Aile hekimliği hastanın adresine en yakın olan Aile Sağlık Merkezi'nde hastayla ilgilenerek, hizmet veren hekimdir.

Sinüzit, yüz ve kafa kemiklerinin içinde bulunan sinüs adındaki yapıların yüzeyindeki mukozanın iltihaplanmasıdır. Tedavisi için genellikle ilaçlar kullanılmaktadır.

Genellikle hamilelikte görülen ve yemeklerden sonra ağızda acı bir tat bırakan Mide Yanması, bir hastalık değil, bir hastalığın belirtisidir. Altta yatan sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır.

CRP yüksekliği, vücutta beliren enfeksiyon, travma, tümör gibi durumların artışının takip edilebildiği bir proteindir. Tedavi edilmesi için CRP değerinin düşmesi sağlanmaktadır.

Koah Hastalığı, akciğerdeki hava keselerinin tıkanması sonucu oluşan bir solunum sistemi hastalığıdır. Tedavide amaç, daha rahat nefes alabilmeyi sağlamaktır.

Aile Hekimliği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Aile hekimin değiştirilmesi için E-Devlet uygulamasına giriş yapmak ve arama çubuğuna “Aile Hekimi” yazmak gerekir. İlgili form doldurulduktan kısa süre içerisinde yeni aile hekiminize muayene olabilirsiniz.

Aile Hekimi Sağlık Raporu Verir Mi? Kaç Gün Rapor Verebilir?

Aile hekimleri, hastanın genel sağlık durumunun uygun olması halinde sağlık raporu verebilir. Bir defada verilebilen en uzun rapor süresi 10 gün ile sınırlıdır. Toplamda ise 20 günü geçmeyecek şekilde rapor yazılabilir.

Aile Hekimi Psikiyatrik İlaç Yazabilir Mi?

Hastanın uzman bir doktora erişimi mümkün değilse, uzman bir hekim tarafından raporla birlikte reçete edilen ve düzenli kullanılması gereken ilaçlar bulunuyorsa ya da 3 aydan daha uzun süre devam etmeyecek olan antidepresan ilaç kullanımına gerek görülüyorsa aile hekimleri psikiyatri ilaçlarını reçete edebilir.

Aile Hekimi Hormon Testi Yapar Mı?

Aile hekimleri kan tahlili yapabildikleri için hormon testi de yapabilirler. Ancak çok detaylı bir tarama yapılamayacağı için, kan değerlerinde görülen anomalilere bağlı olarak donanımlı bir hastaneye sevk uygulaması yapılabilir.

Aile Hekimi Hangi İlaçları Yazamaz?

Aile hekimleri birçok ilacı yazabilmekle birlikte uzman onayı gerektiren psikiyatri, göz hastalıkları ve cilt hastalıkları gibi alanlarda reçete yazamazlar. Bu ilaçlar yalnızca uzman hekimler tarafından reçete edilebilir.

Aile Hekimi Misafir Hasta Bakmak Zorunda Mı?

Hasta kişi ikamet adresinden uzakta bulunuyorsa ve kendisini iyi hissetmiyorsa en yakın Aile Sağlık Merkezine başvurabilir. Misafir hasta olarak gelen tüm hastaların bakımı, aile hekiminin sorumluluğu dahilindedir.

Aile Hekimliği Cumartesi Günleri Açık Mı?

Aile hekimleri resmi tatillerde, cumartesi ve pazar günlerinde hizmet vermezler. Çalışma saatleri ise 08:00-12:00 ila 13:00-17:00 aralığındadır. Bu saatler yöresel olarak, en fazla 1 saat değişiklik gösterecek şekilde erkene ya da geçe alınabilir.

Raporlu İlaçları Aile Hekimi Yazabilir Mi?

Aile hekimleri raporu bulunan ve düzenli kullanılması gereken ilaçları reçete edebilirler. Ancak bunun için uzman doktorun belirlediği rapor süresinin dolmamış olması gerekir. Rapor süresi dolduğu taktirde aile hekimi raporu yazamaz.

Aile Hekimi Kulak Temizler Mi?

Aile hekimleri kulak temizliği için damla uygulaması ya da kulak kirinin parçalar halinde çıkarılması gibi işlemler uygulayabilir. Ancak kulak yıkanması gibi işlemler, Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Aile Hekimi Göz Damlası Yazabilir Mi?

Aile hekimleri suni gözyaşı  ya da dezenfektan içeren damlaları reçete edebilir. Bu damlalar genellikle göz kuruluğu ya da alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişen semptomların yatıştırılması için kullanılır. Göz enfeksiyonları ya da diğer hastalıklar için reçete edilmesi gereken ilaçlar varsa, uzman bir doktorun muayene yapması gerekir.

Aile Hekimi Tetanoz Aşısı Yapar Mı?

Aile hekimleri koruyucu aşı uygulamalarını vurabilirler. Aile hekimleri başta tetanoz aşısı olmak üzere boğmaca, difteri, karma, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, kuduz, grip ve hepatit gibi tüm koruyucu aşı uygulamalarını yapabilirler. 

Aile Hekimi Göz Muayenesi Yapabilir Mi?

Aile hekimlerinin tüm göz muayenelerini yapabilecekleri gerekli araçları bulunmamaktadır. Aile hekimleri, hastanın genel takibini yapmak ya da sağlık raporlarını onaylamak için okuma tablosundan yararlanırlar. Daha ileri tetkikler ise uzman doktorlar tarafından, donanımlı hastanelerde gerçekleştirilir.