evim.com

Acil servis, bekletilmesi gereken, kronik hastalıkları atakları gibi durumlarda hastaya yataklı hizmet veren bölümdür.

Burun kanaması, burun içindeki kan damarlarının etrafında kas olmaması sebebiyle, burundaki herhangi bir yerden kanama sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Mide yanması, genellikle yemeklerden sonra ağızda acı ve asidik bir tat bırakması ile yanma hissinin artmasıdır.

Mide yanması bir hastalık değil, bir hastalığın belirtisidir. Bu nedenle altta yatan hastalığa uygun tedavi yöntemi hastaya uygulanmalıdır.

CRP yüksekliği, vücutta beliren enfeksiyon, travma, tümör gibi durumların artışının takip edilebildiği bir proteindir.

Acil Servis ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Rapor alımı genellikle polikliniklerden gerçekleşmektedir. Poliklinikler gece mesaisi yapmadığı için acil servislerde rapor yazabilmektedir. Rapor yazmak tamamen doktor tercihine bırakılmış bir karardır. Doktor gerekliği gördüğü takdirde rapor yazabilir.

Diş hastanelerinin bazılarında (özellikle büyük ve il merkezinde bulunanlarda) acil servis hizmeti verilebilmektedir. Buralarda da diş çekimi, dolgu, apse için antibiyotik tedavisi düzenlenmesi gibi pek çok işlem uygulanabilmektedir.

Acil serviste hali hazırda bekleyen göz doktorları görev yapmaz fakat göz hastalıkları bölümünün servisinde nöbetçi göz doktoru bulunur. Çok az sayıda uzman hekimin görev yaptığı küçük yerleşim yerlerinde hekimler icapçı olarak da nöbet tutabilirler. Bu durumda, acil servisin çağrısıyla hastaneye gelerek hastayı muayene eder, gerekli müdahaleyi yapabilirler.

Travma odası; kalp krizi, solunum durması, çoklu kırıklar, büyük travmalar, ağır kanamalar, felçler gibi acil ve hayati problemlere müdahale edilen acil servis bölümüdür. Özellikle ileri yaşam desteği sağlanır ve hastanın vital (hayati) bulguları stabil hale getirilir. Odada oksijen cihazı, defibrilatör, cerrahi masa ve lambalar, EKG cihazı, ilaçlar gibi pek çok tıbbi eşya bulunur.

Sağlık personelinin rahatça çalışabilmesi için yataklı bölümden ayrılmış, girmenin yasak olduğu bir odadır. Buraya müdahale esnasında hasta yakını alınmaz. 

Arı sokması durumunda izlenebilecek bazı yöntemler vardır. Bunların başında arının soktuğu bölgeden iğnenin çıkarılması ve bunu takiben yara bölgesinin sabun ve su yardımı ile dezenfekte edilmesi gelmektedir. Sonrasında ise bir bez parçası yardımı ile buz uygulaması yaparak yüksek bir yerde tutup şişliğinin hafifletilmesi sağlanabilir.

Yalnız arı sokması durumunu takiben kişide nefes darlığı, mide bulantısı, şiddetli kaşıntı, şiddetli ateş, baş dönmesi, bayılma hissi, kusma gibi belirtiler görülüyorsa zaman kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Arının soktuğu bölge de ciddi önem taşımaktadır. Baş, boyun ve dil bölgesinde meydana gelen sokmalar hayati tehlike barındırabilir. Bu nedenle zaman kaybedilmeden müdahale edilmelidir.