evim.com

Üroloji, kadınlarda boşaltım sistemi, erkeklerde ise üreme ve boşaltım sistemlerindeki hastalıklarla ilgilenen bir bölümdür.

Varikosel, testiste bulunan damarların genişlemesiyle kirli kanın damarlarda birikmesi ve damarların belirginleşmesi sonucu oluşur.

Varikosel tedavisi için en uygun yöntem cerrahi tedavi yani ameliyattır. Varikoselin derecesine göre ameliyatın gerekli olup olmadığına ya da hangi ameliyat yönteminin uygulanacağına karar verilir.

İdrar yollarına hastalık yapıcı mikropların bulaşması sonucunda idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir. Alt ve üst idrar yolu bulunduğu için idrar yolları enfeksiyonu biçiminde de söylenmektedir.

İdrar yolları enfeksiyonu tedavi edilmesi gereken iltihabi bir hastalıktır. İdrar yolu enfeksyonu tedavisi için geniş spektrumlu antibiyotikler kullanılır.

Üroloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Üroloji randevusu alınırken hastaların en çok çekindikleri konu fiziki muayenedir. Muayeneye üstten (böbrekler) başlanır ve aşağı doğru inilir. İlk olarak dış görünüşte bir anormallik olup olmadığına bakılır. Daha sonrasında elle muayene uygulanır. Eğer böbreklerde kist vb. görülüyorsa elle hissedilebilir. Fiziki muayene sonucuna göre ilave tetkikler istenir.

Üroloji hastanelerinde ve özel muayenehanelerde çocuk ürolojisi bölümü bulunur. Bazı üroloji uzmanları aldıkları eğitimlerin sonucunda hem yetişkinlere hem de çocuklara hizmet verebilir. Eğer bir üroloji hastanesinde çocuk bölümü olup olmadığından emin olunmazsa öncesinde arayıp bilgi almak gerekir.

Kadın üroloji muayenesinde böbrekler, idrar boruları, mesane ve üretra muayenesi yapılır. Öncelikle dışarıdan bakılır ve anomaliler gözlemlenir. Daha sonrasında elle muayene edilerek idrar kaçırma, tümör oluşumu ve ağrı olup olmadığına bakılır. Fiziki muayene sonrasında kesin teşhis için gereken tetkikler yapılır.

Üroloji bölümü erkeklerde ilk olarak, üreme organlarda dışarıdan görünen bir lezyon olup olmadığına bakar. Daha sonrasında ise elle muayene yaparak tümör vb. oluşumlar incelenir. Sonuca bağlı olarak ilave tetkikler uygulanacaktır.

Taşın düşmesi öncelikle taşın boyutuna ve lokalizasyonuna bağlıdır. Büyük taşlar ve yukarıda yani böbreğe yakın yerleşimli taşlar için cerrahi tedavi ve ESWL gerekirken gerekirken 5 mm’den küçük olan taşlar ve üretra gibi aşağı yerleşimli taşlar kendiliğinden düşebilir. Bunun için hidrasyonu artırmak (bol bol su içmek), böbreğe iyi gelen besinleri tüketmek, tuz alımını azaltıp, hareketli bir yaşam sürdürmek taşın düşürülmesini sağlayabilir.