Üreme endokrinolojisi ve infertilite, kadınlarda görülen kısırlık ve hormonal bozukluklardan sorumlu olan bölümdür.

Kasık ağrısı, göbek deliğinden baldırlara kadar olan kısımda farklı sebeplerden ötürü ağrı hissedilmesi durumu olup; nedene göre medikal, cerrahi, fizik tedavi gibi yöntemlerle tedavi edilir.

Rahim duvarı kalınlaşması, endometriumda rahmin çeşitli sebeplerden karşılayamadığı östrojen fazlalığından dolayı kalınlaşma oluşması olup; tedavisi çoğu vakada, medikal tedavi yani ilaç tedavisidir. 

Prostat büyümesi, idrar kanalının üstünde bulunan prostat bezinin yaş ilerledikçe büyümesi durumu olup tedavisi hastanın ve prostatın durumuna göre değişkenlik gösterir

Prostat bezinin iltihaplanması durumuna prostatit denmekte olup, çok türlü bir hastalık olduğu için tedavi şekilleri de türüne göre değişkenlik gösterir.

Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İnfertilite polikliniği, kısırlık sorununun teşhis, takip ve tedavisi ile ilgilenen bölümdür. Hastaya özel yaklaşımla gebeliği önleyen sorunların giderilmesi ve sağlıklı bir gebelik sürecinin tamamlanmasını hedeflenir. İnfertilite polikliniklerinde ürologlar, tıbbi genetik uzmanları, biyologlar, psikologlar, embriyologlar, jinekologlar, üreme endokrinolojisi ve infertilite uzmanları, hemşireler, laborantlar ve diğer sağlık görevlileri hizmet sunmaktadır. Devlete bağlı ya da özel sektörde hizmet veren sağlık kuruluşlarında yer alan bir bölümdür.

Yumurtanın rahme yerleşmesi döllenme sonrası 7 – 10 gün sürer. Rahme yerleşen yumurta ile birlikte kasıkta ağrılar gözükmeye başlar. 6 – 8 hafta içerisinde ise rahmin büyümesi sebebiyle kasık ağrıları görülür.

Rahim duvarı kalınlaşması tanısı, rahim kalınlığının menopoz öncesi dönemde olan kadınlarda 12 mm, menopoz dönemindeki kadınlarda ise 4 mm’nin üzerinde olması ile konur. Zaman zaman bu kalınlaşmalar bilinen hormonal ve ya başka sebeplere bağlı olabilir, bu durumda belirli bir süre sonra tekrar kontrol edilir.

Rahim duvarı kalınlaşması sonucu genellikle düzensiz, uzun süren, ve çok miktarda gelen vajinal kanamalar görülür. Bu hastaları oldukça rahatsız eden ve özellikle menopozdaki kadınlarda doktora ilk başvurma sebebi olan durumdur.

Rahim duvarı kalınlaşması en masum hali ile bile rahim kanserine ilerleyebilir. Bu yüzden mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Özellikle bu kalınlaşmaya atipik hücreler eşlik ediyorsa kanser riski ciddi derecede yükselir. Aynı şekilde tedavi edilmedikçe hücrelerin atipik hale gelmesi riski de artar.

Prostat dokusu yaşla beraber büyümeye başlar. Özellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerde görülür. Prostat büyümesini önleyici kesin bir çözüm yoktur ancak obezite, metabolik sendrom ve şeker hastalığı prostat büyümesi ile ilişkili olduğu için sağlıklı ve dengeli beslenme, egzersiz, kilo kontrolü, metabolik sendromun önüne geçmek gibi yöntemlerle risk azaltılabilir.