Yenidoğan Bebeklerde Üfürüm

Yenidoğan bebekte kalpte üfürüm, kalbin kasılması ile birlikte ek sesler duyulması olayıdır. Tedavi cerrahi işlemle yapılmaktadır ve gözlem önemlidir.

Yenidoğan Bebeklerde Üfürüm Nedir?

Yenidoğan bebeklerin çoğu sağlıklı bir içimde dünyaya gelebildiği gibi bazı bebekler genetik bir hastalıkla da doğabilmektedir. Yenidoğan bebeklerde de sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlık üfürümdür. Yenidoğan bebekte kalpte üfürüm, kalbin kasılması ile birlikte ek sesler duyulması olayıdır.

Yenidoğan bebeklerde kalpte üfürümlerin duyulması doğumda, doğum sonrasında ya da yaşamın ilerleyen zamanlarında da ortaya çıkabilir.

Üfürüm sonucu oluşan sesler masum (normal) üfürüm ve patolojik üfürüm şeklinde iki gruba ayrılmaktadır:

Masum (Normal) Üfürüm: Masum üfürüm altta herhangi bir kalp hastalığı olmadan duyulan üfürümlerdir. Masum üfürümler genellikle geçicidir. Herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Patolojik Üfürüm: Bu üfürüm çeşidi ise daha şiddetlidir ve daha sinsi ilerler. Dikkat edilmesi gerekir ve bebeklerde kalp hastalıkları ile ilişkilendirilir.

Aynı zamanda yenidoğan bebeğin kalbinde üfürüm çeşitli şekillerde duyulabilmektedir. Bunlar şu şekilde çeşitlenmektedir;

 • Sistolik üfürümler: Kalbin kasılması sırasında
 • Diyastolik üfürümler: Kalbin gevşemesi sırasında
 • Sürekli üfürümler: Kalbin hem kasılması hem de gevşemesi durumunda duyulmaktadır

Yenidoğan bebeklerde kalp üfürümü kalp ile ilgili çeşitli hastalıklarına işaret eder. Bu yüzden erken teşhis ve tedavisi olası sorunların ortadan kalkması için mutlaka uzman kontrolünde yapılmalıdır.

Yenidoğan Bebeklerde Üfürüm Belirtileri Nedir?

Yenidoğan bebek birçok etkene bağlı olarak organlarında çeşitli rahatsızlıklarla dünyaya gelebilmektedir. Bu rahatsızlıklar her organda olabildiği gibi kalpte de meydana gelebilmektedir. En sık karşılaşılan problemlerden biri ise yenidoğan bebekte kalpte üfürümün olması durumudur.

Yenidoğan bebeklerde üfürüm belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Sık sık nefes alıp verme (takipne)
 • Yüzde morarma (siyanotik olması)
 • Kilo almama ve almakta zorlanma
 • Bağışıklık sisteminin düşmesi, sık enfeksiyon geçirme

Yenidoğan Bebeklerde Üfürüm Nedenleri Nedir?

Yenidoğan kalp üfürümü genellikle takip edilmesi gereken önemli bir problemin temeli olarak görülmektedir. Bebeklerde üfürümün birçok nedeni olabilir.

Üfürümlerin olası nedenleri aşağıdaki gibidir;

 • Kanın normal akış hızından daha hızlı akması, (Anemi-kansızlık vb.)
 • Kan normal akış hızından daha dar bir bölgeden geçiyorsa (damarda olası darlıklar vb.)
 • Kalp kapaklarındaki deformasyonlar, normal yapısının bozulması,
 • Kanın kalp kapakçıklarından geriye kaçması (kalp yetmezlikleri),
 • Damarda genişlemenin olduğu yerler (balonlaşma vb.),
 • Ateşli hastalıklar,
 • Enfeksiyonlar yenidoğan bebeğin kalbinde üfürüm oluşturan nedenlerdir.

Bebeklerde Üfürüm Teşhisi Nasıldır?

Yenidoğan bebeklerde üfürüm teşhisi belirtilerin şiddetlenmesi ile ebeveynlerin doktora başvurusu sonucu ortaya çıkabileceği gibi rutin doktor taramasında da yapılabilir. Tüm belirtiler yenidoğan bebeğin kalbinde üfürüm için yol gösterici konumdadır. Ancak doktorlar tarafından uygulanan çeşitli yöntemlerle daha net anlaşılmaktadır.

Uzman doktor, fiziki muayene ile yenidoğan bebeklerde kalp üfürümü duyduğu zaman;

 • Üfürümün şiddetini
 • Üfürümün solunum ve vücut duruşu ile ilişkisini
 • Kalp döngüsünün hangi evresinde başlayıp bittiğine dikkat eder. 

Deneyimli bir çocuk kardiyolojisi uzmanı üfürüme neden olan hastalığı teşhis etmek için ek olarak aşağıdaki testleri isteyebilir. İstenecek olan bu tetkikler bebeğin yaşına ve genel sağlık durumuna göre değerlendirerek yapılır.

Bunlar;

 • Akciğer Grafisi: Kalp yapısını, akciğer ve ana damarların durumları hakkında bilgi vermek amacı ile kullanılır. 
 • Elektrokardiyografi: Kalbin atımında herhangi bir sorun olup olmadığını, elektrik iletiminde bozukluk olup olmadığını gösterir.
 • Eko Kardiyogram: Kalbe dair olan her problemin anlaşılmasında kullanılır. Kalbin ultrasonunun çekilmesi olarak da adlandırılır. Bu yöntem ile birlikte kalp üzerinde veya içerisinde meydana gelen, üfürüme neden olabilecek olaylar saptanır.
 • Kardiyak Kateterizasyonİnce bir boru (kateter) yardımıyla kalp boşluklarına ulaşılıp basınç kaydı yapılmasıdır. 

Yenidoğan Bebekte Üfürümün Tedavisi Nasıldır?

Yenidoğan bebekte üfürümün tedavisi için uygulanan bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak yenidoğan bebeğin kalbinde üfürümün birden çok nedeni olduğu için altta yatan neden iyi araştırılmalıdır. Deneyimli bir çocuk kardiyolojisi uzmanının tanısı sonucu yenidoğan bebekte kalpteki üfürümün nedenleri teşhis edilip üfürüme neden olan hastalığın tedavisine başlanmalıdır.

Bunlara göre altta yatan neden bulunduktan sonra;

 • Gözlem: Yenidoğan bebeğin kalbinde üfürüm var ise ilk etapta bu durumun bebeğin sağlığını nasıl etkilediği gözlemlenir. Eğer bebeğin hayati tehlikesi yoksa üfürümün zaman içerisinde kaybolması için belirli aralıklarla gözlenmesi yeterlidir.
 • Cerrahi Tedavi: Üfürümün boyutu ciddi ve bebeğin hayatını riske atıyor ise son çare olarak cerrahi müdahale düşünülmektedir. 

Yenidoğan Bebeklerde Üfürüm Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Yenidoğan kalp üfürümü bebeklerde oldukça sık rastlanan bir problemdir. Bu duruma neden olan birçok durum vardır. Doğumdan sonra durum tespit edilebilmektedir. Ancak yenidoğan bebeklerde kalpte üfürüm yalnızca doğumdan sonra gelişmez. Zaman içerisinde de meydana gelebilir. Bu durumda ebeveynler belirli periyotlarla bebeğin rutin kontrollerini yaptırmalıdır.

Eğer üfürüm tedavisi edilmezse;

 • Kalp sorunları ve ciddi kardiyak problemlerin oluşmasına zemin hazırlar,
 • Nefes alamama ile birlikte beyin ve organlara oksijen iletiminde problemlere neden olur.

Yenidoğan Bebeklerde Üfürüme Ne İyi Gelir?

Yenidoğan bebeklerde üfürüme iyi gelecek herhangi bir durum bulunmamaktadır. Ebeveynler bebeklerini süreç boyunca gözlemlemeli, rutin muayeneleri aksatmamalıdır.

Yenidoğan Bebeklerde Üfürüm için Hangi Doktora Gidilir?

Yenidoğan kalp üfürümü, çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle doğumdan sonra belirtiler uzman doktorlar tarafından gözlemlenerek teşhis konulmaktadır.

Yenidoğan bebeklerde kalp üfürümü daha sonra da meydana gelebileceği için bebeğin ebeveynler tarafından takip edilmesi önemlidir. Bu durumda moraran ve nefes alma problemi yaşayan bebek için vakit kaybetmeden bebek-çocuk kardiyolojisi ve pediatri bölümüne gidilmelidir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Yenidoğan Bebeklerde Üfürüm ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Üfürüm dereceleri nedir?

Üfürümler doktorlar tarafından derecelendirilir. Bu derece aralığı 1-6 arasında yer almaktadır. Derecenin yükselmesi durumunda üfürümün ciddi boyutlara ulaştığı düşünülür.

Int. Dr. Ahmet Kerim Demirbaş

Yenidoğanda üfürüm ciddi bir hastalık mıdır?

Üfürümler masum olabildiği gibi çeşitli hastalıklardan veya fizyolojik işlev sorunlarından da kaynaklanabilmektedir. Bu bağlamda her üfürümü zararlı ve ciddi olarak nitelendirmek doğru değildir. Üfürümün neden kaynaklandığı ve ne derece ciddi olduğu yalnızca uzman doktor tarafından yapılan muayene ile belli olmaktadır.

Int. Dr. Ahmet Kerim Demirbaş