Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Bölümü Hakkında

Adres:

U.Ü. Sağlık Uygulama Ve Araştırma Merkezi Görükle Kampüsü / Bursa

Yol tarifi, adresi nerede?

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji bölümü, kas sistemi ve iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde hizmet veren, bu hastalıkların tedavi edilmesinde ise farmakoterapi ile beraber hidroklimatolojik tedavi unsurlarını kullanarak hareket eden bir tıp alanıdır. Bu tıp fakültesi branşında yetişen uzmanlar ise tedavi uygularken termomineralli sular, gaz, peloid ve diğer termal unsurları kullanırlar.

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji birimi, hastaların sağlık ve tedavileri konusunda enflamatuar romatizmal hastalıklar, fibromiyalji ve disk problemleri gibi türlü hastalıkları hem teşhis hem de tedavi ederek hizmet vermektedir. Bu noktada Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji branşı, geleneksel yapıdaki kaplıca uygulamalarını sunarken modern tıp imkân ve birikimleriyle hastaların sağlık ve tedavileri için çalışmalar yürütür.

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Bölümü Tedavi Prosedürleri

Hastanelerde yer alan Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji bölümü içerisinde ilgili tüm hastalıkların hem ilaç tedavisi yürütülmekte hem de gerek olması durumunda fangoterapi ünitesinde hastaların termal tedavileri için de hizmet verilmektedir.

Yine birime dayalı termal tedavi yöntemleri kapsamında ilgili hastaların hastalık ve sağlık sorunları ile ilgili olarak kaplıca tedavileri de planlanıp düzenlenir. Bu birimde kaplıca tedavisi amaçlı olarak hastaların sevk işlemleri, Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş ve ruhsatlandırılmış olan kaplıca merkezlerine ya da aynı şekilde kaplıca uygulaması gerçekleştirilen hastanelere yapılmaktadır.

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Uzmanları ve Ortak Çalıştığı Birimler

Tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji tıp branşına dayalı hastalıkların tedavileri, bu bölüm uzman kişileri tarafından gerçekleşir. Uzmanlık alabilmek amaçlı olarak ise 6 yıllık temel tıp fakültesi eğitimi ardından "Tıpta Uzmanlık Sınavı"na girilmesi gerekir. Sonrasında bölüm tercihi gerçekleştirilir ve 3 yıllık uzmanlık eğitimi, başarılı bir şekilde tamamlanmalıdır.

Bu birim, genel olarak hem iskelet sistemi hem de kas hastalıkları üzerine termal tedavi alternatiflerini uygulayan bir tıp dalıdır. Bu amaçla da peloid (çamur), gaz yapısındaki elementler, termomineral açısından zengin sular veya diğer termal unsurlardan destek alınır.

Ayrıca gerekli hâllerde ortopedi, travmatoloji, romatoloji ve fizik tedavi bölümleri ile ortak çalışarak işbirliği içerisinde hareket eder. Bu yüzden termal tedavi yöntemleri, hastalara uygulanan ilaç tedavisiyle birlikte tercih edilebilir.

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Doktorları

Prof. Dr. Merih Yurtkuran
Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji, Romatoloji,
Doç. Dr. Ümit Bingöl
Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,
Prof. Dr. Lale Altan
Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,