evim.com

Aile hekimliği hastanın adresine en yakın olan Aile Sağlık Merkezi'nde hastayla ilgilenerek, hizmet veren hekimdir.

Sinüzit tedavisi için genellikle ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçlar akut sinüzitte olumlu etki yapsa da, kronik sinüzit için farklı tedavi yolları izlenebilir.

Sinüzit, yüz ve kafa kemiklerinin içinde bulunan sinüs adındaki yapıların yüzeyindeki mukozanın iltihaplanmasıdır.

Mide yanması bir hastalık değil, bir hastalığın belirtisidir. Bu nedenle altta yatan hastalığa uygun tedavi yöntemi hastaya uygulanmalıdır.

Mide yanması, genellikle yemeklerden sonra ağızda acı ve asidik bir tat bırakması ile yanma hissinin artmasıdır.

Aile Hekimliği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Aile hekimin değiştirilmesi için E-Devlet uygulamasına giriş yapmak ve arama çubuğuna “Aile Hekimi” yazmak gerekir. İlgili form doldurulduktan kısa süre içerisinde yeni aile hekiminize muayene olabilirsiniz.

Aile hekimleri, hastanın genel sağlık durumunun uygun olması halinde sağlık raporu verebilir. Bir defada verilebilen en uzun rapor süresi 10 gün ile sınırlıdır. Toplamda ise 20 günü geçmeyecek şekilde rapor yazılabilir.

Hastanın uzman bir doktora erişimi mümkün değilse, uzman bir hekim tarafından raporla birlikte reçete edilen ve düzenli kullanılması gereken ilaçlar bulunuyorsa ya da 3 aydan daha uzun süre devam etmeyecek olan antidepresan ilaç kullanımına gerek görülüyorsa aile hekimleri psikiyatri ilaçlarını reçete edebilir.

Aile hekimleri kan tahlili yapabildikleri için hormon testi de yapabilirler. Ancak çok detaylı bir tarama yapılamayacağı için, kan değerlerinde görülen anomalilere bağlı olarak donanımlı bir hastaneye sevk uygulaması yapılabilir.

Aile hekimleri birçok ilacı yazabilmekle birlikte uzman onayı gerektiren psikiyatri, göz hastalıkları ve cilt hastalıkları gibi alanlarda reçete yazamazlar. Bu ilaçlar yalnızca uzman hekimler tarafından reçete edilebilir.