir. Ancak baş ağrısı tansiyon yüksekliğinde daha çok beklenir. Kan basıncının 90/60 mmHg'dan daha düşük olması genel olarak hipotansiyon olarak adlandırılır ancak bu kişiden kişiye değişebilir. Hipotansiyon sırasında oluşan baş ağrısına sıklıkla baş dönmesi, bulanık görme, bulantı, kusma, yorgunluk, nefes darlığı gibi diğer hipotansiyon bulguları da eşlik eder. Tansiyon düşüklüğü tedavi edildiğinde baş ağrısı da buna bağlı olarak düzelir.

Zona hastalığının ortaya çıkışında; latent kalan varicella zoster virüsünün hastanın kemoterapi, radyoterapi alması gibi nedenlerle bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle yeniden aktive olması etkilidir. Fakat kansere ne virüs ne de kliniğinde görülen lezyonlar yol açmazlar.

Hekimin ve hastanın bütüncül çalışması ile şikayetler büyük ölçüde azalır. Egzersize uyum başta gelen tedavilerdendir, yaşam tarzı değişikliği, yatış şekli yatak şekli ve yastık şekli değişikliği de basit ama etkili yöntemlerdendir. Ayrıca ağrı kesici ve kas gevşetici türü ilaçlar da belirtileri hafifletir. Bunların hiçbiri etkili olmazsa cerrahi işlem düşünülebilir.